واینونا رایدر از بازیگران سرشناس هالیوود است که در بیست و نهم اکتبر 1971 در مینه سوتا به دنیا آمد. در این زمان والدین اش تصمیم گرفتند نام یکی از شهرستان های اطراف یعنی واینونا را برایش انتخاب کنند! خانواده ی پدری او از تبار مشترک روس و رومانی هستند. والدین واینونا رایدر دوستان آلن گینزبرگ شاعر، فیلسوف و نویسنده ی آمریکایی بودند. واینونا توانست در سال 1994 نقش اصلی ژوزفین مارچ را در سینمایی زنان کوچک بازی کند که برگرفته از یکی از رمان های گینزبرگ بود.

رایدر در ده سالگی به همراه والدین خود به کالیفرنیا مهاجرت کرد

و در یک هنرستان تئاتر، مشغول یادگیری بازیگری شد. در سیزده سالگی، برای فیلم شکوفه ی بیابان (1986)، در تست بازیگری شرکت کرد اما پذیرفته نشد. با این حال، کارگردان دیوید سلتزر، استعداد خاصی در او مشاهده و او را برای بازی در فیلم لوکاس(1986) انتخاب کرد. واینونا رایدر در سال 1990 برای نقش ماری کورلئون در فیلم پدرخوانده/ قسمت سوم انتخاب شد اما به دلیل دچار شدن به آنفولانزا مجبور شد نقش خود را پس بدهد.

واینونا رایدر در آن برهه ی زمانی به دلیل سخت کوشی فراوان و بازی های پیاپی در فیلم های به خانه خوش آمدی راکسی (1990) و پری دریایی (1990) ضعیف شده بود. رایدر در آن زمان اعلام کرد که تمایلی ندارد با یک اجرای زیراستاندارد، همه را ناامید کند.

واینونا رایدر

واینونا در سال 1990 در فیلم ادوارد دست قیچی به ایفای نقش اول زن پرداخت.

در این فیلم خاطره انگیز جانی دپ همبازی او بود و بعدها این دو وارد روابط عاطفی شدند. واینونا رایدر از آن زمان تا کنون در فیلم های سینمایی فراوانی بازی کرده است که از جدیدترین آن ها می توان به مرد یخی (2012)، نامه (2012) و آزمونگر (2015) اشاره کرد.

رایدر برای موهای تیره، چشمان قهوه ای، پوست روشن و گونه های ظریف خود در هالیوود معروف است.

او معمولا نقش یک نویسنده را برای بازی انتخاب می کند. در اکثر فیلم هایش، نقش روزنامه نگار، گزارشگر و یا نوجوانی را بازی کرده است که دفترچه خاطرات دارد و روزانه قلم به دست می گیرد.

نکته ی آخر اینکه واینونا رایدر موهای بلوند روشن دارد اما از سال 1986 که در فیلم لوکاس ظاهر شد موهای او را به رنگ مشکی درآوردند و به او پیشنهاد کردند که موهایش را به همین رنگ نگاه دارد که به استثنای فیلم ادوارد دست قیچی، از آن زمان تا کنون این رنگ مو حفظ شده است.

در سال 2000 میلادی و در خیابان مشاهیر هالیوود، ستاره ای برای واینونا رایدر در نظر گرفته شد.