هنر و بازيگری دنيای پيچيده از است و مقتضيات خاص خود را دارد به ويژه اينكه بازيگری عرصه ای است كه اين امكان را به فرد می دهد تا علاوه بر شهرت به ثروت هم دست پيدا كنند. حضور و فعاليت در اين فضا دارای شرايط خاصی است و مناسبات خود را دارد. در اين مقاله قصد داريم در خصوص همين موارد بحث كنيم و به نكات مهم در بازيگری بپردازيم.

نكات مهم در بازيگری

اولين نكته ای كه بايد به خاطر سپرد اين است كه هر بازيگری نمی تواند هر نقشی را بازی كند چرا كه نقش ها تفاوت های زيادی با يكديگر دارند و شرايط خاص خود را می طلبند و مسلما يک فرد نمی تواند همه شرايط نقش های مختلف را داشته باشد. با توجه به اين اصل بهتر است زمينه و نقش هايی را كه دوست داريد و احساس می كنيد می توانيد از پس آن بر بياييد را انتخاب كنيد و صرفا در همين زمينه ها تمرين كنيد. به طور ساده تر اگر به نقش ها و ژانرهای كمدی علاقه داريد سعی كنيد تمرينات، مطالعات، دوره های آموزشی و… در همين زمينه باشد. حتی وقتی می خواهيد در تست ها شركت كنيد بهنر است شرايط تست و زمينه كاری پروژه را در نظر بگيريد.

از جمله ديگر نكات مهم در بازيگری تست ها هستند كه از اهميت بسيار بالايی برخوردار اند. بسياری از فرصت ها در تست ها به دست می آيند و يا از دست می روند به همين جهت حتما تست ها را جدی بگيريد و تا می توانيد در اين زمينه اطلاعات كسب كنيد و خود را آماده كنيد. در چند سال اخير شاهد كلاس هايی هستيم كه دوره های تست بازيگری برگزار می كنند و به تشريح شرايط تست می پردازند. در واقع در اين دوره ها هنرجويان با شرايط تست ها آشنا می شوند و خود را برای شركت در اين تست ها آماده می كنند. با توجه به آن چه گفته شد حتما لازم است نگاه ويژه ای نسبت به تست ها داشته باشيد و به هيچ وجه فرصت هايی كه در درون تست ها هست را از دست ندهيد.

تام كروز

تام كروز

ظاهر، سلامتی فيزيكی و روانی نقش بسيار مهمی در بازيگری دارند به همين جهت حتما اين موارد را جدی بگيريد و در كنار آموزش بازيگری ورزش هم كنيد تا بتوانيد سلامتی خود را در حد مطلوبی حفظ كنيد. در همه تست ها يكی از مواردی كه حتما مورد توجه قرار می گيرد همين شرايط فيزيكی و روانی است پس بهتر است به اين موارد توجه كنيد. علاوه بر اين نحوه پوشش شما هم مهم است و در اكثر مواقع نوع پوشش جزء مولفه های انتخاب بازيگر قلمداد می شود.

مورد بعدی كه در سال های اخير شكل گرفته است بحث تست های آنلاين است. برخی كارگردانان اظهار داشته اند كه در بسياری از موارد بازيگر را از روی صدا يا فيلم ضبط شده ای كه برای فراخوان ارسال شده است انتخاب كرده اند كه اين نشان می دهد تست های آنلاين در كم كم در حال تثبيت شدن هستند. به هيچ وجه نسبت به اين تست ها بی تفاوت نباشيد و آن ها را كم اهميت تلقی نكنيد چرا كه در اين مدل از تست ها نتايج و خروجی های خوبی را به دنبال داشته اند.

از جمله ديگر نكات مهم در بازيگری مبحث و مفهوم بازيگر توانا است كه اين مفهوم شاخص های خاص خود را دارد. مسلما سينما عرصه بازيگران توانا است و فقط اين بازيگران هستند كه می توانند حضور و موفقيت خود را تثبيت كنند اما بازيگر توانا كيست؟ پاسخ های مختلفی برای اين پرسش مطرح شده است اما در حالت كلی می توان گفت بازيگر توانا به بازيگری اطلاق می شود كه دارای سطح مهارتی بالاست و نسبت به خود كاملا آگاهی دارد و عملكردها به ويژه انتخاب ها را بر مبنای همين آگاهی انجام می دهد. همچنين بايد گفت كه اين افراد می دانند كه در دنيای هنر به دنبال چه چيزی هستند و برای رسيدن به آن همه تلاش خود را به كار می گيرند.