هلنا بانم کارتر متولد روز بیست و ششم ماه می سال 1966 بازیگر شناخته شده ی انگلیسی است. آیا شما فیلم خاطره انگیز چارلی و کارخانه ی شکلات سازی به کارگردانی تیم برتون را دیده اید؟ هلنا بانم کارتر در آن اثر، نقش مادر چارلی باکت را بازی کرده است که ساعات زیادی از روز را به درست کردن سوپ کلم با تبحری خاص اختصاص می داد!

خانم باکت گرچه در کلبه ای محقرانه زندگی می کرد، اما در عین حال فضا را سرشار از عشق و همدلی می ساخت. این تنها یکی از هنرنمایی های جالب و متفاوت هلنا بانم کارتر است. او در تمام این سال ها در آثار سینمایی فراوان و متفاوتی ظاهر شده است. او که 157 سانتی متر قد دارد، برای داشتن سلیقه ی خاص و عجیب در نوع لباس پوشیدن و مدل موهایش معروف است.

کارتر از سال 2001 شریک زندگی کارگردان بزرگ تیم برتون بود و آن ها دو فرزند به اسامی بیلی ریموند و نل دارند اما در سال 2014 از هم جدا شدند. جانی دپ که دوست صمیمی هر دوی آن ها محسوب می شود، پدرخوانده ی هر دو فرزند آن هاست. هلنا بانم کارتر در بسیاری از آثار سینمایی برتون ظاهر شده است: مثلا چارلی و کارخانه ی شکلات سازی، سوئینی تاد، سیاره ی میمون ها، ماهی بزرگ، عروس مرده، آلیس در سرزمین عجایب و سایه های تاریک. کارتر در اجرای نقش های دیوانه، غیرعادی، غمبار و افسانه ای که خاص آثار تیم برتون است، مهارت خاصی دارد.

هلنا بانم کارتر

هلنا بانم کارتر در یکی از نقش های خاص خود

کارتر در خانواده ای نجیب و اشرافی و معروف متولد شد.

نیاکان او شوالیه، لرد و بارون بودند. پدربزرگ او نخست وزیر انگلستان بود. او دو برادر به نام های ادوارد و توماس دارد. هلنا بانم کارتر در دوران کودکی مانند هر فرد دیگری از طبقه ی اجتماعی بالا، به مدرسه ی پراعتباری رفت. اما بدون توجه به خون نجیب زاده ای که در رگ هایشان جریان داشت، خانواده ی او نتوانستند از وقایع فاجعه باری که درآینده رخ داد، در امان بمانند!

وقتی هلنا پنج ساله شد، مادرش بیماری عصبی ای گرفتار شد که درمان آن سه سال به طول انجامید. شاید به همین دلیل بود که کارتر در آینده رشته ی روان درمانی را برگزید و حتی یک کلینیک کوچک تراپی برای خود افتتاح کرد. اما دست تقدیر این گونه تعیین کرد که او وارد عرصه ی بازیگری شود. هلنا بانم کارتر در اینستاگرام هواداران زیادی دارد که صفحه ای برای او ایجاد کرده اند اما خودش صفحه ی رسمی ندارد.