با وجود این که هنوز ماه‌های زیادی تا جشنواره اسکار باقی مانده است، بازار حدس نامزد های احتمالی اسکار بسیار داغ و پر رونق است. ماه‌هایی که یکی پس از دیگری می‌گذرند و فیلم‌هایی که در این بین اکران می‌شوند. با این که زمان نسبتاً زیادی تا جشنواره اسکار باقی مانده است، گمانه‌های زیادی برای برندگان این جوایز مطرح است. گروهی از این گمانه‌‌زن‌ها مخاطبان جدی فیلم و گروهی دیگر منتقدینی هستند که هر یک بر اساس سلیقه و رویکرد خاص خود به سینما گزینه‌های خود را برگزیده‌اند.
شاید برایتان سؤالی پیش بیاید که چه فیلم‌هایی می‌توانند در اسکار امسال شرکت کنند. باید گفت که فیلم‌ها باید از لحاظ زمانی میان یک ژانویه 2021 که مصادف است یا 12 دی‌ماه 1399 الی 31 دسامبر 2021 که آن هم مصادف است با 10 دی‌ماه 1400، حداقل یک هفته به طور عمومی اکران شده باشند. جدا از این فیلم‌ها هر کشور نیز بر حسب سهمیه خود می‌تواند فیلمی برای رقابت در جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی ارسال کند.
خلاصه ماجرا این که فیلم‌ها اعلام شده و توسط هیئت انتخاب بررسی می‌گردند؛ در نهایت روز 21 دسامبر آکادمی اسکار لیستی شامل پانزده فیلم راه یافته به این فستیوال را ارائه می‌دهد. از میان این پانزده فیلم نیز پنج فیلم نامزد شده و در نهایت یکی برگزیده می‌شود. ما در این مقاله به حدس نامزد های احتمالی اسکار خواهیم پرداخت.

بلفاست (Belfast)

تصویری از فیلم belfast

پسری از طبقه محرومِ کارگر که ناچار به تحمل دوری پدر خود شده.

فیلم بلفاست یکی از نامزد های احتمالی جایزه اسکار است. در این فیلم کاراکتر اصلی پسری از طبقه محرومِ کارگر است که ناچار به تحمل دوری پدر خود شده. پدر وی به خاطر مصائب زندگی ناچار به سفر به انگلستان است. سفری که امنیت این کودک را به هم می‌زند و وی دچار خطرات بزرگی می‌شود. این تنهایی او را با چهره وحشی جامعه بیرون آشنا می‌کند. بلفاست نام شهر در ایرلند است. در این شهر نزاعی میان پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها در می‌گیرد که کودکِ داستان ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کودا (CODA)

تصویری از فیلم coda

این فیلم را می‌توان در دسته فیلم‌های نوجوانانه قرار داد.

یکی دیگر از نامزد های احتمالی اسکار، فیلم کودا است. پی‌رنگ این فیلم داستان جالبی را روایت می‌کند. یک طرف دخترکی متولد شده در خانواده‌ای نا شنوا که ناچار است میان زندگی نوجوانانه خود و مصائب خانواده هماهنگی ایجاد کند.
او در حین داستان علاقه‌مند به پسری موسیقی‌باز شده و برای جلب توجه پسر به موسیقی روی می‌آورد. همین موضوع راه او را از خانواده‌اش جدا می‌کند و به نوعی موتور محرک درام است.
این فیلم را می‌توان در دسته فیلم‌های نوجوانانه قرار داد. فیلمی که به زندگی نوجوانان و مشکلات ناشی از بلوغ می‌پردازد. نکته قوت این فیلم فراتر رفتن از پند و موعظه است. کودا آگاهانه به زندگی درونی نوجوانان ورود کرده و مسائل آن ها را آگاهانه نشان می‌دهد.

 

 قدرت سگ (The Power of the Dog)

 

تصویری از فیلم

بسیاری این فیلم را اصلی‌ترین شانس کسب جایزه اسکار می‌دانند.

یکی از شانس‌های اصلی جایزه اسکار، شاهکارِ قدرت سگ است. این فیلم با فراتر رفتن از رویه تکراری و سطحی ژانر وسترن، توانسته به گونه‌ای عمل کند که جلوه جدیدی از این ژانر نمایش دهد. بسیاری از مخاطبین و منتقدین این فیلم را اصلی‌ترین شانس کسب جایزه بهترین فیلم اسکار می‌دانند. کارگردان این فیلم جین کمپیون است. او امیدوار است پس از درخشش در جایزه کن، حال بتواند در جشنواره اسکار نیز بدرخشد.
این فیلم داستان نسبتاً لاغزی زا زوایت می‌کند. دوربین و دکوپاژ اصلی‌ترین نقش را در این فیلم دارند. باید به کارگردان این فیلم خسته نباشید گفت! زیرا که توانسته به بهترین نحو شاهکاری خاص را تولید کند.

 

 تل‌ماسه (Dune)

تصویری از فیلم Dune

این فیلم یکی از نامزد های احتمالی اسکار است.

فیلم Dune یا تلماسه پیش‌تر توسط کارگردان افسانه‌ای دیوید لینچ ساخته شده بود. لینچ این فیلم را بدترین فیلم کارنامه‌اش می‌داند و حتی در تیتراژ فیلم اسمی مستعار به جای اسم خود زده بود! کارگردان این فیلم، دنی ویلنوو جسارت بسیاری به خرج داد تا سر اقتباس از کتابی برود که کسی مانند دیوید لینچ را به زانو در آورده بود.
حال باید دانست که بر خلاف انتظارها این اقتباس، اقتباسی بسیار موفقیت‌آمیز بود. فیلم جذابی که شما احتمالاً دوستش خواهید داشت.
خبر خوبی نیز برای طرف‌داران این فیلم دارم. به دلیلی گسترده بودن داستانِ کتابِ مورد اقتباس، کارگردان فیلم خبر از تصمیمش برای ساخت ادامه این فیلم را داده است. باری! این فیلم یکی از نامزد های احتمالی اسکار است.

ماشینم را بران (Drive my car)

تصویری از فیلم drive my car

drive my car یکی از بهترین فیلم‌های سال 2021 است.

این فیلم کره‌ای، یکی از بهترین فیلم‌های سال 2021 است. این فیلم درباره مردی است موفق در کار خویش که زندگی همراه با مشکلی با همسر خود دارد. ما ابتدا چهل دقیقه با مرد همراه می‌شویم تا پایان این چهل دقیقه همسر مرد می‌میرد. چهل دقیقه آغازین به گونه‌ای مقدمه فیلم است. گویی با مرگ همسر، تازه موتور درام شروع به فعالیت می‌کند.
این مرگ مرد را وا می‌دارد به شکل دقیق‌تری مرگ همسر خود را بررسی کند. مرد عذاب وجدانی دارد اما نمی‌دانیم چرا. به هر جال ما با این مرد همراه شده و به جزئیات زندگی او سرک می‌کشیم. در این میان ما با رازهای زندگی این زوج آشنا خواهیم شد. این که چه شد به مشکل خوردند و ریشه آن رابطه عجیب در کجا بود.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به حدس نامزد های احتمالی اسکار پرداختیم. سپس به بررسی هر یک از آن‌ها پرداخته توضیحاتی ارائه دادیم. حال باید منتظر بمانیم تا به مرور، این لیست معرفی و در نهایت برندگان مشخص شوند. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.