نمی‌شود طرفدار سیتکام بوده اما اسمی از سریال آفیس نشنیده باشید. این سریال در ۹ فصل توست شبکه NBC در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ پخش شد. این اثر ۹ فصله، دارای ۲۰۱ قسمت است. طول قسمت‌های این سریال در بیشتر مواقع حدود ۲۲ دقیقه است اما گاه اتفاق می‌افتد که قسمتی تا ۴۰ دقیقه زمان داشته باشد. این سریال از روی سریال انگلیسی با همین نام اقتباس شده و بسیاری از کاراکترهای آفیس از نسخه انگلیسی آن گرته برداری شدند. از بازیگران مطرح این سریال می‌توان به استیو کرل، رین ویلسون، جان کرازینسکی و بسیاری ذیگر اشاره کرد. برخلاف فصل اول این سریال را هم با بازخوردهای منفی مواجه شده بود فصول بعدی بسیار تحسین شدند. البته در همان فصل نخست نیز بسیاری بازی استیو کرل در نقش مایکل اسکات را استثنایی قلمداد کردند. در این مقاله قصد داریم به معرفی نکاتی درباره سریال آفیس بپردازیم. با ما همراه باشید.

فرم روایی

یکی از مهم‌ترین المان‌های این سریال فرم روایی آن است. این فرم را که مستندنما یا ماکیومنتری نام‌گذاشته‌اند برای نخستین بار در سیتکام توسط سریال آفیس استفاده شد. این فرم تلاش می‌کند تا اثر داستانی را با شیوه‌های مستند‌گون بیان کند. شاید سریال آفیس یکی از موفق‌ترین نمونه‌های ماکیومنتری باشد. سریال آفیس به دوربینی که تا آخرین قسمت دیده نمی‌شود شخصیتی می‌دهد که گویی افراد را زیر نظر دارد و گاهی آنها را به حالت مصاحبه مقابل خود می‌آورد. این سبک روایی و البته مصاحبه‌های پی در پی موجود در سریال باعث می‌شود تا مخاطب داستان را واقعی‌تر از سایر سریال‌ها بداند و با شخصیت ها همزاد پنداری بیشتری کند. این فرم روایی به نویسندگان امکان شکستن دیوار چهارم را می‌دهد؛ به گونه‌ای که بازیگران دوربین را دیده به شکل مستقیم با آن صحبت می‌کنند. نکته دیگر فرم این سریال Cold open آن است. این اصطلاح به روشی برای شروع داستان اشاره دارد که طبق آن در دقایق ابتدایی پیش از تیتراژ بخشی بسیار کوتاه و بی‌ربط به ادامه داستان پخش شده نام مخاطبان را از لحظه اول درگیر می کند.

آفیس به دوربینی که تا آخرین قسمت دیده نمی‌شود شخصیتی می‌دهد که گویی افراد را زیر نظر دارد

شخصیت‌های سریال

شخصیت‌های سریال آفیس کم نیستند اما با این وجود نمی‌توان یکی را مهم‌ترین کاراکتر دانست. البته که بعضی از کاراکترها امکان بروز بیشتری پیدا می‌کنند اما تمامی شخصیت‌ها نکات جالبی دارند که می‌توانند مخاطب را به خود علاقه‌مند کنند. نکته دیگر این که شما قادر نخواهید بود که در در ابتدا شخصیت مورد علاقه خود را انتخاب کنید زیرا پستی و بلندی‌های داستان گاه شخصیتی را به شکل دوست داشتنی و گاه در قسمتی دیگر همان شخصیت را به حالتی نفرت انگیز نمایش می‌دهد. باید توجه کرد که هیچ یک از این شخصیت ها کامل نبود و تمام آن ها درون خود خلأهایی دارند که باعث جذابیت بیشتر داستان می‌شود. تا اواخر فصل ۷ شخصیت مایکل اسکات بیش از بقیه بروز پیدا می‌کند اما پس از این فصل فرصت زیادی برای سایر کاراکترها پدید می‌آید.

مایکل

شخصیت‌های سریال آفیس کم نیستند اما با این وجود نمی‌توان یکی را مهم‌ترین کاراکتر دانست.

اسپین آف

زمانی که سریال به پایان خود نزدیک می‌شد خبرهایی مبنی بر ساخت اسپین آفی درمورد شخصیت دوایت شکل گرفت. مشخص بود که سازندگان تصمیم جدی برای ساخت این اسپین آف گرفته‌اند؛ حتی یکی از قسمت های فصول پایانی نیز در مورد مزرعه دوایت که همانا موضوع اسپین‌آف است بود. طبق آن‌چه بعدتر بیان شد آنها قصد داشتند تا سریالی درباره سبک اداره مزرعه خانوادگی شروت توسط دوایت و وابستگانس بسازند اما بنا به دلایلی که مشخص نیست سریال مذکور توسط شبکه لغو شد. هنوز هم که هنوز است هر از گاهی زمزمه‌ای مبنی بر تولید اسپین آف از سریال آفیس به گوش می‌رسد اما تاکنون اقدامی در این جهت صورت نگرفته است.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی نکاتی از سریال آفیس پرداختیم. این سریال جذاب به دلایل بسیار مختلفی توانسته جایگاه خوبی را میان مخاطبان به دست آورد. از این موارد می‌توان به فرم روایی، کارگردانی بی‌نقص، فیلم‌نامه جذاب، بازیگران حرفه‌ای و دیگر موارد اینچنینی اشاره کرد. مشاهده سریال آفیس را به هر هنرجویی پیشنهاد می‌کنیم؛ امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.