کورتنی کاکس بازیگر، تهیه کننده و کارگردان اهل آمریکا است. او زاده ی روز پانزدهم جون  1964 در بیرمنگام آلاباما است. چشمان او آبی و موهایش قهوه هستند. کورتنی کاکس را برای بازی در نقش مانیکا گلر در سریال دوستان می شناسند.

مانیکا گلر خواهر راس گلر (با بازی دیوید شوئیمر) است. دختری وسواسی مجبور، منتقم، رقابت طلب و چالش دوست که در نهایت با چندلر بینگ (با بازی متیو پری) ازدواج می کند. مانیکا نمادی از تمیزی خانه، کف، سقف و در و دیوار است. بارها پیش می آید که مانیکا به دلیل اخلاق وسواسی که دارد به خانه ی دیگران می رود تا خانه هاشان را بشوید و تمیز کند زیرا دانستن این که آن ها در مکانی نامرتب زندگی می کنند، او را ناراحت می کند! حتی یک بار مانیکا گلر خودروهای پارک شده در کنار ساختمان محل زندگی خود را می شوید.

کورتنی کاکس

کورتنی کاکس در نوجوانی

بازی کورتنی کاکس در نقش مانیکا درخشان و زیباست.

دختری که سال ها با معضل چاقی رو به رو بوده  و اکنون موفق به کاهش وزن چشمگیر شده است. دختری که آشپزی ماهر و توانمند است و بعد ها به سمت سرآشپز ارتقا پیدا می کند. مانیکا سرسخت و خستگی ناپذیر است و دعواها و شوخی های بانمک او با برادرش راس، بخش مهمی از شوخی های سریال دوستان است.

کورتنی 165 سانتی متر قد دارد.

او در خانواده ای متمول به دنیا آمد. مادرش کورتنی و پدرش ریچارد نام داشتند. ریچارد یک تاجر بود. و در سال 2001 از دنیا رفت. کورتنی کوچک ترین فرزند خانواده بود. او دو خواهر بزرگتر به نام های ویرجینیا و داتی و یک برادر بزرگتر به نام ریچارد جوان داشت. کورتنی کاکس در یک فضای شهری کاملا انحصاری یعنی مونتن بروک آلاباما بزرگ شد. کاکس سمبل واقعی دختر بابا بود و برای همین زمانی که در سال 1974 والدین اش از هم جدا شدند، او زمان بسیار دشواری را سپری کرد زیرا باید دوری پدر را تحمل می کرد که به فلوریدا نقل مکان کرده بود.

پس از گذران آن دوران دشوار، کورتنی به نوجوانی شورشی تبدیل شد. او کسی بود که شرایط را برای مادرش سخت می کرد. حتی ناپدری او هم که یک تاجر اهل نیویورک بود، از رفتارهای عجیب کورتنی در امان نبود! این روزها کورتنی کاکس با هر دوی آن ها روابط مسالمت آمیزی دارد. از جدیدترین آثار کاکس در سینما می توان به مادرها و دخترها محصول 2016 اشاره کرد.