نوجوانی دوره رشد است و بلوغ! دوره ماجراجویی‌های طبیعی و غیرطبیعی (!) و همین‌طور حوش و تعریق و گاه خون و سبیل‌هایی تک و توک رشد کرده. این دوره از دید برخی یکی از جذاب‌ترین دوره‌های زندگی انسان است؛ کلیدی‌ست برای ورود به زندگی بزرگ‌سالانه. هنرمندان در طول تاریخ توجه بسیار ویژه‌ای به این دوره سنی داشته‌اند. به سیل فیلم‌ها، تئاترها، رمان‌ها و موسیقی‌هایی که برای نوجوانان ساخته شده بنگرید؛ با خیل عظیمی مواجه خواهید شد. در سینما به دلیل صنعت‌بودگی و گردش مالی خارق‌العاده بازار فیلم‌سازی برای نوجوانان بسیار داغ است. از همان سال‌های ابتدایی تا کنون هزاران هزار فیلم برای این گروه سنی ساخته شده است. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی چند فیلم برای نوجوانان بپردازیم. همراه ما باشید.

 

 

انجمن شاعران مرده Dead poet society

فیلم انجمن شاعران مرده اثری درخشان به کارگردانی پیتر ویر و همین‌طور تهیه‌کنندگی پال یونگر ویت در سال 1989 اکران شد. این فیلم 128 دقیقه‌ای توانست در همان اکران اول طرفداران بسیاری را به ویژه از گروه سنی نوجوانان به خود جلب کند. فیلم‌نامه این فیلم به قلم تام شولمن اقتباسی‌ست از رمانی با همین نام به نویسندگی ان. اچ. کلاین. نکته جالب توجه این است که فیلم زودتر از رمان منتشر شد! از بازیگران این فیلم می‌توان به رابیین ویلیامز، جاش چارلز، رابرت شان لئونارد، ایتن هاک و بسیاری دیگر اشاره کرد.

داستان این فیلم برای نوجوانان در کالج ولتن می‌گذرد. جایی که گروهی از پسران با ویژگی‌های روحی خاص مشغول به تحصیل‌اند. از این گروه می‌توان به تاد اشاره کرد. او تحت نظارت شدید پدر و مادر خود، برخلاف میل باطنی به سمت دکتر یا وکیل شدن گام برمی‌دارد امّا ته دلش دوست دارد نویسنده باشد. در این حوالی استاد ادبیات ایشان عوض شده و فردی جدید به جان کیتینگ با بازی رابین ویلیامز جایگزین استاد قبلی می‌شود. این اتفاق زندگی دانش‌جویان و به ویژه تاد را دست‌خوش تغییر قرار می‌دهد.

Dead poet society

Dead poet society

 

گونیز The Goonies

این فیلم برای نوجوانان در ژانر ماجراجویی – کمدی – اکشن در سال 1985 منتشر شد و توانست طرفداران بسیاری را برای خود کسب کند. کارگردان این فیلم ریچارد دانر است و هم‌ او در کنار هاروی برنهارد فیلم گونیز را تهیه‌ کرده است. شاید جالب باشد اگر بدانید داستان این فیلم به قلم استیون اسپیلبرگ، نابغه سینما نوشته شده و در کنار کریس کلمبوس، از برترین فیلم‌نامه‌نویسان ژانر ماجراجویی، به فیلم‌نامه تبدیل شده است. ترکیب این تیم قدرتمند با بازیگرانی نطیر شان آستین، جاش برولین، جف کوئن و کوری فلدمن توانسته شاهکاری خلق کند که هنوز هم که هنوز است، پس از گذشت نزدیک به چهل سالنسل جوان عاشقش باشند! داستان این فیلم ماجراجویی گروهی از نوجوانان برای یافتن طلاست تا خانه‌شان را نجات دهند.

The Goonies

The Goonies

 

جومانجی Jumanji 

باز هم یکی دیگر از فیلم‌های رابین ویلیامز! این فیلم برای نوجوانان در سال 1995 به کارگردانی جو جانستون و تهیه‌کنندگی رابرت دابلیو. کرت در ژانر فانتزی ماجراجویی ساخته شد. از بازیگران این فیلم زیبا می‌توان به رابین ویلیامز، بانی هانت، کریس دانست و برادلی پیرز اشاره کرد. فیلم‌نامه این شاه‌کار نیز به قلم گرگ تیلور، جاناتان هنزلی و جیم استرین براساس رمانی با همین نام به قلم کریس فن السبورگ نوشته شده است. داستان با پیدا شدن جعبه بازی به دست جوانی به نام آلن پریش شروع می‌شود. او به کمک دختر همسایه شروع به انجام بازی کرده و همین بازی، ایشان را وارد ماجراهایی خارق‌العاده می‌کند. از روی این فیلم فیلم‌هایی نظیر جومانجی: به جنگل خوش آمدید و جومانجی: مرحله بعد ساخته شده است.

Jumanji 

Jumanji

 

جمع‌بندی

نوجوانی دوره جذابی‌ست که با توسل به هنر زیباتر هم می‌شود. رسانه فیلم در این حوزه آثار درخشان زیادی خلق کرده. در این مقاله به معرفی چند فیلم برای نوجوانان پرداخته شد. امید است که از دیدن این فیلم‌ها لذت ببرید.