پر فروش‌ترين آثار سينمای ایران – در اين مطلب قصد داريم نگاهی به چند مورد از پر فروش‌ترين آثار سينمای ایران بپردازيم و نگاهی كلی به آن‌ها داشته باشيم. در اينجا لازم است تا كمی پيرامون شرايط سينما در ايران صحبت كنيم و بررسی در خصوص آن داشته باشيم. سينمای ايران ويژگی‌های خاص خود را دارد كه از آن جمله می‌توان به عدم اكران فيلم‌های خارجی اشاره كرد. صنعت سينما در ايران مانند بسياری از صنايع ديگر به نوعی انحصاری است و فيلم‌های مطرح جهان در آن جايي ندارند. از طرف ديگر ژانر درام در ايران چندان طرفدار ندارد و معمولا اين فيلم‌ها مخاطبان زيادی ندارند، البته اين موضوع را صرفا ناشی از ذائقه مخاطب نمی‌توان دانست بلكه كيفيت پايين برخی از آثار در اين سبك هم دخيل بوده است به طوری كه ما شاهد آن هستيم برخی از آثار در سبك درام كه به لحاظ فيلمسازی استاندارد بالايی دارند مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. از طرف ديگر برخی از ژانرها مانند اكشن، وحشت و علمی-تخيلی جايی در سينمای ما ندارند اين در حالی است كه اين ژانرها طرفداران زيادی داشته و آثاری كه در اين زمينه ارائه می‌شود مورد توجه گسترده مخاطبان قرار می‌گيرد. بنابر آن‌چه گفته شد مسلم است كه بيشتر آثاری كه فروش بالايی دارند در زمره ژانر كمدی قرار می‌گيرند. در ادامه مطلب به معرفی چند مورد از پرفروش ترين آثار سينما ايران می‌پردازيم.

مطرب

مطرب

مطرب

فروش : 38/543/891/000 تومان

1397

مطرب به نويسندگی و كارگردانی مصطفی كيايی است كه در ژانر كمدی توليد و اكران شده است. موضوع فيلم در مورد خواننده‌ای است كه قرار بوده به يكی از ستاره‌های موسيقی ايران تبديل شود اما اين اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد. در ادامه شخصيت اصلی داستان مجبور به اجرای موسيقی در مجالس عروسی می‌شود.

بازيگران برجسته‌ای از جمله پرويز پرستويی، الناز شاكر دوست، محسن كيايی در اين فيلم به ايفای نقش پرداخته‌اند.

اين فيلم با اقبال و فروش بی‌سابقه و باور نكردنی مواجه شد به طوری كه پر فروش‌ترين اثر تاريخ سينمای ايران لقب گرفت. اين فيلم موفق شد در روز اول اكران به فروش 700 ميليون تومانی دست پيدا كند، كمتر از دو روز، رقم فروش به بيشتر از دو ميليارد تومان رسيد. روند اكران به طوری‌ پيش رفت كه مخاطبان برای تماشای فيلم در ساعات ابتدايی صبح به سينماها می‌رفتند.

هزارپا

فروش : 38/063/848/000

1397

بازيگران : رضا عطاران، جواد عزتی، سارا بهرامی، مهران احمدی، لاله اسكندری، اميد روحانی، امير مهدی ژوله، شهره لرستانی و…

فيلم هزار پا به كارگردانی ابوالحسن داوودی دومين فيلم پر فروش تاريخ سينمای ايران به شمار می‌رود. اين فيلم هم در ژانر كمدی و با بازی درخشان رضا عطاران و جواد عزتی توانست نظر مخاطبان را جلب كند و با كمی اختلاف نسبت به فيلم مطرب در رده دومين فيلم پرفروش تاريخ سينما قرار گيرد. اين فيلم در 45 روز ابتدايی بيش از 4 ميليون مخاطب داشت به طوری كه توانست پرمخاطب‌ترين فيلم دهه 90 لقب بگيرد. اين فيلم توانست به ركورد 16 هزار تماشاگر در يك روز برسد از طرفی رقم فروش افتتاحيه اين فيلم 350 ميليون تومان بود.

متری شيش و نيم

فروش : 27/704/123/000

1397

بازيگران : نويد محمد زاده، پيمان معادی، پريناز ايزديار، فرهاد اصلانی و…

متری شيش و نيم به كارگردانی سعيد روستايی در ژانر جنايی است كه توانست با اقبال عمومی مواجه شود؛ اين فيلم را بايد يكی از جنجالی‌ترين فيلم‌های سينما به حساب آورد كه حواشی زيادی را به همراه داشت. فيلم بر اساس پرونده‌ی فردی به نام ناصر خاكزاد ساخته شده كه متهم به فروش مواد مخدر بوده است. نويد محمد زاده و پيمان معادی هر دو حضور درخشانی در اين فيلم داشته‌اند به طوری كه مورد تحسين مخاطبان قرار گرفتند. در بين سه فيلم پرفروش تاريخ سينمای ايران، تنها فيلمی است كه ژانر غير كمدی دارد علاوه بر اين متری شيش و نيم را بايد پرفروش‌ترين و پرمخاطب‌ترين فيلم تاريخ سينما در ژانر غير كمدی دانست. سوای همه‌ی موارد گفته شده اين اثر را بايد بهترين فيلم مردمی جشنواره فيلم فجر دانست.

پانيذ