وس اندرسن

وس اندرسن کارگردان و فیلم نامه نویس اهل آمریکا است که در روز اول می 1969 به دنیا آمد. این کارگردان بسیار بااستعداد است به طوری که اگر بگوییم همه ی آثاری که کارگردانی کرده است، شاهکار اند، اشتباه نگفته ایم. آیا شما انیمیشن آقای روباه شگفت انگیز و انیمیشن آواز را دیده اید؟ به راستی که هر یک از این ها هم به لحاظ داستان و هم از نظر دیالوگ ها و نماها بسیار خارق العاده و متفاوت و زیبا هستند. هتل بوداپست بزرگ هم از دیگر کارهای جذاب وس اندرسن می باشد.

کودکی وس اندرسن

همه ی طرفداران بی صبرانه منتظر اند تا کارهای جدید این مرد فوق العاده را ببینند. کارگردان درخشان آینده ی هالیوود در روز اول ماه مه 1969 در هاستون تگزاس دیده به جهان گشود. وس اندرسن همراه با دو برادرش که یکی از او بزرگ تر و دیگری از او کوچک تر بود بزرگ شد. پدر این سه پسر در زمینه ی تبلیغات مشغول به فعالیت بود و بعدها کسب و کار خودش را راه اندازی کرد. مادر آن ها در زمینه ی املاک کار می کرد و هر زمان که وقت آزاد داشت، با پسرهایش زمان سپری می کرد. از سن بسیار پایین، براداران اندرسن علاقه ی فزاینده ای به خلاقیت پیدا کردند.

وس اندرسن

وس اندرسن

سه برادر اندرسن

این سه گانه ی شگفت انگیز، همواره در حال طراحی، نقش زدن، چسب زدن و بعدها مشغول فیلم برداری ویدئوهای کوتاه با دوربین خانوادگی بودند. همین زمان بود که استعداد خارق العاده ی وس اندرسن شروع کرد به پرورش یافتن و توسعه پیدا کردن.

جدایی والدین

در سال 1977 والدین وس اندرسن از هم جدا شدند در حالی که او به زحمت دارای هشت سال بود. همان طور که کارگردان آینده بعدها اشاره کرد، این اتفاق تاثیرات بسیار شدیدی روی او داشت به طوری که زندگی او را زیر و رو کرد. جهان راحت و قابل درک پیرامون او خیلی زود جای خود را به یک دنیای تازه داد که به سرعت در حال تغییر بود و همین باعث ترسیدن او می شد.

برادرها درباره ی طلاق خیلی عصبی شده بودند و وس که بسیار خلاق بود، احساسات خود را نسبت به این قضیه در یکی از آثارش به تصویر کشید. این اثری بود که سال ها پس از واقعه ی جدایی ساخته شده بود. پسرها در کنار مادر زندگی کردند اما به طور مرتب پدر را می دیدند. در تمام آن دوران وس اندرسن به طور هوشمندانه و خلاقانه ای احساسات و عواطف خود را در طراحی هایی به تصویر می کشید که همین طراحی ها بعدها پایه ای برای شکل گیری شاهکارهای او شد.