میا واشیکافسکا زاده ی روز چهاردهم اکتبر سال 1989 بازیگر استرالیایی است. شاید بازی های خوب و ماهرانه ی او در را در آثاری مانند آلیس در سرزمین عجایب، جین ایر و مادام بوواری دیده باشید. در واقع زمانی که فیلم آلیس در سرزمین عجایب اکران شد، میا واشیکافسکا به شهرت و محبوبیت رسید، هرچند پیش از آن نیز در عرصه ی بازیگری فعالیت هایی داشت.

میا واشیکافسکا یک خواهر بزرگتر و یک برادر کوچکتر دارد. پدر و مادر میا هر دو به عنوان عکاس حرفه ای فعالیت داشتند. مادر او مارتسنا واشیکافسکا  از تبار لهستانی بوده و پدرش جان راید بومی استرالیا می باشد. هشت سال پس از تولد میا، خانواده اش به لهستان مهاجرت نمودند، جایی که زادگاه مادرش بود. آن ها به مدت یک سال در لهستان ماندند تا اجازه ی رسمی برای داشتند ویزای دائمی استرالیا را داشته باشند.

میا واشیکافسکا

میا واشیکافسکا

با این حال بحث فراوانی درباره ی نام خانوادگی این بازیگر وجود دارد که برخی افراد آن را وازیکوفسکا تلفظ می کنند اما میا اصرار دارد که واشیکافسکا صحیح است. پس از این که خانواده به استرالیا بازگشت، دختر با استعداد در دوره های آموزش رقص باله شرکت کرد و به مدت هفت سال در آن موسسه آموزش دید. میا واشیکافسکا در آن سال ها به مدرسه ی معمولی می رفت و چون به کار اجرا خیلی علاقه مند بود، هفته ای سی و پنج ساعت در باله بار کار می کرد.

او هرگز رقصنده ی باله نشد

اما در سن پانزده سالگی به پیشنهاد بازی در یک فیلم را دادند. با قبول کردن این پیشنهاد، میا به طور چشمگیری زندگی خود را تغییر داد. نسبت به سایر همکارانش، واشیکافسکا زندگی بسیار خصوصی تری دارد. این بازیگر بیست و نه ساله بخش اعظمی از روابط عاطفی خود را نه تنها از خبرنگارانی که همه جا پیدا می شوند، بلکه از هوادارانش نیز پنهان می کند!

گفته می شود که او با بازیگری به نام جسی آیزنبرگ دوست بوده است اما از سال 2015 آن ها با هم قطع رابطه کردند. منتقدان گمان می کنند که حرفه و علایق والدین میا، به شدت بر روی شخصیت و توانایی های او از نظر ژنتیکی تاثیر گذاشته است. او همانند والدین خود علاقه مند به عکاسی است. کتاب خواندن و کوهنوردی از سایر علایق این دختر زیبا هستند. میا واشیکافسکا در دوران کودکی بسیار سفر کرده است و تعداد فراوانی از کشورهای اروپایی را دیده است. پس از به شهرت رسیدن او، دولت لهستان پیشنهاد شهروندی این کشور را به او داد اما میا آن را بدون ارائه ی توضیحی رد کرد.