پرتقال کوکی محصول 1971

پرتقال کوکی محصول 1971 یک فیلم در ژانر جنایی و پادآرمان شهر است که به کارگردانی استنلی کوبریک ساخته شده است. پرتقال کوکی توانست به عنوان یکی از شاهکارهای این کارگردان کم کار و دقیق، امتیاز 86 درصدی راتن تومیتوز و 77 درصدی متاکریتیک را به دست آورد.

پیرنگ پرتقال کوکی محصول 1971

داستان فیلم از این قرار است که در انگلیس آینده، الکس و دار و دسته اش با مصرف مواد به حالت سرخوشی شبانه می رسند. آن ها سبب مرگ یک زن می شوند که با گربه هایش زندگی می کرد و به همین دلیل الکس به زندان می افتد. الکس برای این که آزادی خود را بازیابد، در یک برنامه ی اصلاح رفتاری شرکت می کند که در طی آن مورد خشونتی فزاینده قرار می گیرد. زمانی که بدون هرگونه دفاع به دنیای اطراف برمی گردد، قربانی حملات و آزارهای افرادی می شود که قبلا از قربانیان او بودند.

پرتقال کوکی محصول 1971

پرتقال کوکی محصول 1971

پرتقال کوکی اثر استنلی کوبریک نمادی از سیاه نمایی و دیستوپیایی مغلوب کننده است که در پایان مخاطب را بی حس و احساس رها می کند. پرتقال کوکی نشان دهنده ی این واقعیت است که عملکرد انسان به وی برمی گردد (کارما). بر همین اساس الکس که در پایان فیلم آزرده خاطر و بیمار شده، نمی تواند از تبعات کارهای ننگین خود در امان بماند. او با بی دقتی وارد همان خانه ای می شود که روزی به اعمال ناپسند در آن مشغول بود و با بی دقتی خودش را افشا می کند و به این ترتیب قربانیان قبلی یکی از جنایت های وی، پس از پی بردن به هویت واقعی او، شکنجه اش می دهند. در هر حال این بیمار سادیستیک نتیجه اعمالش را می بیند.

روانپزشکان خشن!

از دیگر سو جامعه ی روانپزشکنی که قرار بود درمان رفتاری روی الکس داشته باشند، به بی رحمانه ترین شکل او را مورد آزار قرار می دهند و بر آن می شوند تا ماهیت الکس را تغییر دهند. و این جا است که دیستوپیای کوبریک به بهترین شیوه شکل می گیرد و مخاطب را مبهوت می سازد. احتمالا همه ی مخطبان از تماشای پرتقال کوکی محصول 1971 لذت نمی برند و این یک اثر خاص و امضادار از استنلی کوبریک است که مخاطبان خاص خودش را دارد.

همچنین اشاره شد که عامل اصلی که به عنوان سائقی نیرومند برای رفتارهای سادیستیک این گروه از نوجوانان بزهکار عمل می کرد، مصرف ماریجوانا و سایر مواد مخدر بود. در این اثر همچنین به تاثیرات طرد شدن از سوی خانواده اشاره شده است. الکس سمبلی از انسان های رها شده است. تماشای پرتقال کوکی محصول 1971 را به شما توصیه می کنیم.