چرا ما عاشق دیدن فیلم ترسناک‌ایم؟ چه نکته در این علاقه وجود دارد؟ به نظر منطقی نمی‌رسد که ما با ترس را انتخاب کرده و سراغ این گونه فیلم‌ها برویم. به نظر می‌رسد علت این ماجرا در ساختار فرگشتی ما باشد؛ جایی که اجداد ما به گونه‌ای فرگشت یافتند که برای تهیه غذا از طریق شکار، یافتن جای خواب و… هیجان زیادی را تحمل کنند؛ این غریزه در زمانه آرام ما به وسیله فیلم های ترسناک ارضاء می‌‌شود. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی چند فیلم ترسناک بپردازیم. همراه ما باشید.

 

بچه رزماری Rosemary baby

فیلم ترسناک بچه رزماری به کارگردانی رومن پولانسکی در سال ۱۹۶۸ به روی پرده رفت. چه می‌شود اگر به همه چیز و همه کس شک داشته باشیم؟ گویی رازی در جریان است که تنها ما نمی دانیم! اگر پای فرقه‌های عجیب و اهریمن نیز وسط باشد ماجرا پیچیده‌تر می‌شود! ساب‌ژانر این فیلم عجیب ترسناک روانشناسانه است و بازیگرانی نظیر میا فارو، جان کاساوتیس، روث گوردون، سیدنی بلکمر و… در آن نقش‌آفرینی کردند. داستان درباره زندگی زوجی به نام رزماری و گای وودهاوس است که به آپارتمانی قدیمی در نیویورک نقل مکان می‌کنند. زوج مسن همسایه آن‌ها به طرز عجیبی با ایشان رفتار کرده و به نوعی با گای طرح دوستی صمیمانه می‌ریزند. چیزی نمی‌گذرد که رزماری حامله می‌شود و این آغاز شکش به جهان اطراف است. جهانی که گویی همان نیست که بود! او گمان می‌برد که که همسایگان عجیب برای فرزند متولد‌نشده‌اش نقشه‌هایی دارند اما ماجرا از این هم پیچیده‌تر است!

بچه رزماری

بچه رزماری

 

سکوت بره‌ها the silence of lambs

این فیلم ترسناک اقتباسی از رمانی با همین نام به نویسندگی توماس هریس است. کارگردان این فیلم جاناتان دمی توانسته شاهکاری در ساب‌ژانر وحشت روانشناختی بیافریند. سکوت بره‌ها در سال ۱۹۹۱ به روی پرده رفت و از بازیگران آن می‌توان به جودی فاستر، آنتونی هاپکینز، اسکات گلن و تد لواین اشاره کرد. این شاهکار توانست هم به مذاق منتقدین خوش بیاید هم به مذاق مخاطبین؛ به گونه‌ای که جدا از امتیازات بالا، توانست ۲۷۲ میلیون دلار بفروشد چیزی حدود چهارده برابر بودجه ۱۹ میلیون دلاری‌اش! داستان این فیلم درباره کاراگاهی بهنام کلاریس استارلینگ با بازی جودی فاستر است که باید با روانشناسی دیوانه، قاتل زنجیره‌ای و آدم‌خوار به نام هانیبال لکتر با بازی آنتونی هاپکینز ملاقات کرده تا شاید بتواند سر نخی از بیل بوفالو پیدا کند. بیل قاتلی زنجیره‌ای‌ست که پس از کشتن زنان پوست آن‌ها را از تن‌شان جدا می‌کند.

سکوت بره‌ها

سکوت بره‌ها

 

درخشش Shining

درخشش فیلمی دیگر در ژانر ترسناک روان‌شناسانه است. این فیلم به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی نابغه سینما، استنلی کوبریک ساخته شده و در سال ۱۹۸۰ به روی پرده رفته است. جالب است بدانید این فیلم ترسناک نیز اقتباسی است از رمانی با همین نام به نویسندگی استیون کینگ که به احتمال قریب به یقین معرف حضور است. از بازیگران این فیلم می‌توان به جک نیکلسون، شلی دووال، بری دنن، ورونیکا فورکه و اسکتمن کراترز اشاره کرد. داستان این فیلم درباره مردی نویسنده است که به همراه همسر و فرزند پسر خود باید در طول فصل زمستان سرایه‌دار هتلی باشند. به دلیل بارش برف تمامی راه‌های ارتباطی این هتل به جهان خارج بسته شده است. فشار این ماجرا مرد را دچار توهمات عجیبی می‌کند. توهماتی که داستانی ترس‌ناک می‌سازد!

درخشش

درخشش

 

مگس The fly

فیلم ترسناک مگس ساخته شده در سال ۱۹۸۶ به کارگردانی دیوید کراننبرگ، نابغه ترس!، در ساب‌ژانر ترسناکِ علمی تخیلی‌ست. این فیلم به تهیه‌کنندگی استوارت کورنفلد تولید و توسط شرکت فاکس قرن بیستم پخش شد. این اثر نیز اقتباسی‌ست از داستان کوتاه مگس نوشته جورج لانگلاین. داستان این فیلم روایت‌گر دانشمندی است که با آزمایشی عجیب تبدیل به موجود دیگری می‌شود. از نکات شاخص این اثر می‌توان به گریم فوق‌العاده‌اش اشاره کرد که جایزه اسکار را به نام خود نوشت. از بازیگران این فیلم می‌توان به از جف گلدبلوم، جینا دیویس و جان‌ گنر اشاره کرد.

مگس

مگس

جمع‌بندی

دیدن فیلم ترسناک می تواند یکی از مهیج ترین اتفاقاتی باشد که برای ما رخ داده. با فیلم ترسناک می‌توان اندکی از جامعه به ظاهر آرام خود فاصله گرفت و به دل خطر زد. یکی از جذابیت‌های فیلم ترسناک دیدن آن به صورت گروهی‌ستت. امید است تا دیدن فیلم معرفی شده برای‌تان در کنار دوستان خاطرات خوشی را رقم بزند.