ویکتوریا و عبدل محصول 2017

ویکتوریا و عبدل محصول 2017 یک درام تاریخی و کمدی است که به کارگردانی استفن فریرز ساخته شده است. داستان فیلم از این قرار است که ملکه ویکتوریا دوستی عجیبی را با منشی هندی عبدالکریم آغاز می کند!

این فیلم بر اساس کتابی به همین نام اثر شرابانی بازو ساخته شده است و فیلم نامه نویسی آن را لی هال بر عهده داشته است. تهیه کنندگی این اثر را تیم بیون، اریک فلنر، بیبن کیدرون و تریسی سیوارد انجام دادند.

برخی از بازیگران و ستارگان ویکتوریا و عبدل به شرح زیر می باشند: جودی دنچ در نقش ملکه ویکتوریا، علی فاضل در نقش عبدالکریم (منشی)، تیم پیگت-اسمیت در نقش هنری پانزابی، ادی ایزرد در نقش برتی شاهزاده ی ولز، عادل اختر در نقش محمد بخش، فنلا وولگار در نقش هریت فیپس، سیامن کالو در نقش جیاکومو پوچینی و تیم مک مولن در نقش تیلر.

مدت زمان فیلم صد و یازده دقیقه بوده و زبان آن انگلیسی است. فیلم هزینه ای معادل با بیست و یک میلیون دلار در بر داشته است که در نهایت فروشی بیش از شصت و پنج میلیون دلار داشته است.

ویکتوریا و عبدل محصول 2017

ویکتوریا و عبدل محصول 2017

داستان فیلم ویکتوریا و عبدل محصول 2017 به شرح زیر است:

عبدالکریم از هندوستان به انگلستان می آید تا در جشن سالگرد تاجگذاری و بر سلطنت نشینی ملکه ویکتوریا شرکت کند. منشی جوان از اینکه در آغاز کار با لطف و مهربانی ملکه رو به رو می شود، حسابی تعجی می کند.  ملکه ویکتوریا محدودیت هایی را که به دلیل طولانی بودن سلطنت و زیاد بودن مسئولیت هایش داشته است، زیر سوال می برد. به همین دلیل کم کم ویکتوریا و عبدالکریم به دوستی متحدانه ای دست می زنند.

آن ها زمان زیادی را به بودن با هم اختصاص می دهند، با هم به درس و بحث می پردازند و از بودن با هم لذت می برند. برای همین کارکنان دربار و کاخ ملکه ویکتوریا و همین طور نزدیکان او به این رابطه حسادت ورزیده و قصد تخریب آن را دارند. همین طور که دوستی ویکتوریا و عبدل عمیق تر می شود، ویکتوریا دنیا را از دریچه ای نوین و متفاوت می بیند.

بدون در نظر گرفتن نظر شخصی خودم، رد پای استعمار و تحقیر شرق در این فیلم به شدت به چشم می خورد. در جای جای فیلم عبدالکریم خم می شود و خاک پای ملکه ویکتوریا را می بوسد! از رفتار زشت و زننده ی درباریان ملکه با عبدل هم که واقعا نمی توان چشم پوشید. با این حال، بازی جودی دنچ در نقش ملکه بسیار قوی بود. این فیلم برنده ی سه جایزه شده است.