کریستوفر نولان
11
ژانویه

کریستوفر نولان

کریستوفر نولان کارگردانی از کشور انگلیس است. نام کامل او کریستوفر جاناتان جیمز نولان است. او در روز سی ام جولای سال 1970 در لندن متولد شده است. علاوه بر کارگردانی، کریستوفر نولان تهیه کننده، فیلم بردار و فیلم نامه نویس هم هست. او تا کنون با این که تنها 48 سال دارد، موفق به برنده شدن سه جایزه ی اسکار شده است و در کنار آن ده ها جایزه ی دیگر در سایر عرصه ها و جشنواره ها به دست آورده است.

شاید شما برخی از آثار او را که به جرات می توانند در رده آثار شاهکار قرار بگیرند، دیده باشید. فیلم هایی مانند مومنتو (2000)، بی خوابی (2002)، اعتبار (2005)، شوالیه ی سیاه (2008) و Interstellar محصول 2014. پدر نولان انگلیسی و مادرش آمریکایی بود. پدرش برندن در کار تبلیغات بود و مادرش کریستینا مهماندار هواپیما بود. بستگان کریستوفر نولان از سمت پدری در کار فیلم سازی بودند.

کریستوفر نولان
کریستوفر نولان

از سنین پایین، پی برده شد که نولان جوان رنگ های قرمز و سبز را تشخیص نمی دهد.

 

با این حال، کوررنگی مانع از این نشد که کریستوفر در آینده خالق جلوه های ویژه ای هنرهای بصری شود. از دیگر سو، چپ دست بودن بسیار کمک کرد تا نولان بتواند دیدگاه ویژه ی خود را در دنیای کارگردانی شکل داده و توسعه دهد. کریستوفر و برادرش جاناتان کودکی شان را در دو کشور مختلف سپری کردند و هر دو دارای شهروندی دوگانه می باشند.

جاناتان در نویسندگی فیلم نامه های بسیاری از شاهکارهای برادرش همکاری داشته است. اگر دو اثر برجسته ی سینما یعنی جنگ ستارگان به کارگردانی جورج لوکاس و ادیسه فضایی به کارگردانی استانلی کوبریک وجود نداشتند، ممکن بود کریستوفر جوان مسیر دیگری را برای زندگی برگزیند. این دو فیلم کریستوفر نولان را به شدت تحت تاثیر قرار دادند به گونه ای که پسر جوان شروع کرد به نوشتن طرح ها و پیرنگ های پیچیده و تبدیل کردن آن ها به فیلم توسط دوربین پدرش. در آن زمان نولان تنها هشت سال داشت و کودکی بیش نبود!

بنابراین می بینیم که نبوغ و استعداد ذاتی از سنین بسیار پایین ابراز می شوند. چرا که هر انسانی با توانمندی های خاص به دنیا می آید و می تواند آن ها را شکوفا کند. خلاصه این سرگرمی دوران کودکی، بهترین فعالیت کریستوفر نولان برای سرتاسر عمرش محسوب شد و موجب شد تا او در آینده به کارگردانی متفاوت و تاثیرگذار در هالیوود تبدیل شود.