نمی‌شود در هوای هنری ایران تنفس کرده باشید و اسمی از کیارستمی فقید نشنیده باشید. بسیاری سینمای ایران را با این نام می‌شناسند. اصلاً کیارستمی کسی بود که سینمای پس از انقلاب ایران را به جهانیان معرفی کرد. از او آثار شاهکار زیادی به جای مانده است. از این آثار می‌توان به اولی‌ها، خانه دوست کجاست؟، کلوزآپ، زندگی و دیگر هیچ، طعم گیلاس، باد ما را خواهد برد، پنج، شیرین و آشنایی با لیلا اشاره کرد. آثاری که هر یک به نوبه خود ارزشمند است و باید به صورت جدی مطالعه شود. ما در این مقاله قصد داریم پس از معرفی اجمالی این کارگردان پرتوان، به معرفی فیلم خانه دوست کجاست؟ بپردازیم. همراه ما باشید.

کیارستمی که بود؟

عباس کیارستمی متولد یکم تیرماه سال 1319 و متوفی در چهاردهم تیرماه سال 1395 کارگردان، فیلم‌نامه نویس، تدوین‌گر، گرافیست، شاعر، نویسنده و تهیه کننده ایرانی بود. فیلم‌های او در جشنواره کن بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. او در سال‌های 1993، 2002، 2005 و 2014 در جشنوره کن حضور داشت. از وی آثار بسیار زیادی به جای مانده است. به طور تخمینی می‌توان مجموع فیلم‌های سینمایی، مستند و فیلم‌هایی کوتاه او را چهل عدد شمرد. بسیاری او را در کنار شهرای شهید ثالث و پرویز کیمیاوی مهم‌ترین فیگور موج نوی سینمای ایران می‌دانند.

نکته جالب در کارنامه کیارستمی دغدغه‌مندی‌اش نسبت به کودکان است. این کارگردان بزرگ که شاید هنری‌ترین فیلم‌های سینمای ایران از دریچه دوربینش گرفته شده‌ است در عین حال فیلم‌های آموزشی بسیار ساده‌ای نیز برای کودکان دارد. در مجموع با بررسی آثار او می‌توان تعهدش نسبت به کودکان را حس کرد. فیلم خانه دوست کجاست؟ از این دل‌مشغولی ریشه گرفته است.

کیارستمی در کنار اسکوسیزی

کیارستمی در کنار اسکوسیزی

با این حال هر چقدر هم که بزرگ و عمیق باشیم از چنگال مرگ در امان نیستیم. کیارستمی نیز اوایل سال 1395 به دلیل مشکلات جسمانی در بیمارستان بستری شد. پس از گذراندن مشکلاتی او با آمبولانس هوایی ام کی 2 که توسط تهیه کننده ثروتمند فیلم آخرش که هرگز ساخته نشد، یعنی مارین کارمیتز راهی فرانسه شد و آن جا به دلیل لخته شدن خون سکته مغزی کرد.

ای نفس اگر به دیدهٔ تحقیق بنگری

درویشی اختیار کنی بر توانگری

ای پادشاه شهر چو وقتت فرا رسد

تو نیز با گدای محلت برابری

گر پنج نوبتت به در قصر می‌زنند

نوبت به دیگری بگذاری و بگذری

دنیا زنیست عشوه‌ده و دلستان ولیک

با کس به سر همی نبرد عهد شوهری

آهسته رو که بر سر بسیار مردمست

این جرم خاک را که تو امروز بر سری

آبستنی که این همه فرزند زاد و کشت

دیگر که چشم دارد ازو مهر مادری؟

معرفی فیلم خانه دوست کجاست؟

فیلم خانه دوست کجاست یکی از مهم‌ترین آثار کیارستمی است. این فیلم در سال 1365 ساخته شد. در واقع این فیلم را اولین قسمت سه گانه کوکر یا سه گانه زلزله می‌دانند. سه گانه‌ای که با فیلم‌های زیر درخت زیتون و زندگی و دیگر هیچ تکمیل می‌شود. جالب است بدانید که نام این فیلم برگرفته از شعری از سهراب سپهری است.

داستان این فیلم درباره کودکی مدرسه‌ای است که متوجه می‌شود به اشتباه دفتر دوستش را با خود به منزل آورده است. وی در عالم کودکانه خود دچار ترسی عجیب می‌شود. ترسی از این بابت که نکند آقا معلم دوستش را دعوا کند. باری این ترس او را تحریک می‌کند تا در عین مخالفت مادرش دل به جاده زده تا خاه دوستش را پیدا کند.

در این فیلم که محصول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است می‌توان به دغدغه کیارستمی درباره زندگی کودکان پی برد. او در زیر لایه این فیلم به نقد شیوه‌های تربیتی سنتی می‌پردازد. این نقدها گاهی به قدری تند بودند که صدای چندی از سنت‌گراها را نیز درآورد. بنیاد فیلم بریتانیا این فیلم را در لیست پنجاه فیلمی که باید پیش از 14 سالگی دید قرار داده است.

خانه دوست کجاست؟

خانه دوست کجاست؟

جمع‌بندی

ما در این مقاله ابتدا به معرفی کیارستمی پرداختیم و سپس به طور بسیار اجمالی فیلم خانه دوست کجاست را معرفی کردیم. این فیلم یکی از شاهکارهای سینمای ایران است و مشاهده این برای هنرجویان عزیز از نان شب واجب‌تر است! امیدوارم که فیلم را دیده از آن لذت ببرید.