یکی از انیمیشن‌های کوتاهی که استقبال زیادی از آن شده است انمیشینی با عنوان کتاب‌های پرنده آقای موریس لسمور است. انیمیشن‌های کوتاه یکی از ژانرهای سینمایی محبوب به شمار می‌آید که بسیاری از مخاطبان کودک و بزرگسال را به خود جذب کرده است.

کتاب‌های پرنده آقای موریس لسمور یکی از انیمیشن‌های محبوب به شمار می‌آید.

یکی از انیمیشن‌های کوتاه که در سال‌های اخیر ساخته شده و توجه بسیاری از مخاطبان و منتقدان را به خود جذب کرده و توانسته جایزه اسکار را به خود اختصاص دهد، انیمیشنی با عنوان کتاب‌های پرنده آقای موریس لسمور است. انیمیشن با محتوای کتابخوانی و توجه به کتاب ساخته و منتشر شده است؛ ازاین رو، این انیمیشن را می‌توان یکی از ساخته‌های اخلاقی به شمار آورد که مخاطبان خود را به کتابخوانی تشویق می‌کند.

نقد انیمیشن کتاب‌های پرنده آقای موریس

این انیمیشن با تصویر آقای موریس شروع می‌شود که در بالکن هتلی مشغول نگارش خاطراتش است؛ اما، به یکباره طوفانی سهمگین آغاز می‌شود و تمام نظم شهر را برهم می‌ریزد. به‌طوری که واژگان موجود در کتاب خاطرات آقای موریس خارج شده و به دور ریخته می‌شود. پس از طوفان، تمام شهر به رنگ خاکستری درمی‌آید و شهر و به یکباره دچار وقایع عجیبی می‌شود.

آقای موریس با حالتی مبهم به راه خود ادامه می‌دهد و به منطقه‌ای تمام رنگی می‌رسد. در ابتدای ورود به این منطقه تنها آقای موریس رنگ طوسی دارد که نشان از استفاده کم وی از کتاب است.  این انیمیشن توسط استودیو مون‌بات و کارگردانی ویلیام جویس ساخته شده است. کارگردان سال ها سابقه ساخت و طراحی انیمیشن های متعددی را داشته و عموم آن‌ها موفق به دریافت جوایز بزرگ جهانی شده‌اند. این انیمیشن نه تنها در مفهوم و داستان بلکه در ابعاد فنی دارای چند لایه است. اگرچه فیلم به صورت صامت ساخته شده و دیالوگی در بین پرسوناژ انیمیشن روایت نمی شود.

انیمیشن‌های کوتاه امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند.

بااین‌حال، نوع حرکات و رفتارهاگویای حالات و احساسات تمام آن‌ها می‌شود. این انیمیشن به دلیل استفاده از روایتی منسجم، داستانی تاثیربرانگیز و ویژگی‌های فنی فوق‌العاده موفق به دریافت چهارده جایزه از جشنواره‌های مختلفی همانند جشنواره فیلم آستین بهترین انیمیشن از فستیوال بین‌المللی کلیلوند می‌باشد. ازاین‌رو، توصیه می‌شود تماشای این انیمیشن را از دست ندهید.