هنرمندی در تئاتر نیازمند خلاقیت و کار تیمی است. باری جدا از همه مسئولیت‌های دیگر شما باید خطوط بسیاری را حفظ کنید. خطوطی در قالب نمایشنامه. یکی از تفاوت‌های بازیگری در سینما و تئاتر در همین موضوع است. البته که هر دو گروه باید خطوطی را حفظ کنند؛ امّا به دلیل ویژگی تداومی مدیوم تئاتر، هنرمند باید تمامی خطوط را یک‌جا به ذهن بسپارد. حال به نظر می‌رسد که به خاطر سپردن نمایشنامه نیازمند حافظه‌ای پولادین است.

شاید شما ناامید شوید و بگویید که حافظه خوبی ندارید. نیازی به نگرانی نیست. ما در این مقاله قصد داریم تا از پنج تکنیکِ به خاطر سپردن نمایشنامه پرده برداریم. تکنیک‌هایی که اغلب بازیگران بزرگ از آن‌ها مدد می‌جویند.

 

تمرین با دوستی پایه

سعی کنید دوستی داشته باشید که همراهتان نمایشنامه را بخواند. می‌توانید از پدر، مادر، برادر یا خواهرتان نیز کمک بگیرید. این کار را با صدای بلندی انجام دهید تا تمامی کلمات در ذهنتان حک شود. می‌توانید که از لهجه‌های خنده‌دار نیز استفاده کنید. برای مثال یک‌بار با لحن رباتی که از آینده آمده متن را بخوانید و بار دیگر با لحن باب اسفنجی یا پاتریک! این تمرین علاوه بر این که به حفظ شدنتان کمک می‌کند، باعث تقویت بیانتان نیز خواهد شد.

تکنیک ضبط صدا

یکی از راه‌های به خاطر سپردن نمایشنامه ضبط صداست. شما باید متن را یک بار با صدایی بلند بخوانید و آن را ضبط کنید. حال شما می‌توانید در زمان‌های سوخته خود به آن گوش داده تمرین کنید. برای مثال وقتی مشغول قدم زدنید. یا زمان‌هایی که در ماشین نشسته‌اید. خوب بگردید و زمان‌های سوخته خود را پیدا کنید. نظرتان درباره صبح‌ها موقع آماده شدن برای مدرسه چیست؟ یا شب‌ها قبل خواب.

دوست پایه

دوستی داشته باشید که همراهتان نمایشنامه را بخواند.

نمایشنامه را آوازی بخوانید

تا به حال متوجه شده‌اید که به خاطر سپردن آهنگ‌ها از خطوط گفتاری آسان‌تر است؟ علت این موضوع تمایل مغز است در ثبت موسیقی. برای همین است که شما شاید ده‌ها ترانه را حفظ باشید امّا نتوانید یک خط از درستان را به خاطر بسپارید. در ابتدا ریتمی مناسب پیدا کرده و نمایشنامه را روی آن بخوانید. نباید کار سختی باشد. سپس آن ریتم را بارها و بارها تکرار کنید تا ملکه ذهنتان شود. در کوتاه‌ترین زمان ممکن معجزه این روش را خواهید دید.

نمایشنامه را آوازی بخوانید

نمایشنامه را آوازی بخوانید

خط به خط از خود تست بگیرید

یکی از روش‌های بسیار خوب برای به خاطر سپردن نمایشنامه خودآزمونی است. در این روش شما باید متن نمایشنامه را در دست گرفته خط به خط آن را بپوشانید. حال سعی کنید که این روند را تا انتها طی کنید و کنار خطوطی که فراموش کرده‌اید تیک بزنید. باری بار دیگر نیز این کار را تکرار کرده و در مورد خطوطِ تیک‌دار تمرکز بیشتری به خرج دهید.

حتمی دیده‌اید که بسیاری از بازیگران کاغذی در دست دارند که با آن خطوط را از بالا تا پائین می‌پوشانند. این روش دقیقاً مشابه روشی است که بالاتر ذکر شد. ناگفته نماند که این روش ذهن شما را برای اجرا نیز آماده می‌کند.

نمایشنامه را تکه تکه کنید!

دست نگه دارید! نیازی نیست که برگه‌ها را برداشته پاره پاره کنید! منظور از این کار این است که نمایشنامه را بر اساس صحنه و هر صحنه را بر اساس کنش‌ها تقسیم کنید. حال در هر مرحله یکی از تکه‌ها را به خاطر بسپارید و سپس سراغ تکه بعدی بروید. توجه کنید که موقع حفظ کردن قسمت جدید، قسمت‌های قبلی را نیز مرور کنید.

جمع‌بندی

به خاطر سپردن نمایشنامه یکی از مشکل‌ترین مسائل در بازیگری است. بسیاری از هنرجوها فکر می‌کنند که حافظه خوبی ندارند و همین موضوع تمایل آن‌ها به بازیگر شدن را سست می‌کند. ما در این مقاله به پنج مورد از تکنیک‌های به خاطر سپردن نمایشنامه اشاره کردیم. شما با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توانید مشکل خود در این زمینه را رفع کنید و به بازیگر بهتری تبدیل شوید. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.