ایجاد اعتماد به نفس در کودک خجالتی
17
ژانویه

چگونه کلاس های بازیگری می توانند به شکوفایی کودک خجالتی کمک کنند؟

برای بسیاری از کودکان، ایده ی صحبت کردن در جمع و در مرکز توجه بودن می تواند ناراحت کننده باشد. اما برای کودکان خجالتی، این دست از تجربه ها می توانند موجب عصبانیت و نگرانی شدید شوند. برای بسیاری از این کودکان، کلاس ها و کارگاه های بازیگری می توانند ابزارها و محیطی را فراهم کنند که به آنها کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنند، خلاقیت خود را بروز دهند و زنجیرهای محدودکننده ی خجالتی بودن خود را بشکنند.

کلاس های بازیگری و ایجاد اعتماد به نفس در کودکان
کلاس های بازیگری و ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

تشکیل اعتماد به نفس با تمرین:

کلاس های بازیگری به کودکان اجازه می دهند تا نه تنها مهارت ها و تکنیک هایی برای صحبت کردن موثرتر در جمع به دست آورند، و به اصطلاح به خوبی با دیگران بجوشند، بلکه این امکان را به آنها می دهند که همه ی این کارها را طی روندی تدریجی و آرام به انجام برسانند. از طریق چنین تمرین هایی، یک کودک خجالتی می تواند یاد بگیرد که در هر موقعیت اجتماعی مدنظری اعتماد به نفسی را درون خود احساس کند و به جای اینکه تحت فشار باشد، راحت و آرام باشد.

محیط حمایت کننده:

کلاس های بازیگری برای کودکان محیطی امن و غنی ایجاد می کند تا در آن کودکان بدون ترس از شکست یا مسخره شدن، توانایی های اجرایی و صحبت کردن خود را تجربه کنند. در این کلاس ها خلاقیت و فردیت تشویق می شوند.

فعالیت های جذاب:

ایجاد صداهای بامزه ی مسخره! وانمود کردن اینکه دایناسور هستید. سرهم کردن و بازی کردن داستان های خنده دار. گاهی اوقات، انجام فعالیت ها کلاسی می توانند به قدری مفرح باشند که به سادگی می توان فراموش کرد که کسی دارد ما را دید می زند. وقتی یادگیری بیش تر شبیه بازی باشد، خجالتی بودن می تواند به مرور از بین برود زیرا کودک نمی خواهد از این همه تفریح و بازی دست بکشد.

ایجاد اعتماد به نفس در کودک خجالتی
ایجاد اعتماد به نفس در کودک خجالتی

کار گروهی:

بسیاری از تمرین ها در کلاس های بازیگری، در قالب گروه برگزار می شود. با این کار کودک تحت فشارِ تنها بودن نیست. وقتی یک گروه بزرگ داریم که کودک عضوی از آن است، احساس راحتی بیش تری خواهد کرد که موجب ایجاد اعتماد به نفس در او می شود. در چنین شرایطی نه تنها توجه افراد به دسته ای از اعضای گروه معطوف است، بلکه به مرور می تواند سبب جسور شدن کودکان خجالتی شود. در این کلاس ها هیچ فشار و اجباری در میان نیست و هر کودک می تواند با سرعت خاص خودش پیشرفت کند.