یکی از پرسش‌هایی که معمولاً هنرجویان سینما می‌پرسند این است که چگونه فیلم ببینیم؟ پرسش مهمی‌ست زیرا مهم‌ترین بخش آموزش این هنر، حین مشاهده آثار اتفاق می‌افتد و بهتر است این آموختن را غنی‌تر کرد. ما سینما دوستان صرفاً با تحلیل آثار بزرگ سینمایی می‌توانیم به دانش تئوری خود فعلیت ببخشیم. کسی که صرفاً مطالب تئوری را حفظ کرده و با آن آثار را تحلیل نمی‌کند، زودی نمی‌گذرد که همه چیز فراموشش شود! باری بدانیم که اصلی‌ترین وظیفه هنرجوی سینما درست فیلم دیدن و تحلیل آن‌‌هاست.

حال شاید از زاویه دیگر مخاطبین غیر جدی سینما نیز بپرسند برای بردن لذت بیشتر چگونه فیلم ببینیم. این هم در جایگاه خود پرسشی مهم است. اصلاً سینما که تنها برای هنرجویان سینما نیست! مخاطبین عادی نیز حق دارند تا بدانند برای لذت بیشتر چگونه فیلم ببینیم. در این مقاله سعی شده به هر دو مورد پاسخ دهیم. همراه ما باشید.

 

چگونه فیلم ببینیم: مخاطبین عادی

برای مخاطبین عادی بیشترین غرض از فیلم بردن لذت است. ایشان سعی دارند که وقت خود را با فیلم دیدن لذیذتر کنند. احتمالاً در این نوع مخاطبین دغدغه آموختن و عناصر سینمایی و… وجود ندارد و بیشترین توجه‌شان به داستان است. برای این عزیزان بهتر است پیش از فیلم دیدن ژانر محبوب خود را بشناسند. البته برای افراد در شرایط مختلف ژانر مورد علاقه متفاوت است؛ اصطلاحاً امری‌ست مودی. برای مثال ممکن است در مواقعی هوس فیلم عاشقانه کنید و در مواقعی هوس فیلم کمدی یا ترسناک! خوش‌به‌سعادت‌تان زیرا در این مورد آزادید و برخلاف سینماآموزان همواره می‌توانید فیلمی که دوست دارید را ببینید.

برای انتخاب فیلم و پس از مشخص کردن ژانر بهتر است سری به سایت‌های معرفی فیلم مانند IMDB بزنید. می‌توانید براساس رتبه و امتیاز فیلمی را انتخاب کنید. امتیاز فیلم‌ها را در این سایت معمولاً مخاطبین عامه داده‌اند پس به آن‌ها اعتماد کنید. هشدار بسیار مهم: هرگز براساس نظر مثبت متخصصان سینما سراغ فیلمی نروید! در انتها برای انتخاب فیلم پیش‌تر خلاصه ابتدای داستان را -به گونه‌ای که اسپویل نشود- بخوانید تا مطمئن شوید به فضای آن علاقه‌مندید یا خیر. حال در هر زمان و مکانی که دوست دارید فیلم را پخش کنید. آزادید در هر چند نشستی که خواستید فیلم را تمام کنید. فقط و فقط به لذت‌بردن فکر کنید و تمام!

چگونه فیلم ببینیم: هنرآموزان

در مرحله نخست باید بگویم فیلم دیدن صحیح برای شما در ابتدا ممکن است کمی مشقت‌آمیز باشد و نمی‌توانید فیلم را همانند مخاطبین عادی از ابتدا تا ابتها بدون وقفه ببینید. البته این قانون تبصره‌ای دارد که به آن خواهیم رسید. دوستان عزیز! برای فیلم دیدن در ابتدا نیاز به محیطی آرام و ساکت دارید. از هر چه که تمرکزتان را بهم می‌ریزد مانند تلفن همراه، صحبت با دوست‌تان، خوردن و… دوری کنید. فیلم دیدن را به مثابه مطالعه در نظر بگیرید.

انتخاب فیلم شما باید جهت‌دار باشد. یعنی ممکن است بخواهید آثار یک کارگردان شاخص را بررسی کنید یا فیلم‌های یک سبک خاص. به هر جهت فیلم دیدن شما باید مانند دانه‌های تسبیح به هم متصل باشد. اگر دائماً از شاخه‌ای به شاخه دیگری بپردازید چیزی دست‌گیرتان نمی‌شود.

حین فیلم دیدن حتماً و حتماً برگه و خودکاری کنارتان باشد. بگذارید تبصره مذکور را این‌جا بگویم؛ برای این که بتوانید مانند مخاطبان عادی از داستان نیز لذت ببرید بهتر است هر فیلم را دوبار ببینید. این کار باعث می‌شود تا هم لذت داستان را ببرید و هم در مرحله دوم بر روی عناصر سینمایی مانند نور و میزانسن تمرکز کنید. سعی کنید حین دیدن فیلم عناصر آن را تحلیل کنید. برای مثال بنویسید که میزانسن فلان کارگردان یا فیلم‌های فلان سبک چگونه است. از این طریق می‌توانید آموخته‌های تئوری خود را بسط و گسترش دهید.

البته این که گفتم شما به اندازه مخاطبین عادی سینما از فیلم لذت نمی‌برید بدون شک مزاح بود. تضمین می‌کنم اگر کمی به این شیوه عمل کنید، پس از اندک زمانی به لذتی وصف‌ناپذیر از فیلم دیدن می‌رسید که در تصور مخاطبان عادی نمی‌گنجد!

انتخاب فیلم شما باید جهت‌دار باشد.

انتخاب فیلم شما باید جهت‌دار باشد.

جمع‌بندی

چگونه فیلم ببینیم؟ پاسخ این پرسشی به هدف شما از فیلم دیدن برمی‌گردد. در این مقاله مخاطبین را به دو گروه بینندگان عادی و هنرآموزان سینما تقسیم کردیم و برای هر یک برشمردیم که باید چگونه فیلم ببینیم!

 

آموزشگاه بازیگری پانیذ

@paniz_acting