سم مندس

سم مندس زاده ی اول آگوست 1965 کارگردان، تهیه کننده و نویسنده ی فیلم و تئاتر است. سم مندس در لندن بزرگ شد. مادرش، والری هلن نی بارنت نویسنده و ناشر ادبیات کودکان بود. او از یهودیان انگلیسی تبار بود. پدرش، جیمسن پیتر مندس که اصالتا از اهالی ترینیداد بود، یک کاتولیک از تبار پرتغالی بود. زمانی که سم به دنیا آمد پدرش استاد دانشگاه Reading در زمینه ی ادبیات بود. والدین او بسیار سرشناس و مطرح بودند. برای همین انتظار می رفت سم از سنین کودکی به ادبیات و هنر علاقه مند شود.

کودکی و جوانی سم مندس

جیمسن و والری زمانی که سم پنج ساله شد از هم جدا شدند. سم که تنها فرزند خانواده بود به همراه مادر به لندن رفت. با این حال پدر و مادرش روابط خوبی داشته و جیمسن اغلب برای دیدن آن ها به لندن می رفت و سم را به سینما و تئاتر می برد. مندس بعد از اتمام دبیرستان به دانشگاه کمبریج رفت و در همان دوران یک شرکت تئاتری با نمایشنامه نویسی به نام تیم فرث ایجاد کرد. در آن دوران مندس تولیدات تئاتری فراوانی را کارگردانی کرد که یکی از مهم ترین آن ها Cyrano de Bergerac بود. منتقدان این تئاتر را تحسین کردند.

سم مندس

سم مندس

فارغ التحصیلی و زندگی شخصی

پس از فارغ التحصیلی در سال 1987 با افتخارات فراوان و در رشته ی زبان انگلیسی، یک پیشنهاد شغلی را پذیرفت. مسیر موفقیت مندس به خوبی پیش رفت و از آثار خوب او در سینما می توان به زیبایی آمریکایی و 1917 اشاره کرد که به ترتیب در 1999 و 2019 ساخته شده اند. این کارگردان بزرگ جوایز زیادی را تا کنون به دست آورده است. او در سال 2003 با کیت وینسلت ازدواج کرد. آن ها از سال 2001 نامزد بودند. پسر آن ها جو الفی وینسلت مندس نام دارد که در همان سال 2003 به دنیا آمد. مندس همچنین یک دختر خوانده از ازدواج قبلی وینسلت دارد.

این ازدواج در سال 2011 به پایان رسید و در سال 2017 با الیسون بالسوم در یک مراسم خصوصی در آکسوردشایر ازدواج کرد. الیسون موزیسین کلاسیک و نوازنده ی ترومپت است. مندس یک پسرخوانده از ازدواج قبلی بالسوم دارد. از آثار دیگر سم مندس عبارت اند از: چیزهایی که در آتش از دست دادیم (درام، 2007)، جاده ی انقلابی (درام عاشقانه ی 2008)، ما دور می شویم (درام، کمدی و عاشقانه به سال 2009)، 1917(درام جنگی به سال 2019)، بادبادک باز (درام به سال 2007). مندس در سال 2000 جایزه ی اسکار بهترین کارگردان را برای فیلم زیبایی آمریکایی از آن خود کرد.