تفاوتی ندارد که در چه مدیومی فعالیت کنید. سینما، تلویزیون یا تئاتر. شما باید برای رسیدن به بازی ایدئال به تمرکزی پولادین دست‌ پیدا کنید. این که مهارت تمرکز در بازیگری را به پولاد تشبیه کردم به هیچ عنوان اغراق نیست. شما باید بتوانید فارغ از محیط و سر و صداها به کار خود ادامه دهید. فرض کنید که سر صحنه فیلم‌بردازی در حال اجرایید. هزاران هزار نکته است که می‌تواند تمرکز شما را بهم بزند. از دوربین گرفته تا ابزارآلات نورپردازی و حضور باقی عوامل و…! یا فرض کنید که در جال اجرا روی صحنه تئاترید و ناخودآگاه یکی از تماشاگران تولید صدایی می‌کند. مثلاً از خود بیخود شده فریادی می‌زند. شماباید آنقدر متمرکز باشید که به نمایشنامه را بدون وقفه اجرا کنید. ما در این مقاله به معرفی مهارت تمرکز در بازیگری می‌پردازیم و در انتها به ارائه راه‌های افزایش آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

تمرکز چیست؟

به طور ساده می‌توان تمرکز را توجه عامدانه به موضوعی خاص و عدم توجه به سایر موضوعات دانست. برای مثال مهارت تمرکز در بازیگری به این معناست که شما باید تمام حواس خود را معطوف به نمایش‌نامه/ فیلم‌نامه، دیالوگ‌ها و بازی خود کنید و به صورت عامدانه از توجه به سایر محرک‌های حسی مانند حضور دوربین‌ها، تماشاگران، مگسی که حین اجرا مزاحم شماست، سرما یا گرمای سالن و… بپرهیزید. این کار در ابتدا بسیار طاقت‌فرسا جلوه می‌کند. البته حقیقت هم همین است. این کار و رسیدن به این سطح از مهارت بسیار دشوار است اما یک بازیگر خوب باید این رنج‌ها را به جان بخرد.

تمرکز

تمرکز، توجه عامدانه به موضوعی خاص و عدم توجه به سایر موضوعات

 

آیا تمرکز ذاتی است یا اکتسابی؟

مهارت تمرکز در بازیگری نیز مانند سایز مهارت‌های دیگر اکتسابی است. باری این امکان وجود دارد که فرد به دلایلی ژنتیکی یا محیطی از دیگران متمرکزتر باشد اما این که تمرکز شما ضعیف است، امری تحمیلی نیست. اگر شما خوش‌شانس بوده تمرکز زیادی دارید که خوش به سعادتتان، امّا اگر به هر دلیلی تمرکز خوبی ندارید جایی برای نگرانی نیست. شما با انجام تمرین‌های بسیار ساده می‌توانید بر این مشکب فائق شوید.

تمرین‌های افزایش تمرکز

در ادامه قصد داریم که با معرفی چند تمرین بسیار ساده، به افزایش مهارت تمرکز در بازیگری کمک کنیم. پیش از ورود به بحث لازم به یادآوری است که هیچ یک از تمرینات در کوتاه‌مدت معجزه نمی‌کند. باید ماه‌‌ها و ماه‌ها به طور مداوم و جدی صورت گیرند تا تاثیر خود را نشان دهند. برای افزایش تمرکز عجله نکنید و به زمان اطمینان کنید. نکته دیگر این که هرگز به خود فشار نیاورید. فشار عامل استرس است و استرس نیز عامل مشکلات تمرکز.

بهبود شرایط محیطی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باث عدم تمرکز شما می‌شود شرایط محیطی است. شما باید در بهترین حالت خود بازیگری کنید. اگر چکی دست کسی دارید، اگر دندان‌درد دارید و یا حتی اگر تنها گرسنه‌اید، باید پیش از شروع کار مشکلات خود را حل کنید. فراموش نکنید که مهم‌ترین عامل بر هم زننده تمرکز استرس است.

داستان خوانی

خواندن کتاب و به ویژه داستان شما را مجبور به تمرکز می‌کند. شما باید به خطوط فکر کنید و مغزتان را از اشتغال به مواردی دیگر باز دارید. این نکته را فراموش نکنید که شما بازیگرید. هیچ عیبی ندارد که گاهی تخیل کرده نقش‌هایی از داستان را بازی کنید. این موضوع علاوه بر بهبود تمرکز، سایر مهارت‌های بازیگری شما را نیز افزایش می‌دهد.

مطالعه

خواندن کتاب و به ویژه داستان شما را مجبور به تمرکز می‌کند.

 

موسقی

سعی کنید موسیقی‌ای کلاسیک انتخاب کرده چشم خود را بسته به نت‌ها، ساز‌ها، خط‌های ملودی و… توجه کنید. این موضوع علاوه بر افزایش بٌعد هنری، باعث افزایش تمرکز شما نیز می‌شود. این موضوع باعث آرامش و همچنین افزایش تحیل شما نیز خواهد شد.

بازی‌های فکری

یکی دیگر از راه‌های افرایش تمرکز استفاده از بازی‌های فکری نظیر شطرنج، انواع روبیک، انواع پازل، سودوکو و…! این موارد می‌توانند تمرکز شما را به شدت افزایش دهند. البته باید توجه کنید که سود این فعالیت‌ها زمانی به شما می‌رسد که به صورت عادت در سبک زندگیتان وجود داشته باشد. با یکی دو بار بازی کردن انتظار معجزه نداشته باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره مهارت تمرکز در بازیگری صحبت کردیم. ابتدا تمرکز را تعریف کرده سپس راه‌هایی برای متمرکزتر شدن را بیان کردیم. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.