مورگن فریمن متولد اول ژوئن 1937 در ممفیس ایالات متحده از بازیگران پیش کسوت هالیوود با 82 سال سن است. او علاوه بر بازیگری کارگردانی فیلم هم انجام می دهد. فریمن را یکی از بهترین بازیگران هالیوود می نامند. او تا کنون چهار بار برای دریافت جایزه ی اسکار نامزد شده است. همچنین در مجموعه ی شخصی جوایز و افتخارات او، جوایز معتبر فراوان دیگری هم وجود دارند.

زمانی که مورگن به دنیا آمد، مادرش به عنوان نظافتچی مشغول به کار بود. همچنین در آن زمان پدرش یک مغازه ی کوچک سلمانی داشت. اما تقریبا می شد این گونه در نظر گرفت که آن سلمانی کوچک درآمدی ندارد. مشکلات اقتصادی افراد خانواده را مجبور کرد که در پی ساختن زندگی بهتر، تلاش و کوشش مجددی داشته باشند.

مورگن فریمن

مورگن فریمن

مورگن فریمن در زمان فشار مالی خانواده

مجبور شد در شهرهایی چند به زندگی بپردازد و در شهر شیکاگو بود که برای اولین بار روی صحنه رفت. او در یک نمایش مدرسه ای بازی کرد و ایفای نقش فوق العاده ای را از خود نشان داد. فریمن با توجه به این تجربه ی خوب، کم و بیش قاطع بود که در ادامه و برای آینده ی خود چه حرفه ای را می خواهد انتخاب کند اما پیش از آن مجبور بود مدرسه را تمام کند و وارد ارتش شود. گذران پنج سال در نیروی هوایی، مرد قوی تری از او ساخت.

پس از آن او برای دنبال کردن رویاهایش به لس آنجلس رفت. مورگن فریمن در آن دوران در دوره های و کلاس های مختلف بازیگری ثبت نام کرد و آموزش های لازم را تا حد امکان فراگرفت. به صورت همزمان توانست در یک دانشکده ی محلی کاری به عنوان منشی برای خود دست و پا کند. اولین نقشی که پس از آن به دست آورد مربوط به Broadway بود. با این که این نقش کوچک شهرتی برای مورگن ایجاد نکرد اما نظر کارگردانان را به خود جلب کرد.

از جدید ترین آثار فریمن عبارتند از: فرشته ای افتاد (2019)،  آغاز به کار (2017)، حالا مرا می بینی 2 (2016)، تد 2 (2015)، لوسی (2014)، حالا مرا می بینی (2013)، شیوالیه ی سیاه برمی خیزد (2012)، داستان دلفین (2011)، فراخوانده (2008) و ضیافت عشق (2007). این بازیگر تمایلی به صحبت درباره ی مسائل شخصی خود ندارد و بر این باور است که افشای این دست از مطالب در فضای رسانه ها موجب می شود تا او بخشی از زندگی اش را از دست بدهد.