دنیای کودکان دنیای خیال است و فانتزی. هیچ مدیومی به اندازه انیمیشن نمی‌تواند جواب‌گوی این حجم از خیال باشد. همین دلیل انیمیشن را به ژانر محبوب کودکان تبدیل کرده است. انیمیشن بخشی جدایی‌ناپذیر از آن دوره خیال‌انگیز است. بسیاری از ما نیز کودکی‌مان را با به خاطر آوردن انیمیشن‌ها مرور می‌کنیم. در این مقاله به معرفی چند انیمیشن‌ سریالی مناسب کودکان پرداختیم.

انیمیشن گربه‌سگ CatDog

این انیمیشن ژانر کمدی و ماجراجویی به کارگردانی پیتر هانان در سال ۱۹۹۸ شروع به نمایش کرد. پخش انیمیشن‌ سریالی گربه‌سگ در چهار فصل و ۶۸ قسمت تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت. بسیاری از بزرگسالان در کودکی خود این انیمیشن را دیده‌اند و به نوعی نوستالژی آن‌ها محسوب می‌شود. جذابیت‌های روایی و بصری گربه‌سگ به قدری است که آن را برای نسل جدید نیز جذاب می‌کند. داستان این انیمیشن سریالی داستان دو برادر به هم چسبیده است که یکی گربه و دیگری سگ است! جدا از عشق این دو برادر به هم آن دو شخصیت‌های بسیار متفاوتی دارند به گونه‌ای که برای ما یادآور زوج لورل و هاردی است. در این انیمیشن شخصیت گربه بسیار بافرهنگ و خشک است اما سگ کاراکتری سرگرم کننده و ماجراجوست.

انیمیشن گربه‌سگ

انیمیشن‌ سریالی گربه‌سگ

 

انیمیشن آواتار: آخرین بادافزار Avatar: The last airbender

این انیمیشن در ژانر اکشن و ماجراجویی به کارگردانی مایکل دانته دی‌مارتینو از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ در سه فصل و ۶۱ قسمت پخش شد. این انیمیشن‌ سریالی در عین جذابیت و خیال انگیزی به مسائل مهم اجتماعی اخلاقی سیاسی و غیره می‌پردازد. باید توجه شود که این انیمیشن تنها مناسب کودکان ۱۰ سال به بالاست و خشونت آن برای گروه سنی پایین‌تر می‌تواند آزاردهنده باشد. در انیمیشن آواتار آخرین باد افزار جهانی با چهار قلمرو آب، باد، خاک و آتش وجود دارد که سالیان سال در صلح و آرامش زندگی کرده‌اند، اما پس از مدتی آتش‌افزارها نظم جهانی را بهم زده و در پی گسترش قلمرو خود می‌شوند‌. این وظیفه آواتار است که پادشاه آتش را شکست داده و صلح و تعادل را به جهان بازگرداند.

انیمیشن آواتار: آخرین بادافزار

انیمیشن آواتار: آخرین بادافزار

 

انیمیشن آبشار جاذبه Gravity falls

این انیمیشن در ژانر کمدی معمایی و ماجراجویی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به کارگردانی الکس هیرش در دو فصل و چهل قسمت پخش شده است. آبشار جاذبه یکی از موفق‌ترین انیمیشن‌های شرکت دیزنی بود که توانست طرفداران بسیاری را جذب کند. داستان این انیمیشن‌ سریالی روایت‌گر خواهر و برادری دوقلوست که برای گذراندن تعطیلات به خانه عموی‌شان می‌روند و پس از گذشت مدتی متوجه اتفاقات ماورایی در آن ناحیه می‌شوند. طنز این اثر بسیار دل‌چسب بوده و می‌تواند خنده را بر لب هر گروه سنی، از پنج تا صد و پنج سال بیاورد!

Gravity falls

انیمیشن‌ سریالی آبشار جاذبه

 

باب اسفنجی شلوار مکعبی SpongeBob SquarePants

بدون شک یکی از محبوب ترین و معروف ترین انیمیشن های سریالی در تاریخ تلویزیون انیمیشن باب اسفنجی شلوار مکعبی است. این شاهکار در ژانر کمدی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۰ در ۱۳ فصل و ۲۷۴ قسمت منتشر شده است. کارگردان این اثر استیون هیلنبرگ است. این انیمیشن داستان اسفنجی ساده‌دل و مظلوم را روایت می‌کند. خانه او او یک آناناس و شغلش درست کردن همبرگر خرچنگی در رستوران آقای خرچنگ است. از همسایه‌های او می‌توان به پاتریک، ستاره دریایی، و اختاپوس ملقب به بختاپوس اشاره کرد. انیمیشن باب اسفنجی شلوار مکعبی دارای گروه نویسندگان قدرت‌مندی بوده که طنز کلام‌شان اعجاب‌آور است!

باب اسفنجی شلوار مکعبی

باب اسفنجی شلوار مکعبی

انیمیشن تام و جری Tom and Jerry

شاید بدون اغراق بتوان انیمیشن‌ سریالی تام و جری را مشهورترینِ نوع خود دانست. این انیمیشن با وجود قدمت زیادش هنوز هم زنده است و طرفداران بسیاری دارد. دو نابغه سازنده این انیمیشن، ویلیام هانا و جوزف باربرا در سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۸ قسمت‌های بسیاری از تام و جری را کارگردانی کردند. از جوایزی که این دو بردند می‌توان به هفت جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه اشاره کرد. جدا از مجموعه اصلی اسپین‌آف‌های بسیار زیادی از تام و جری ساخته شده که آن‌ها نیز به نوبه خود جالب توجه‌اند.

انیمیشن تام و جری

انیمیشن‌ سریالی تام و جری

جمع‌بندی

در روزگاری که همه چیز تصویر است، بخش مهمی از رشد شخصیتی کودکان توسط انیمیشن‌ها صورت می‌گیرد. مشاهده انیمیشن‌ سریالی باعث تقویت توان عاطفی، قدرت حل مسئله و پیچیده‌تر شدن اعصاب شناختی آن‌ها می‌شود. از این رو در این مقاله به چند نمونه از آن‌ها اشاره شد. امیدوارم که این مقاله برای‌تان مفید بوده باشد.