مریل استریپ
20
نوامبر

مریل استریپ

مریل استریپ را به احتمال خیلی زیاد می شناسید. مریل استریپ بازیگر شناخته شده و صاحب سبک آمریکایی است که در روز بیست و دوم ژوئن سال 1949 در نیوجرسی به دنیا آمده است و اکنون شصت و نه سال دارد. مادرش ماری ولف (ویلکینسون) یک هنرمند بازرگانی و پدرش هری ویلیام در زمینه ی دارو فعالیت داشت. پدرش از تبار آلمانی و سوئیس و مادرش از تبار انگلیسی، ایرلندی و آلمانی بود.

همسر مریل استریپ دان گامر نام دارد

و این دو در سال 1978، زمانی که مریل 29 ساله بود، با هم ازدواج کرده اند. حاصل این زندگی چهل ساله و موفق، چهار فرزند به نام های هنری ولف، مامی، گریس و لوئیزا می باشد.

بسیاری از منتقدان، مریل استریپ را بزرگترین بازیگر زنده می دانند. تعداد نامزدی های او برای دریافت جایزه ی اسکار بسیار شگفت انگیز بوده و به بیست و یک بار رسیده است و مریل توانسته است در این سال ها، سه بار و برای فیلم های کرامر علیه کرامر (1980)، انتخاب سوفی (1983) و بانوی آهنین (2012) برنده ی جایزه ی اسکار شود.

مریل استریپ
مریل استریپ

اولین علایق مریل برای بازیگری در زمینه ی اپرا خودش را نشان داد. او در مدرسه ی درام در ییل ثبت نام کرد و توانست در اولین اثر خود یعنی فیلم جولیا که به سال 1977 ساخته شد، بازی فوق العاده شگفت انگیزی را از خود به نمایش بگذارد. خیلی زود یعنی یک سال بعد و به سال 1978، مریل توانست برای اولین بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار برای بازی در فیلم شکارچی گوزن بشود.

مریل استریپ را برای کمال گرایی

بیش از حد و وسواس خاصی که در روند آماده شدن برای بازی نقش های مختلف دارد، می شناسند. همچنین استریپ این توانمندی را دارد که تقریبا هر لهجه ای را به خوبی فراگرفته و اجرا کند.

او تا کنون نقش افراد واقعی فراوانی را بازی کرده است که از آن میان می توان به جولیا چایلد، اثل روزنبرگ، کارن سیلکوود، کارن بلیکسن و مارگارت تاچر اشاره کرد. او همکاری های فراوانی با کارگردان مایک نیکولز داشته است. مریل استریپ به شدت از هلیکوپترها می ترسد! او صد و شصت و هشت سانتی متر قد دارد و مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه ییل در رشته ی هنرهای زیبا دریافت نموده است. از گفته های اوست: آزادی حقیقی به این معناست که بدانیم این ما هستیم که انتخاب می کنیم چه کسی و چه چیزی روی ما تاثیر بگذارد.