ویلیام شکسپیر متولد 26 ام آوریل 1564، شاعر، نمایش نامه نویس و بازیگر اهل انگلستان است. بسیاری او را شاعر ملی انگلستان می دانند. آثار او در ردیف شاهکارهای ادبی جهان قرار می گیرند. افراد زیادی بر این باورند که آثار شکسپیر فراتر و والاتر از آثار بسیاری از مشاهیر دیگر این عرصه، مانند هومر و دانته قرار می گیرد.

 گرچه شکسپیر را بیش تر برای فعالیت های جهانی او در حوزه ی ادبیات و خلق آثار بی نظیری چون هملت، مکبث، شاه لیر و .. می شناسند اما این مقاله به بررسی مختصر کارهای ویلیام شکسپیر در حوزه ی بازیگری تئاتر می پردازد.

گرچه اکنون اطلاعات زیادی

درباره ی تعداد نمایشنامه هایی که شکسپیر در آن ها بازی کرد در دسترس نیست اما به نظر می رسد او باید در سال 1592 فعالیت های خود را روی صحنه آغاز کرده باشد. در کتابی از نویسنده ی بزرگ رابرت گرین، شواهدی برای این موضوع وجود دارد.

ویلیام شکسپیر در سال 1593 نقش اصلی را در نمایش نامه ی ادوارد اول بازی کرد. همچنین گفته می شود که این نابغه ی عرصه ی ادب و هنر، نقش های ریز و درشت فراوانی را در نمایش نامه های خود بازی کرده است. این نقش ها شامل مکبث (در نقش شاه دانکن)، هنری چهارم (شاه هنری)، و هملت (پدر هملت) می باشد.

ویلیام شکسپیر و بازیگری

نیکلاس رو، اولین زندگی نامه نویس ویلیام شکسپیر،

بر این باور بود که شکسپیر به ایفای نقش “روح در نمایش نامه ی مکبث” پرداخته است و همین نقش اوج هنرنمایی او در بازیگری بوده است. در آن زمان برای بسیاری از نمایش نامه ها زمان کافی برای تمرین قبلی وجود نداشت و در بسیاری از موارد دیالوگ ها در گوش بازیگران زمزمه می شد. نیز، بسیار رایج بود که بازیگران با پیرنگ نمایش نامه برای اولین بار روی صحنه آشنا شوند! آن ها باید نمایش نامه های جدیدی را هر هفته روی صحنه می بردند و این تنوع طلبی کار را برایشان سخت و عرصه را بر آنان تنگ می کرد.

دلایل فراوانی وجود داشت که باعث شد شکسپیر نسبتا زود از دنیای بازیگری خداحافظی کند

و به صورت تمام وقت روی دنیای ادبیات و البته نظارت بر آمفی تئاتر شخصی خود تمرکز داشته باشد. در واقع در عصر الیزابتی ایده ی عمومی به این صورت بود که اغلب بازیگران ولگرد و بی خانمان هستند. مردم به آنها اعتماد نداشتند و همیشه در برخورد با آن ها جوانب احتیاط را رعایت می کردند. در ضمن، همواره قوانینی وجود داشت که نمایش نامه ها را بررسی و اغلب سانسور می کرد تا مذهب و سیاست کشور به دست بازیگران به خظر نیفتد!

ویلیام شکسپیر در هجده سالگی با آن هثوی ازدواج کرد و دارای سه فرزند شد.