وودی آلن یک از بهترین کارگردان های هالیوود است. به احتمال زیاد اسم او را شنیده اید و آثاری مانند نیمه شب در پاریس، match point و ویکی کریستینا بارسلونا را دیده اید. وودی آلن، اکنون که این مقاله نوشته می شود در سنین پیری به سر می برد و هشتاد و سه سال دارد. او در روز اول دسامبر سال 1935 به دنیا آمد. آلن نه تنها در زمینه ی کارگردانی فعالیت می کند، بلکه در بازیگری، تهیه کنندگی و نویسندگی هم دستی دارد و به عنوان کمدین هم شناخته می شود.

نام اصلی او هیوود آلن استوارت کونیگزبرگ است

اما در همه ی این سال ها نام کوتاه تر وودی آلن را برای خود برگزیده است. پدربزرگ و مادربزرگ او ، مهاجرانی از آلمان بودند و به زبان آلمانی سخن می گفتند. وودی آلن، بزرگ ترین فرزند والدین اش یعنی نتی و مارتین بود. خواهر او که لتی نام داشت، هشت سال پس از وودی متولد شد. او اکنون تهیه کنندگی فیلم های وودی را بر عهده دارد.

وودی آلن در کنار سلنا گومز

وودی آلن در کنار سلنا گومز

والدین کارگردان آینده ی هالیوود در منهتن به دنیا آمده و بزرگ شدند اما بعدها به بروکلین نقل مکان نمودند. نتی در مغازه ی قنادی که از آن خانواده بود، حسابداری را بر عهده داشت. مارتین در زمینه ی جواهرآلات فعالیت می کرد. وودی آلن به مدت هشت سال در یک مدرسه ی یهودی درس خواند. هم کلاسی هایش او را به دلیل رنگ خاص موهایش موقرمز صدا می کردند. گرچه وودی پسری لاغر و ضعیف به نظر می رسید اما می توانست از خودش دفاع کند. او در ورزش های بیسبال و بسکتبال بسیار عالی بود.

همه ی دوستانش او را برای حس شوخ طبعی ذاتی اش می شناختند.

او مقاله های خنده دار برای نشریات مدرسه می نوشت و مطالب اش را با تخلص وودی آلن به چاپ می رساند. این مقاله ها اولین منابع درآمد او را تشکیل می دادند. زمانی که وودی آلن شانزده ساله شد، توسط یک هنرمند در عرصه ی کمدی و طنز، کشف شد.  نام این هنرمند میلت کامن بود. کامن شغلی به عنوان طنزپرداز برای وودی آلن درنظر گرفت. پس از دبیرستان وودی آلن وارد دانشگاه نیویورک شد.

از آن جایی که آلن اساسا دانشجوی سخت کوشی نبود؛ نتوانست به مدت طولانی در دانشگاه بماند و بنابراین دانشکده را رها کرد. حالا مرد جوان نیاز داشت بتواند خرج زندگی اش را در بیاورد. او در ادامه با تهیه کننده ای به نام چارلز فلدمن آشنا شد. چارلز به او پیشنهاد همکاری داد و یک سال بعد وودی آلن به عنوان بازیگر و نمایش نامه نویس، رسما فعالیت های هنری اش را آغاز کرد. وودی آلن ازدواج کرده و پنج فرزند دارد.