ما در این مقاله قصد داریم به یکی از برترین کمدین‌های معاصر بپردازم. وودی آلن با نام حقیقی آلن استوارت کونیگسبرگ توانسته با تولید آثار شاهکار به یکی از غول‌های جاودان کمدی تبدیل شود. وودی آلن علاوه بر ساخت فیلم، به نوشتن نیز می‌پردازد. تا کنون داستان‌های کوتاه و نمایشنامه‌های بسیاری را منتشر کرده است.

عمده شهرت این استندآپ کمدین در دهه 60 میلادی رقم خورد. زمانی که او با استندآپ کمدین‌هایش به تلویزیون راه‌ یافت و در قاب تلویزیون بسیار خوش درخشید. برگ برنده وودی آلن نسبت به سایر  هم‌نسلی‌هایش حضور و موفقیت در چندین مدیونم مختلف است. از کتاب بگیرید تا استندآپ و فیلم و تئاتر و…! ما در این مقاله قصد داریم به معرفی سه مورد از برترین فیلم‌های او بپردازیم. با ما همراه باشید.

آنی هال

 فیلم آنی هال با بازی وودی آلن، دایان کیتن، تونی رابرتس، کارول کین، پل سایمون، شلی دووال، کریستوفر واکن، کالین دوهرست، جنت مارگولین و دیک کَـویت برترین فیلم ساخته شده توسط آلن است. این فیلم برنده اسکار بهترین فیلم، اسکار برترین کارگردانی، اسکار برترین فیلم نامه غیر اقتباسی و اسکار برترین بازیگر نقش اول زن شد. آنی هال در ژانر کمدی رمانتیک روایتگر زندگی زوجی به نام الوی سینگر با بازی آلن و آنی هال با بازی کیتن است. شخصیت اصلی فیلم یعنی آلن قصد در حال کنکاش درباره زندگی خود است تا شاید بتواند ریشه تمامی مشکلاتش در روابط را بیابد. برگ برنده این فیلم داستان بسیار جذاب و روانش است. شاید کمتر فیلمی در تاریخ سینما داستانی به این دقیقی و جذابی داشته باشد. به عقیده بسیاری از کارشناسان این فیلم شاهکاری تمام عیار  است که می‌تواند ساعت‌ها درباره آن سخت گفت.

آنی هال

بگ برنده این فیلم داستان بسیار جذاب و روانش است.

 

نیمه شب در پاریس

سفر در زمان ایده بسیاری از فیلم‌های سینمایی بوده و خواهد بود. این ایده به خودی خود بسیار جذاب است، حال ببینید اگر استادی مانند وودی آلن دست روی این موضوع بگذارد چه شاهکاری تولید خواهد شد. این فیلم با بازی اوون ویلسون، کتی بیتس، آدرین برودی، کارلا برونی، اوون ویلسون، ریچل مک‌آدامز، ماریون کوتیار، لئا سیدو، تام هیدلستون و گیوم گوئی در سال 2011 منتشر شد.

در فیلم نیمه شب در پاریس ما با رمان‌نویس جوانی به نام جیل همراهیم که همراه با خانواده‌اش به پاریس سفر کرده‌اند. جیل که با هم‌گروه‌های خود به مشکل خورده در نیمه شب مشغول قدم زدن است تا این که با کالسکه‌ای مواجه می‌شود. او در این سفر با هنرمندانی نظیر ارنست همینگوی و پل گوگن ملاقات می‌کند. ایده اصلی فیلم درباره ناراضی بودن دائمی انسان از شرایط موجود است. شما با هنرمندانی مواجهید که هر یک در آرزوی زندگی در دورۀ پیش از خودند.

نمایی از فیلم نیمه شب در پاریس

 

هری ساختار شکن

این فیلم یکی دیگر از شاهکارهای آلن است. در این فیلم بازیگرانی نظیر کارولین آرون، وودی آلن، کریستی آلی، ریچارد بنجامین، بیلی کریستال، باب بالابان و… بازی کرده‌اند. این فیلم روایتگری نویسنده‌ایست که داستان‌هایش را بر اساس اتفاق زندگی خود می‌نویسد. این اتفاق دیگران را آزار داده و با هری دشمن می‌کند. داستان این فیلم سفری‌ست دائمی از جهان واقعی به درون ذهن هری. مانند بیشتر فیلم‌های آلن این فیلم نیز در ژانر کمدی رمانتیک است.

 

نتیجه‌گیری

 در این مقاله به معرفی یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان تاریخ سینما پرداختیم. وودی آلن کارگردانی‌ست که توانسته با فیلم‌هایش وجه هنری سینما را گسترش دهد. در این مقاله سعی شد به طور مختصر سه فیلم خوب آلن معرفی شود. اولین فیلم شاهکار آنی هال بود که برای اولین بار اسکاری را برای آلن به ارمغان آورد. دومین فیلم معرفی شده نیمه شب در پاریس بود. این فیلم دارای تم سفر در زمان است. سومین مورد فیلمِ هری ساختار شکن بود که گفتیم درباره نویسنده‌ایست که در کار خود موفق بوده اما در زندگی شخصی‌اش با بحران‌هایی رو به روست. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.