نوامبر شیرین محصول 2001

نوامبر شیرین محصول 2001 یک درام عاشقانه به کارگردانی پت اوکانر است که در آن کیانو ریوز و شارلیز ثرون بازی کرده اند. مدت زمان فیلم 2 ساعت و زبان آن انگلیسی است. بودجه ی 40 کیلیون دلاری نوامبر شیرین محصول 2001 منجر به فروش 65.8 میلیون دلاری شد.

داستان

فیلم به داستان ملاقات نلسون ماس و سارا دیور می پردازد. پس از مدتی بین آن ها احساسات شکل می گیرد اما خیلی زود مشکلات در راه عاشقی خودشان را نشان می دهند. معلوم می شود سارا مشکل خاصی دارد. در ابتدای فیلم می توان گفت این سارا بود که نلسون را به اجبار وارد رابطه با خودش کرد و حالا او بود که به دلیل یک مشکل خاص، نلسون را با احساسات جریحه دار شده تنها می گذاشت. به نظر می رسد رفتارهای خودخواهانه و باورناپذیر سارا بود که باعث شد منتقدان نظر چندان جالبی به این فیلم نداشته باشند!

نوامبر شیرین محصول 2001 اثری بیش از حد سنتیمنتال و فریبکارانه است و از داشتن یک پیرنگ منطقی و یکپارچه رنج می برد. هیچ جاذبه ای در ابتدای فیلم بین سارا و نلسون وجود ندارد و ای بسا نلسون از سارا به خاطر رفتارهای زننده و سطح پایین اش زده شده است و حالا به یکباره این دو دلداده ی هم می شوند و طاقت دوری هم را ندارند!!

نوامبر شیرین محصول 2001

نوامبر شیرین محصول 2001

محکوم به پایان…

همه ی تلاش های فیلم برای توصیف شکل گیری رابطه ای عاشقانه است که به ناچار محکوم به شکست است. از این نظر مخاطب نوامبر شیرین، احساس می کند که کارگردان با او صادق نبوده است. در کنار ضعف فیلم نامه و کارگردانی می توان به ضعف بازیگران و نمایشی بودن حرکات شان اشاره کرد. در ابتدا نلسون به عنوان فردی مقتدر تصویر می شود اما به ناگاه اجازه می دهد که سارا در خلال رابطه ای بی ریشه او را بازیچه خود قرار دهد که همان طور که اشاره شد، سارا از یک فرد سطح پایین که ایجاد مزاحمت یکی از کارهای عادی اوست، به فرشته ای مهربان و نجات بخش تبدیل می شود! فرشته ای که قرار است عاشق شدن را یاد نلسون بدهد!

خلاصه داستان فیلم پر از حفره است. با این حال از زیبایی ها و نکات مثبت فیلم نمی توان چشم پوشی کرد. مثلا این که مضمون مهربانی با کودکان در این فیلم گنجانده شده است و نلسون در رابطه ای خوب، پسر بچه ای به نام ابنر(Abner) را راهنمایی و کمک می کند تا به اصطلاح در کنار هم سن و سالانش کم نیاورد. در هر حال تماشای نوامبر شیرین محصول 2001 را به علاقمندان ژانر درام عاشقانه توصیه می کنیم.