تئاتر یکی از نخستین هنرهای بشری است. هنری که قدمتی به قدمت تمدن دارد. یکی از مشترکات ما با اجداد دور خود همین تئاتر و نمایش است که باید آن را قدر دانسته و از افول آن جلوگیری کنیم. یکی از کارهایی که از ما دوست‌داران هنر بر می‌آید رفتن و مشاهده کارهای تئاتر است. متاسفانه در کشور ما هنر تئاتر با مشکلات زیادی روبروست. یکی از این مشکلات کمبود مخاطب است. البته این به معنای هنردوست نبودن مردم ایران نیست بلکه فشارهای اقتصادی باعث شده تا فعالیت‌های هنری نظیر رفتن به سالن تئاتر، خرید کتاب، مشارکت در کنسرت و امثال این‌ها از سبد کالایی خانواده‌ها حذف شود. با این حال هنوز تئاتر نمرده و به سختی به حیات خود ادامه می‌دهد. وظیفه ما در قبال این هنر بازدید و حضور در فعالیت‌های نمایشی است. باری همین حضور در سالن تئاتر نیازمند رعایت نکاتی‌ست تا به بازیگران و سایر مخاطبین احترام گذاشته شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی این نکات بپردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت سالن سینما با سالن تئاتر

پیش از ورود به بحث اصلی بیان این نکته ضروری است که سالن سینما و تئاتر تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند. یکی از این تفاوت ها که بسیار واضح است زنده بودن اجرای تئاتر است. این نکته مخاطبین را ملزم می‌کند تا از ایجاد هرگونه صدایی خودداری کنند تا تمرکز بازیگران بر هم نخورد. اگر بخواهیم به طور خلاصه شرایط حضور در تئاتر را با سینما مقایسه کنیم باید بگوییم که تمام نکاتی که باید مخاطبین سینما رعایت کنند در تئاتر نیز صادق است اما با شدت بسیار بیشتری. در ادامه به بررسی چند مورد از این موارد خواهیم پرداخت.

به موقع در سالن تئاتر حضور یابید

این نکته بسیار و بسیار مهم است که باید در زمان مشخص شده به سالن تئاتر مراجعه کنید. حضور دیر هنگام شما میتواند بازیگران و مخاطبین را از صدف خودرو کرده و حتی اجرا را نابود کند.‌ اگر مسئول سالن به خاطر دیرکرد از ورود تان جلوگیری کرد به هیچ عنوان با او بحث و جدل نکنید این مشکل شماست و کوچکترین ارتباطی به او ندارد. پیشنهاد می کنیم که ساعاتی قبل از اجرا ترافیک را چک کرده مسافت خود را به دست آورده و در زمان مشخص حتی اگر شده کمی زودتر حرکت کنید. دیر رسیدن در سینما هم مذموم است ولی با اندکی از اغماض می‌توان در دقایق اولیه از آن چشم پوشی کرد اما در سالن تئاتر هیچ راهی برای گذشت وجود ندارد.

 

خوراکی نخورید

در سالن سینما مجاز است که برخی از خوراکی‌ها را مصرف کنید اما در سالن تئاتر به هیچ عنوان و تاکید می کنم به هیچ عنوان حق خوردن کوچکترین چیزی را ندارید. علت این موضوع یکی آن است که فاصله نزدیک مخاطبین به هم و با بازیگران میتواند باعث آزار بخش بودن حتی صدای جویدنتان باشد.

تمرکز بازیگران

تمرکز بازیگران را بهم نریزید!

پیش از نمایش از سرویس‌بهداشتی استفاده کنید

یکی از نکاتی که باید عین تماشای تئاتر زنده بدان توجه نمایید این است که پیش از شروع نمایش از سرویس بهداشتی استفاده کنید. خروج شما از سالن می‌تواند علاوه بر از بین بردن تمرکز مخاطبین و بازیگران به گونه دیگری تعبیر شود که این موضوع بر روحیه بازیگران تاثیر مستقیم می‌گذارد. طبیعی است که پس از خروج اجازه ورود مجدد به شما داده نخواهد شد.

جمع‌بندی

در این مقاله به ارائه نکاتی پرداختیم که باید در سالن تئاتر رعایت شوند. رعایت این نکات بسیار ساده می تواند که تجربه تمام مخاطبین را از مشاهده این هنر دلچسب‌تر کند. با این حال هستند افرادی که بر روش اشتباه خود اصرار می‌کنند. اگر با چنین افرادی مواجه شدید ابتدا به آن‌ها تذکر داده و اگر رعایت نکردند از مسئول سالن بخواهید که آن‌ها را خارج کنند. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.