اگر شما کودک یا نوجوان علاقه مند به بازیگری هستید و در کلاس های مربوطه شرکت می کنید و آرزوی بازی در فیلم های رویایی را در سر می پرورانید، تماشای یکی از شاهکار سینمای کودکان و نوجوانان یعنی فیلم چارلی و کارخانه ی شکلات سازی را به شما توصیه می کنم.

چارلی و کارخانه ی شکلات سازی اثری فانتزی از کارگردان بزرگ هالیوود، تیم برتون است که به سال 2005 اکران شد. این اثر برجسته، برگرفته از کتابی به همین نام اثر نویسنده ی شهیر رولد دال می باشد.

همان طور که می دانید، هر اثر هنری داستانی دارد

و داستان فیلم چارلی و کارخانه ی شکلات سازی از این قرار است: ویلی وونکا تصمیم می گیرد به پنج کودک از سراسر دنیا اجازه بدهد که از کارخانه ی شگفت انگیز شکلات سازی او بازدید نمایند. برای همین ویلی، پنج بلیط طلایی را در پنج بسته شکلات مجزا و در جعبه های متفاوت قرار می دهد.

بچه ها از سراسر دنیا برای به دست آوردن این بلیط های طلایی سر و دست می شکنند و هیاهو و غوغای اساسی در مغازه های شکلات فروشی به راه می افتد. بلیط ها یکی پس از دیگری توسط دو دختر و دو پسر پیدا می شوند و آخرین بلیط نصیب پسر بسیار خاصی به نام چارلی باکت می شود. چارلی به همراه پدربزرگش و در کنار سایر بچه ها و همراهانشان به بازدید از شگفت انگیزترین کارخانه ی دنیا می رود. ادامه ی فیلم مربوط ماجراهایی است که درون و بیرون از کارخانه برای افراد رخ می دهند.

چارلی باکت در فیلم ادوارد دست قیچی

نقش شگفت انگیز ویلی وونکا را جانی دپ بازی می کند،

بازیگری که احتمالا بهترین گزینه برای ایفای ظرافت های شخصیتی و شکنندگی های خاص ویلی وونکا بود. ویلی وونکا در این اثر نماد کاملی از کمال طلبی، تیزهوشی، بذله گویی و تنهایی است. ویلی به قدری تنها است که کارخانه ی شکلات سازی اش را عاشقانه می پرستد و مانند پدری مهربان سعی در حفاظت آن دارد.

اکثر افرادی که این فیلم جذاب را دیده اند،

از دیدن این همه زیبایی و از شکسته شدن موانع فیلم سازی توسط تیم برتون و همین طور از بازی شگفت انگیز جانی دپ مسحور و مشعوف شده اند. چارلی و کارخانه ی شکلات سازی، پر از شخصیت های عجیب و غریب است که هر یک از آنها با توجه به ویژگی های روانی خاص خود، مجموعه رفتارها و حالات انسانی مخصوص به خود را به نمایش می گذارند. حالاتی که از دید ناظر بیرونی شاید بسیار آنرمال و بیمارگونه جلوه کند، اما همان طور که می دانید، افراد با اختلالات شخصیتی، هرگز گمان نمی برند که یک جای کار می لنگد!

پیشنهاد می کنم مقالات مربوط به تیم برتون و جانی دپ را در همین سایت مطالعه بفرمایید و برای آشنایی بیش تر با آثار خارق العاده ی تیم برتون، مقاله ی ادوارد دست قیچی را نیز مطالعه کنید.