کوئنتین تارانتینو
11
ژانویه

کوئنتین تارانتینو

کوئنتین تارانتینو کارگردان، فیلم نامه نویس، بازیگر و تهیه کننده ی آمریکایی است. او روز بیست و هفتم 1963 به دنیا آمده است. کوئنتین کودکی اش را در لس آنجلس سپری کرد. در دوران مدرسه، تارانتینو از خواندن و تاریخ لذت می برد اما نوشتن و ریاضیات برایش دردسرساز شده بودند.

در سنین دوازده- سیزده سالگی او هنوز نمی توانست دوچرخه سواری یا شنا کند. هم سالان او را مسخره می کردند. او ساعات فراوانی را که مادرش مشغول کار بود، به تماشای تلویزیون سپری می کرد. کوئنتین تارانتینو معمولا از حضور یافتن در کلاس ها خودداری می کرد. در پانزده سالگی کوئنتین نوجوان ترک تحصیل کرد و شروع کردن به فروختن بلیط سینما!

کوئنتین تارانتینو در آن دوران تجارب ارزشمندی به دست آورد.

مثلا با ذائقه ی مخاطبان به شدت آشنا شد که بعدها در فیلم سازی به او کمک کرد. تارانتینو کار خود را با فیلم نامه نویسی آغاز کرد. دو فیلم نامه ی اول او، چنگی به دل نمی زدند و نتوانستند توجه کارگردانان را جلب کنند. او که ناامید شده بود، در عرض سه هفته فیلم نامه ی Reservoir Dogs را نوشت که به صورت اتفاقی تهیه کننده لارنس بندر متن آن را دید و از نویسنده خواست به او مهلت دهد تا پول لازم را پیدا کند.

کوئنتین تارانتینو
کوئنتین تارانتینو

فیلم در سال 1992 و در خیابان های لس آنجلس فیلم برداری شد و فقط یک ماه طول کشید. موفقیت این اثر واقعا یک پدیده ی سینمایی بود اما در کارنامه ی این کارگردان، بعدها آثار بسیار درخشان تری هم ظاهر شدند. کوئنتین تارانتینو، در حوزه ی کارگردانی سینما، آثار زیر را خلق کرده است: تولد بهترین دوست من (فیلم کوتاه، 1987)، چهار اتاق (1995)، جکی براون (1997)، Kill Bill : قسمت اول (2003)، Kill Bill : قسمت دوم (2004)، پست فطرت های لعنتی (2009)، هشت منفور (2015)، روزی روزگاری در هالیوود (2019).

تارانتینو تا کنون پنج بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار برای بهترین کارگردانی و بهترین فیلم شده است و دو بار در سال های 1994 و 2012 برنده شده است. تارانتینو که پنجاه و پنج سال دارد همین امسال برای اولین بار با دنیلا پیک ازدواج کرد و طبیعی است که فرزندی ندارد. کوئنتین صد و هشتاد و پنج سانتی متر قد دارد. او اعلام کرده است که اگر تا کنون مجرد مانده بود، دلیل دارد. دلیلش این است که او اهداف زیادی در فیلم سازی دارد و برای همین مجبور به فداکاری های زیادی شده است!