یکی از انیمیشن‌های جدید که در سال‌های اخیر به اکران درآمده و مورد استقبال بسیاری از علاقه‌مندان به دنیای انیمیشن و همچنین کودکان قرار گرفته است انیمیشنی با نام روح است.

انیمیشن روح موفق به دریافت جوایز متعددی شده است.

این انیمیشن توسط پیکسار و به کارگردانی داکتر ساخته شده است. انیمیشن مذکور به مسئله مرگ زندگی و نحوه زندگی افراد در دنیا فانی می‌پردازد. موضوعی که آن را چالش‌برانگیز و خاص می‌توان دانست و در کمتر انیمیشنی به آن پرداخته شده است. این انیمیشن داستان یک معلم موسیقی با نام “جو گاردنر” را روایت می‌کند که در مدرسه‌ای مشغول به تدریس ساز و موسیقی است؛ اما، از کارش لذتی نبرده و از شرایط کاری خود بسیار ناراضی است.

انیمیشن روح

وی تنها هدفی که در سر دارد این است که بتواند با گروهی محبوب به اجرا روی سن بپردازد. سرانجام این آرزو به واسطه یکی از شاگردان قدیمی‌اش محقق می‌شود؛ اما، پیش از اجرا و درست در همین روز و پس از آن که توسط گروه موسیقی پذیرفته می‌شود، به درون چاهی افتاده و میمیرد. این اتفاق برایش چنان ناگوار است که نمی‌تواند مرگش را بپذیرد و همچنان، خواهان نخستین اجرای خود روی سن می‌باشد. به‌همین دلیل، نمی تواند مرگش را بپذیرد و تمام تلاشش را می‌کند تا  به این دنیا بازگردد و بتواند به اجرای خود برسد.

داستان انیمیشن روح را می توان داستانی فارغ از دیدگاه مذهبی به شمار آورد؛ زیرا، کارگردان و نویسنده این انیمیشن تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا تنها نوع زندگی افراد را در طول حیاط را جانمایه این انیمیشن قرار داده و به شکل گوناگون نشان دهند و شاید بتوان این را یکی از نقاط قوت انیمیشن به شمار آورد به همین دلیل، می‌توان اذعان داشت که انیمیشن روح تنها یک انیمیشن نیست بلکه فیلمی اخلاقی است که افراد را به سمت پرورش استعداد و توجه به کیفیت زندگی سوق می‌دهد.

“جو گاردنر” شخصیت اصلی انیمیشن روح است.

از سوی دیگر در این انیمیشن شخصیتی به نام ۲۲ معرفی می‌شود که علاقه به زندگی در زمین ندارد و مربیان گوناگونی همانند مادر ترزا و گاندی نتوانستند او را به زندگی در این دنیا امیدوار کنند. در نهایت، پس از سلسله اتفاق‌هایی این شخصیت به این جهان وارد می‌شود و با تجربیات هر چند کوتاه علاقه زیادی به زندگی در این دنیا می‌یابد. بنابراین، انیمیشن روح را می‌توان فیلمی اخلاقی دانست که کیفیت زندگی و نکات کوچکی که از نظر ما بی‌ارزش می‌باشد را به چالش کشیده و آنان را مهم و جز لذت بخش ترین عوامل زندگی به شمار آورد. به طور کلی، کیفیت ساخت روایت منسجم و موسیقی متن از نقاط قوتی است که باعث شده این انیمیشن جوایز متعددی را دریافت کند.