تعطیلات سال جدید را چگونه می‌گذرانید؟ آیا به سفر رفته و عشق و حال می‌کنید؟ یا در خانه می‌مانید و از خواب لذت می‌برید؟ دوست دارید که در شهرتان با دوستان‌تان به طبیعت گردی بروید؟ شاید از آن دسته‌اید که تعطیلات عید را زمانی برای آموختن چیزی تازه در نظر می‌گیرند. به هر جهت، هر برنامه‌ای که داشته باشید، می‌توانید در کنار آن از دیدن چند فیلم با تم سال نو احساس تازگی کند. فیلم‌هایی از این قبیل ما را به عمق زندگی می‌برند. به جایی که خود را در آن ببینیم. جایی که تغییر زمزمه می‌شود. شهری از حیات مجدد.

متأسفانه در سینمای ایران فیلم‌های شاخص زیادی با تم سال نو ساخته نشده است. آن چه در این باره ساخته می‌شوند عموماً جایگاه نازلی دارند. البته این حکم کلّی نیست! باری به هر جهت سعی شده در این مقاله از فیلم‌های خارجی که عموماً حال و هوای سال نو را دارند معرفی شود. پیش از ورود به معرفی باید اشاره شود که معملاً ژانر این گونه فیلم‌ها کمدی و خانوادگی‌ست. در واقع دیدن چند فیلم با تم سال نو در کنار دوستان و خانواده لذتی دو چندان دارد. حال به معرفی چند نمونه می‌پردازیم.

 

فیلم کرامپوس Krampus

این فیلم شاید کلیشه باشد اما کلیشه خوبی‌ست! داستان درباره کودکی در دل خانواده‌ای‌ست شلوغ و کمی عجیب. او در ابتدا به سانتا و روح سال نو اعتقاد زیادی دارد امّا حوادث روزگار و به ویژه شرایط خاص خانواده‌اش وی را نسبت به هر دو این موارد بی‌اعتقاد می‌کند. حال باید اتفاقی برای ایمان دوباره کودک به سانتا و روح سال نو بیفتد. این جاست که فیلم از کلیشه خارج می‌شود. برخلاف فیلم‌های رایج او به جای دیدار با سانتا با کرامپوس مواجه می‌شود. حال این کرامپوس کیست؟ در باورهای عامیانه مردم اروپای مرکزی کرامپوس شخصیتی‌ست ضدسانتا که برای تنبیه بچه‌های بد ظاهر می‌شود. بدن او نیمه بز و نیمه دیو است و ظاهر کریهی دارد. بدا به حال کودکی که او را ببینید.

این فیلم با تم سال نو به کارگردانی مایکل دوهرتی در سال 2015 به روی پرده رفت. از بازیگران این فیلم می‌توان به ادام اسکات، دیوید کوچنر، تونی کلت، الیسن تولمن، امجی آنتونی و کونچا فرل اشاره کرد. این فیلم توانست در گیشه موفق شود و با بودجه 15 میلیون دلاری، بیش از 61 میلیون دلار بفروشید.

Krampus

Krampus

فیلم تنها در خانه Home alone

گویی این شاهکار سر کهنه شدن ندارد. این فیلم به کارگردانی کریس کلمبوس در سال 1990 منتشر شد و از آن دوره تا کنون نسل‌ها را یکی پس از دیگری شیفته خود کرده. داستان درباره کودکی‌ست که در تعطیلات سال نو فراموش می‌شود و در خانه می‌رود. حال از بخت بد دو سارق قصد دزدی از منزل ایشان  را دارند! چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا سارقین موفق به دزدی می‌شوند. البته که هوش و خلاقیت این کودک دوست داشتنی آن‌ها را بیچاره کرده به مرز جنون می‌رساند.‌ از بازیگران این فیلم با تم سال نو می‌توان به جو پشی، مک کالکین، دنیل استرن اشاره کرد. گفتنی‌ست که موفقیت این فیلم سبب شد تا تهیه‌کنندگان آن پنج شماره دیگر از آن بسازند!

 

Home alone

Home alone

فیلم اسکروج Scrooged

این فیلم اقتباسی‌ست درخشان از داستانی درخشان‌تر به قلم چارلز دیکنز. این فیلم به کارگردانی ریچارد دانر در سال 1988 به روی پرده رفت. داستان این فیلم درباره مدیر تلوزیونی‌ای بسیار سخت‌گیر است که به زیردستانش فشار زیادی می‌آورد. او پیش از تعطیلات سال نو روح مدیر پیش از خود را می‌بیند که به او هشدار مواجهه با سه روح کریسمس را می‌دهد. این فیلم با تم سال نو می‌تواند برای شما تجربه بسیار عجیبی باشد. با این حال باید هشدار بدهیم که برای افراد حساس، ممکن است اسکروج کمی آزار دهنده شود!

Scrooged

Scrooged

جمع‌بندی

سال نو همراه است با تفریح و سرگرمی. یکی از روش‌هایی که می‌توان به وسیله آن تعطیلات را لذت‌بخش‌تر کرد، مشاهده چند فیلم با تم سال نو است. در این مقاله سعی شد به چند نمونه پرداخته شود. امیدوارم که تعطیلات لذت‌بخشی را در پیش داشته باشید!

آموزشگاه بازیگری پانیذ

@paniz_acting