کارگردانی تئاتر

برای هنرمندان جوان کارگردانی تئاتر می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. این فعالیت هنری می تواند علاوه بر این که درس های زیادی به هنرجویان یاد بدهد، رزومه ی خوبی هم برایشان بسازد. کارگردانی راه فوق العاده ای برای گرفتن الهام و خلاق ماندن است. در کنار این، کارگردانی تئاتر می تواند نکات فراوانی در زمینه ی بازیگری به شما یاد بدهد.

با این که شما ممکن است سواد زیادی در زمینه ی بازیگری و خواندن متن ها داشته باشید، اما کارگردانی تئاتر یک مجموعه ی کاملا متفاوت است. بنابراین اگر همیشه موضوع کارگردانی برای تان جالب بوده است، خیلی راحت می توانید کارگردانی تئاتر را تجربه کنید. باید بگویم مهم ترین فرق بین بازیگری و کارگردانی، در این است که شما روی چه موضوعی تمرکز می کنید. به عنوان بازیگر، کار شما این است که کاراکتر مربوطه را اول از همه درک و سپس اجرا کنید.

کارگردانی تئاتر

کارگردانی تئاتر

نقش شما در کارگردانی تئاتر

اما به عنوان کارگردان، کار شما در درک کردن و نمایش موثر یک داستان خلاصه می شود. ممکن است شما حرکت های فوق العاده داشته باشید و کاری کنید بازیگران به بهترین شیوه بازی کنند، اما اگر همه ی این ها در خدمت روایت بهتر داستان نباشند، کاملا بی معنی خواهد بود. شما تمایل دارید چه چیزی را نشان بدهید؟ می خواهید چه بگویید؟ دوست دارید چه تاثیری روی مخاطبان خود بگذارید؟ همیشه و همیشه به این سوال ها برگردید.

یک اشتباه…

یک اشتباه رایج برای کارگردانانی که اولین تجربه ی کارگردانی خود را دارند، این است که آشفته بازار راه می اندازند. آن ها به راحتی درام را به ملودارم و کمدی را به کاریکاتور تبدیل می کنند. آن ها کاری می کنند که تماشاچیان از خود می پرسند: چرا تا آخر نشستم؟! مطمئن شوید که دقیقا می دانید دلتان می خواهد مخاطب شما با چه چیزی مواجه شود و چه چیزی را تماشا کند.

قرار نیست همه چیز را از ابتدا بدانید، بلکه باید آگاه باشید که ایده ی اولیه در طول تمرین های متمادی، پخته تر می شود و شما هر بار به نسخه ی فاخرتری از کارتان نزدیک تر می شوید. دقیقا مانند بازیگری همه ی اطلاعاتی که نیاز دارید بدانید در متن وجود دارد. داستان در متن است، و همه ی اطلاعات هم در همان جاست. به هر چیزی که در متن می بینید اعتماد کنید. و همه ی تلاش خود را به کار بگیرید تا آن را پیاده کنید. باید بررسی هایی که از متن انجام می دهید کاملا جامع باشد تا دقیقا بدانید که دنبال چه چیزی هستید.