مسافران ، 2016
14
اکتبر

مسافران محصول 2016

در این مقاله نگاهی داریم به فیلم مسافران که محصول سال 2016 هالیوود است و به کارگردانی مورتن تیلدم ساخته شده است. جنیفر لارنس و کریس پرت بازیگران اصلی این فیلم علمی تخیلی و عاشقانه هستند.

لارنس در نقش ارورا لین و پرت در نقش جیم پرستون ظاهر می شوند. گفته می شود که فیلم هزینه ای معادل با صد و ده تا صد و پنجاه میلیون دلار در بر داشته است که فروش آن نیز سیصد و سه میلیون دلار بوده است. داستان فیلم درباره ی یک کشتی فضایی است که تعداد زیادی از مسافران را به سوی سیاره ای جدید می برد تا در آن جا زندگی جدید و بهتری را آغاز کنند. همه ی مسافران با روش های مخصوصی به خواب رفته اند تا پس از 120 سال و به پایان رسیدن مسیر، بیدار شوند.

اما در ابتدای فیلم،

شاهد یک نقص فنی در کشتی هستیم که موجب می شود خواب طولانی جیم به پایان برسد و او زودتر از موعد مقرر بیدار شود. جیم پس از تلاش فراوان برای فهمیدن اینکه که واقعا چه اتفاقی برای او افتاده است، سعی می کند دوباره خود را به خواب ببرد که این تلاش با شکست مواجه می شود. جیم که افسرده و ناراحت است، به مدت بیش از یک سال در تنهایی و فشار روانی فزاینده در کشتی زندگی می کند و به علت ناامیدی زیاد، حتی فکر خودکشی به سرش می زند.

مسافران، 2016
مسافران، 2016

پس از این دوران، ناگهان تصمیم می گیرد مسافری به نام ارورا لین را بیدار کند و این کار را می کند و پس از این نقطه در داستان، می توان شاهد عشق این دو نفر به یکدیگر و ادامه ی ماجرا بود. فیلم در مجموع توسط منتقدان پذیرفته شد. بازی جیم در فیلم مسافران قطعا ستودنی است.

خستگی جیم از تنهایی و ناامیدی،

می تواند یادآور نقش مت دیمن در فیلم مریخی باشد. نیاز فراوان جیم به تعامل با انسان ها و دردی که او از عدم توانایی اش برای این تعاملات می کشد، انسان را به یاد رابینسون کروزوئه می اندازد. این که انسان تا چه اندازه نیازمند سایرین است و این که در شرایط دشوار تا چه اندازه می تواند شکننده و در عین حال قوی باشد، به خوبی در این فیلم توصیف شده است.

مسافران، عصاره ی اصلی کتاب انسان در پی معنا اثر دکتر ویکتور فرانکل را به نمایش می گذارد. اینکه تعامل با افراد دیگر واقعا می تواند به زندگی معنا ببخشد. فیلم 116 دقیقه بوده و دقیقا در روز 14 دسامبر سال 2016 اکران شده است. مسافران نامزد دریافت جوایز فراوانی شد که از آن میان می توان به دو نامزدی دریافت جایزه ی اسکار اشاره کرد.