برای بسیاری از ما کریستِن استوارت نامی آشناست.

به احتمال زیاد بازی او در فیلم شفق به سال 2008 و در نقش بلا سوان و فیلم های سینمایی دیگر او در همین سری را به یاد دارید. شاید زمانی که کریستِن در کودکی کار بازیگری را آغاز کرد، گمان نمی برد که در خلال چند سال آینده به ستاره ی بی بدیلی تبدیل شود!

کریستِن استوارت در نهم آوریل 1990 در لس آنجلس کالیفرنیا به دنیا آمد.

پدر کریستن، جان، تهیه کننده و کارگردان و مادرش، جولز، نمایشنامه نویس هستند. در دوران مدرسه ی ابتدایی، یک مسئول استعدادیابی توانایی های کریستِن را در خلال بازی در نمایشی به مناسبت کریسمس، کشف کرد. به فاصله ی کوتاهی از این ماجرا، او را برای بازی در فیلمی از کمپانی دیزنی انتخاب کردند و از آن زمان تا کنون کریستِن استوارت با جدیت تمام به کار بازیگری ادامه داده است.

کریستن استوارت

او نمونه ای از بازیگرانی است

که کار حرفه ای را در کودکی آغاز می کنند و اجازه نمی دهند فعالیت هاشان منحصر به دوران کودکی شان باشد. او در سال 2002 در کنار جودی فاستر در فیلم اتاق وحشت به ایفای نقش پرداخت و در سال 2003 در کنار ستارگانی مانند دنیس کوئید و شارون استون در فیلم کاخ کولدکریک بازی کرد. گرچه در تمام این سال ها مهم ترین نقش او را بلا سوان در شفق می دانند.

استوارت در سال 2005

و با بازی در فیلم خاص سخن بگو، توانایی های بیش تری از خود به نمایش گذاشت. در همان سال او در فیلم علمی-تخیلی زاثیرا و یک سال بعد در فیلم مردمان درنده بازی کرد. بعد از بازی در مجموعه ای از فیلم هایی که موفقیت نسبی در فروش به دست آوردند، او در سال 2007 در نقشی بازی کرد که تحسین همگان را برانگیخت. این فیلم “به سوی وحش” نام داشت. این نقش استورات را برای دومین بار در کانون توجه قرار داد و در همان سال او در فیلم “کیک‌خور ها” ظاهر شد. کریستن از سال 2008 تا 2012 بیش تر درگیر سری فیلم های شفق بود.

در پی بازی در این مجموعه،

استوارت با هم بازی اش یعنی رابرت پتینسون وارد رابطه ی عاطفی شد که از 2008 تا 2013 ادامه داشت. این رابطه به شدت عمومی شد. کریستن برای بازی در فیلم ابرهای سیلس ماریا، برنده ی جایزه ی سزار برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن شده است. او برای بازی در فیلم سفید برفی و شکارچی در سال 2012 افتخار همبازی شدن با شارلیز ثرون را به دست آورد.