اگر باریک‌بینانه به تاریخ سینما نگاه کنیم، چند اسم را خواهیم یافت که به موهبت جاودانگی رسیده‌اند. استیون اسپیلبرگ، کارگردان شهیر آمریکایی یکی از این بزرگان است. بعید می‌دانم کسی سینما را بشناسد اما نام اسپیلبرگ یا یکی از فیلم‌های او را نشنیده باشد. این دو چنان با هم گره خورده‌اند که جدا کردن آن‌ها از هم عجیب است. باری اسپیلبرگ، یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان زنده دنیا، سال‌های سال است که مخاطبان را به صندلی سینما میخکوب کرده است. اگر به کارنامه سینمایی او نگاه کنیم شمار بسیاری از فیلم‌های به اصطلاح هنری و در عین حال عامه پسند را خواهیم دید. چنین کارنامه‌ای از کمتر کارگردانی بر می‌آید. اسپیلبرگ برای سالیان سال صنعت سینما را متحول کرده است. بسیاری از تکنولوژی‌های سینما در ابتدا برای فیلم‌های او ساخته شده‌اند. ما در این مقاله قصد داریم که این کارگردان بزرگ و سه مورد از آثارش را معرفی کنیم.

 

استیون اسپیلبرگ کیست؟

استیون اسپیلبرگ کارگردان، تهیه کننده و فیلم‌نامه‌نویس نامدار آمریکایی‌ست. از نظر میزان فروش او موفق‌ترین کارگردان تاریخ سینماست. او گیشه را خوب می‌شناسد و به خوبی می‌داند که مخاطب امروزی چه سلیقه‌ای دارد. او تا کنون موفق به بردن سه جایزه اسکار، یک جایزه گلدن گلوب و جایزه یک عمر دستاورد هنری بنیاد فیلم آمریکا شده است.

استیون 18 دسامبر 1964 در سینسیناتی اوهایا به دنیا آمده است. تحصیل سینمایی او در کلمبیا بود و در ابتدا کارگردان چند فیلم تلویزیونی بود. با این حال سال شهرت او مصادف است با 1975، زمانی که فیلم آرواره‌ها را ساخت. از آثار مطرح او می‌توان به آرواره‌ها، ئی. تی. موجود فرازمینی، مجموعه فیلم‌های ایندیانا جونز، رنگ ارغوانی، امپراتوری خورشید و بسیاری فیلم دیگر اشاره کرد.

به عقیده بسیاری از منتقدین بزرگ‌ترین شاهکار استیون اسپیلبرگ فیلم سینمایی فهرست شیندلر است. از فیلم‌های هنری دیگر او می‌توان به نجات سرباز رایان، اسب جنگی و لینکلن اشاره کرد. جالب است بدانید که با مرگ استنلی کوبریک، نابغه دیگر سینما، ساخت فیلم هوش مصنوعی به تعویق افتاد. این استیون اسپیلبرگ بود که شجاعت به پایان رساندن آن فیلم را داشت. در ادامه به معرفی سه مورد از برترین فیلم‌های اسپیلبرگ خواهی پرداخت.

 

فهرست شیندلر

این فیلم به گفته بسیاری از منتقدین درخشان‌ترین فیلم در کارنامه استیون اسپیلبرگ است. نویسنده این کار استیون زایلیان است که فیلم‌نامه را بر اساس رمانی به نام کشتی شیندلر از توماس کنیلی نوشته. این شاهکار برای اولین بار در 30 نوامبر 1993 در واشنگتن به روی پرده رفت.

این فیلم از معدود فیلم‌هاییست که توانست هم در گیشه موفق باشد و هم نظر منتقدین سینمایی را به خود جلب کند. از دید منتقدین لحن، فضاسازی و کارگردانی اسپیلبرگ در این فیلم باعث موفقیت این فیلم بود. این فیلم در گیشه ۳۲۲٫۲ میلیون دلار فروخت! در اسکار نیز نامزد دوازده جایزه بود که توانست در هفت مورد برنده شود! بخشی از این هفت مورد اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین موسیقی متن بودند.

داستان فیلم درباره اسکار شیندلر، تاجری عضو حزب نازی است. او توانست به خاطر رفاقتی که با رهبران نازی داشت کارخانه‌ای را بخرد و با استخدام کارگردانان یهودی، آن‌ها را نجات دهد.

نمایی از فهرست شیندلر

نمایی از فهرست شیندلر

 

آرواره‌ها

این فیلم در سال 1975 به نمایش درآمد. می‌توان گفت که فیلم‌ آرواره‌ها نقطه اوج گرفتن استیون اسپیلبرگ بود. پیش از این فیلم کمتر کسی اسپیلبرگ را می‌شناخت و با سینمایش آشنا بود. این فیلم توانست در سال 1977 پرفروش‌ترین فیلم جهان شود. پس از اسپیلبرگ بسیار تلاش کردند تا از سبک او در این فیلم تقلید کنند اما هیچ یک نتوانستند. داستان این فیلم درباره حمله کوسه‌ سفیدِ بزرگی به انسان‌هاست. این فیلم نبرد انسان است با طبیعت برای بقا. در این فیلم با افسر پلیسی روبه‌روییم که تلاش دارد کوسه را نابود کرده و مردم را نجات دهد.

مهاجمان صندوق گمشده

حتماً تا کنون نام ماجراجویی افسانه‌ای به نام ایندیانا جونز را شنیده‌اید. این فیلم با حضور کاراکتر ایندیانا جونز در سال 1981 منتشر شد. این فیلم در گیشه بسیار خوش درخشید و توانست چیزی نزدیک 390 میلیون دلار درآمد داشته باشد! این فیلم به عقیده بسیاری یکی از برترین فیلم‌های ساخته شده سینماست. بازیگر نقش جونز، هریسون فورد است. بازیگری که علاوه بر این فیلم، در سری فیلم‌های جنگ ستارگان نیز خوش درخشیده است.

مهاجمان صندوق گمشده

نمایی از مهاجمان صندوق گمشده

 

جمع بندی

در این مقاله ما به معرفی استیون اسپیلبرگ پرداختیم. این کارگردان بزرگ با ساخت فیلم‌های بسیار زیبا از معدود کارگردانانی است که توانسته علاوه بر گیشه نظر منتقدان را نیز به خود جلب کند. کارنامه کاری اسپیلبرگ پر است از جوایز و افتخارات گوناگون. امیدوارم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.