رشد در حوزه هنر نیز مانند هر مهارت دیگری انتها ندارد. گزین‌گویه‌ای میان هنرمندان بزرگ وجود دارد که می‌گوید هنرمند وقتی نابود می‌شود که فکر کند هنرمند شده است و دیگر نیازی به آموختن ندارد. بازیگری نیز از این قاعده مستثنا نیست و هر بازیگری در هر سطحی که باشد باید تلاش کند تا بازی خود را بهبود بخشد. اصولاً غرور اصلی‌ترین عامل شکست بازیگران است. بازیگران باید هر لحظه مشتاق آموختن نکاتی برای بازیگری بهتر باشند. شاید با خود فکر کنید که بازیگرانی در سطح آل پاچینو دیگر احتیاجی به تمرین ندارند اما اشتباه می‌کنید! برای‌تان عجیب است اگر بتوانید که بخش قابل توجهی از زمان این بازیگران صرف تمرین و رشد قابلیتهای بازیگری‌شان می‌شود. با همه این اوصاف شما نیز نیاز دارید که دائماً در حال رشد باشید. در این مقاله قصد داریم به ارائه نکاتی برای بازیگری بهتر بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

آشنایی با فیلم‌برداری

یکی از نکاتی که بازیگر عالی را از بازیگر خوب جدا می‌کند آشنایی با فیلم برداری است. بازیگر باید با انواع لنز، زاویه‌ها و فواصل آشنا بوده و ویژگی‌های عاطفی هر یک را بشناسد. بازیگر باید بداند که چه حالت‌های چهره یا حالت های بدنی برای هر یک از این شات‌ها مناسب‌تر است برای مثال باید بداند که در کلوز آپ چهره‌اش تا چه حد از چهره خود بازی بکشد تا هم طبیعی باشد و هم نقش را به بهترین نحو ممکن ایفا کند. برای تمرین این موضوع از کسی بخواهید که از بازی شما در زوایای مختلف و فواصل متنوع فیلم بگیرد و شما نیز در هر یک از این فیلم‌ها نقشی ثابت را بازی کنید. هر صحنه را با حالات مختلف تکرار کرده و پس از برداشت به اندازه کافی، فیلم‌ها را با دقتی زیاد مشاهده کرده و برترین را برگزینید. می‌توانید برای افزایش مهارت، بازی بازیگران محبوب‌تان را نیز تحلیل و تکرار کنید. تحلیلد و تقلید را جدی بگیرید؛ این دو از نکاتی برای بازیگری بهتر است!

یکی از نکاتی که بازیگر عالی را از بازیگر خوب جدا می‌کند آشنایی با فیلم برداری است.

خلاقیت‌تان را رشد دهید

خلاقیت لازمه هر هنرمندی‌ست. این موضوع یکی از مهم‌ترین نکاتی برای بازیگری بهتر است که می‌توان به او اشاره کرد. خلاقیت موجب می‌شود که بازیگر کاراکتر را به بهترین نحو ممکن زندگی کند. خلاقیت به شما کمک می‌کند که جنبه‌های مخفی کاراکتر را کشف – ابداع کرده و به داستان جان تازه‌ای ببخشید. برای رشد خلاقیت راه‌های بسیار متوعی وجود دارد؛ یکی از بهترین آن‌ها مطالعه شعر است. شعر را طوطی‌وار نخوانید، سعی کنید تا آن را در ذهن‌تان مجسم کنید. نکته قابل توجه این است که رشد خلاقیت امری بسیار زمان‌بر است. انتظار نداشته باشید که یک‌شبه به سر منزل مقصود برسید. برای رشد باید و باید صبر پیشه کنید و به صورت متناوب تمرین کنید. کارگاه‌های بسیاری نیز برای رشد خلاقیت وجود دارد؛ البته مانند همه انواع دیگر، در میان مدرسین این کارگاه‌ها نیز افراد سودجوی بی‌شماری وجود دارد. سعی کنید تنها و تنها در کارگاه‌های معتبر شرکت کنید.

تکنیک را یاد بگیرید، تمرین کنید و تمرین، سپس فراموشش کنید

شاید تیتری که خواندید کمی عجیب به نظر برسد. با این حال این موضوع از جمله نکاتی برای بازیگری بهتر است. برای بازیگران آموختن تکنیک از اوجب واجبات است. بازیگران باید در این زمینه ممارست زیادی کنند. تمرین باعث می‌شود که تکنیک‌ها از خودآگاه بازیگر وارد ناخودآگاه او شوند. حال پس از این فرایند بازیگر نیازی ندارد تا تک تک تکنیک‌ها را از حفظ اجرا کند؛ صرفاً کافی‌ست تا به غریزه خود گوش کرده و از آن پیروی کند.

جمع‌بندی

در این مقاله به ارائه نکاتی برای بازیگری بهتر پرداختیم. بازیگری از جمله هنرهایی‌ست که نیاز به تلاش و ممارست فراوانی دارد. هنرجویان بازیگری باید بدانند که مسیری طوفانزا را در پیش خواهند داشت.