اگر به تاریخ خود باریک‌بینانه نگاه کنیم شاید بتوانیم آثاری که ما محصول آن‌هاییم را بیابیم. یکی از این گران‌مایه‌ها شاهنامه است. این اثر به مای ایرانی (در معنای وسیع) اختصاص دارد. این اهمیت سبب شده تا کلاس شاهنامه خوانی کودکان طرفداران بسیاری داشت باشد. در این مقاله ایتدا به معرفی شاهنامه خواهیم پرداخت، سپس به بررسی فواید آن و در نهایت نیز به برترین کلاس شاهنامه خوانی کودکان می‌پردازیم. همراه ما باشید.

اگر هنوز درباره دوره های شاهنامه خوانی اطلاعاتی ندارید بهتر است سری به دوره آموزش شاهنامه خوانی بزنید.

شاهنامه چگونه کتابی‌ست؟

شاهنامه از سترگ‌ترین آثار تاریخ تمدن بشری‌ست. بسیاری بر این باورند که اگر بخواهیم عظیم‌ترین شاهکار ژانر حماسی را برگزینیم، باید شاهنامه را در جایگاه نخست، بالاتر از ایلیاد و اودیسه و مهابهارتا قرار دهیم! این ادعایی گزاف نیست. هر که با شاهنامه انس گرفته به این نکته پی برده. زبان این شاهکار مسحور کننده است. فخامت واژگان در نظمی به وزن متقارب مثمن محذوف (فعولن فعولن فعولن فعل) چنان کوبنده است که گویی پتکی‌ست بر سر مَلالِ مخاطب.

این گران‌قدر کتاب به دست یکی از معروف‌ترین ادیبان جهان، فردوسی توسی در میان سال‌های 367 الی 400 هجری زمانی که هفتاد و یک سال داشت نوشته شد. او خود می‌فرماید 

چو سال اندر آمد به هفتاد و یک همی زیر بیت اندر آرم فلک!
تن شاه‌محمودآباد باد! سرش سبز و جان و دلش شاد باد!
چُنانش ستایم که تا در جهان سخن باشد از آشکار و نهان،
مرا از بزرگان ستایش بود! ستایش وُرا در فزایش بود!
که جاوید باد آن خردمندمرد همیشه به کام دلش کارکرد!
همش رای و هم دانش و هم نسب چراغ عجم، آفتاب عرب!
سرآمد کنون قصّهٔ یزدگرد به ماه سپندارمذ روز اِرد،
ز هجرت شده پنج هشتاد بار به نام جهان‌داور کردگار!

بسیار می‌توان درباره شاهنامه سخن گفت. از ساختار بگیر تا شیوه‌های ادبی به کار رفته و توانش نمایشی آن. در این مقاله قصد داریم به یکی از پتانسیل‌های این کتاب بپردازیم، یعنی دوره‌های کلاس شاهنامه خوانی برای کودکان و فواید آن.

فواید کلاس شاهنامه خوانی

می‌توان فواید بسیاری را برای کلاس شاهنامه خوانی متصور شد. در ادامه قصد داریم به دو مورد از این فواید بپردازیم. 

تقویت بیان

شاید یکی از مهم‌ترین فواید کلاس شاهنامه خوانی برای کودکان تقویت قدرت بیان باشد. شاهنامه به دلیل لحن و وزن حماسی، و همین‌طور فخامت و صلابت واژگان متنی مناسب برای تمرین بیان است. وقتی هنرجو شاهنامه را در طی تمریناتی مناسب و اصولی بخواند، عضلات آوایی و حنجره وی قدرت‌مند شده و به مرور می‌تواند رنگی به صدای خود بزند.

شاهنامه خوانی

شاهنامه خوانی یکی از مؤثرترین روش‌های تقویت بیان است.

آشنایی با ادب کلاسیک

از معضلاتی که امروزه جامعه ما با آن مواجه است می‌توان به عدم شناخت افراد از گنجینه‌های کلاسیک خود اشاره کرد. حتی بسیاری نمی‌دانند که چرا باید به این گنجینه‌ها پرداخت! به طور خلاصه هر فرد خواه یا ناخواه به دنبال هویت است. اصلاً اگر از زاویه مناسب نگاه کنیم در می‌یابیم که تمامی فعالیت‌های ما برای یافتن هویت مستقل است. ما دوست داریم به شیوه خودمان لباس بپوشیم، به شیوه خودم نوشیدنی یا خوردنی‌ها را انتخاب کنیم، به شیوه خودمان بنویسیم و …! به طور خلاصه انسان دائماً در تکاپوست تا جدا از جامعه خود را مستقل و منفک بپندارد. حال بزرگ‌ترین عنصر هویت‌بخش ما آثار هنری به جا مانده از گذشتگان است. حال که اصلاً موضوع شاهنامه، خود هویت ایرانی‌ست! این موضوع باعث می‌شود تا این اثر مهم‌ترین منبع هویتی ما شود. باری متاسفانه برخی که از هویت ما ایرانی‌ها بیزارند(!) هم‌واره سعی می‌کنند تا بین ما و این اثر فاصله اندازند. می‌توان به کلاس شاهنامه خوانی برای کودکان به چشم نوعی مبارزه برای زنده نگه داشتن فرهنگ ایرانی نگاه کرد.

کلاس آنلاین شاهنامه خوانی کودک

آشنایی با ادب کلاسیک

کلاس شاهنامه خوانی در آموزشگاه پانیذ

کلاس شاهنامه خوانی در آموزشگاه پانیذ توسط اساتیدی برگزار می‌شود که در سه حوزه نقالی، ادبیات و بازیگری به استادی رسیده‌اند. در این دوره‌ها کودکان علاوه بر شناخت این اثر ایرانی، با لذت با داستان‌های آن نیز آشنا می‌شوند و به مرور با مهارتی مثال‌زدنی ابیات را فخیم می‌خوانند.

جمع‌بندی

کلاس شاهنامه خوانی می‌تواند فواید بسیاری را برای کودکان داشته باشد. از این فواید می‌توان به هویت‌یابی اشاره کرد. در این مقاله علاوه بر بررسی فواید این دوره به نکاتی در خصوص چیستی شاهنامه و نیز یکی از برترین دوره‌های شاهنامه‌خوانی  در آموزشگاه پانیذ پرداختیم. امیدوارم این مقاله برای‌تان مفید بوده باشد.

کلاس شاهنامه خوانی کودکان

کلاس شاهنامه خوانی کودکان یکی از خدمات جذابی است که در موسسه آموزش بازیگری پانیذ ارائه می شود. طبیعتا کودکانی که علاقه مند به بازیگری و حرفه ی هنرمند شدن هستند، بایست سواد خوبی از ادبیات و فرهنگ ایران زمین به دست آورند.

همه ی ما می دانیم باسواد بودن موضوعی کاملا متفاوت از داشتن مدرک و گواهی نامه های مختلف است! در همین راستا مدیریت آموزشگاه سرکار خانم رکسانا خلوتی تصمیم گرفتند تا کلاس شاهنامه خوانی کودکان را به صورت مرتب در آموزشگاه تشکیل دهند. اگر تمایل دارید فرزندتان با ادبیات فاخر و کهن ایران زمین آشنا شود، هم اکنون با آموزشگاه پانیذ، موسسه ی بازیگری کودکان در شرق تهران تماس حاصل فرمائید.

در عصری که بیشترین زمان کودکان و نوجوانان صرف بازی با گوشی و امثال آن می شود، شما می توانید فرزندان باسواد و فرهیخته ای را پرورش دهید. فرزندانی که وقتی صحبت می کنند کاملا متفاوت از بقیه ی افراد به نظر می رسند.

معلمان ادبی و مربیان خوب و برجسته ای که سال ها تدریس شاهنامه داشته اند، اکنون در برگزاری کلاس های شاهنامه خوانی کودکان در آکادمی بازیگری پانیذ به شما عزیزان کمک می کنند.

کلاس شاهنامه خوانی کودکان

کلاس شاهنامه خوانی کودکان در آموزشگاه پانیذ

اینکه کودکان و نوجوانان علاقه مند به بازیگری با ادبیات آشنا باشند، حتما به عملکرد هنری آنها هم کمک خواهد کرد. مثلا تلفظ واژگان برای آن ها راحت تر می شود، معنی بسیاری از لغاتی را که کم تر کاربرد دارند، یاد می گیرند و در نهایت می توانند متن نمایش نامه ها را بهتر و سریع تر درک کنند.

همان طور که می دانید شاهنامه، شاهکاری ادبی است که اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی می باشد و شامل شصت و یک هزار بیت است و یکی از بزرگ ترین آثار حماسی ادبیات جهان محسوب می شود. شما با شخصیت های افسانه ای و موجودات اسطوره ای زیادی در این کتاب آشنا می شوید.

شخصیت هایی مانند رستم، سهراب، تهمینه، اسفندیار، آرش، سیندخت، سیاوش، نریمان، سام، زال، بیژن، گیو، فرانک، ضحاک، طوس و بسیاری دیگر! طبیعتا آشنا شدن با این شخصیت ها و شناختی که از رفتار و حالات انسانی آن ها به دست می آورید، می تواند در درک شخصیت های دیگری که در حرفه ی هنری تان با آن ها آشنا می شوید، کمک کننده باشد.

شما می توانید برای بهره مندی از این دوره های مفید، با آموزشگاه پانیذ تماس حاصل فرمائید.

کلاس شاهنامه خوانی کودکان

کلاس شاهنامه خوانی کودکان