مریخی یک فیلم علمی تخیلی است که به کارگردانی ریدلی اسکات در سال 2015 ساخته شده است و مت دیمن در آن می درخشد. شما می توانید مقالات مربوط به ریدلی اسکات و مت دیمن را در همین سایت پیدا کرده و بخوانید و مختصرا با هر یک از آن ها آشنا شوید.

علاوه بر مت دیمن بازیگرانی چون جف دنیلز، کیت مارا، سبسشن استن کریستن ویگ، بندیکت وانگ و دانلد گلاور در این اثر برجسته به ایفای نقش پرداخته اند. این فیلم بر پایه ی رمانی به همین نام اثر اندی ویر ساخته شده است که این رمان در سال 2011 به رشته ی تحریر درآمده بود. فیلم هزینه ای معادل با صد و هشت میلیون دلار در بر داشت و فروش گیشه ی آن بیش از ششصد و سی میلیون دلار بود.

پیرنگ کلی داستان

به این صورت است که یک فضانورد (مت دیمن)، پس از اینکه همکارانش او را مرده می پندارند، در مریخ رها می شود و مجبور می شود به هوش و توانایی های ذهنی خود اتکا کند تا بتواند سیگنالی مبنی بر زنده بودنش به زمین مخابره کند. فیلم سرشار از ایده های نوین و صحنه های زیباست. مریخی نشان می دهد که چگونه احساس نیاز منجر به ثبت اختراعات و شکوفایی خلاقیت در انسان ها می شود.

مریخی محصول 2015

مریخی محصول 2015

مریخی دربردارنده ی بنیادی ترین احساسات انسانی مانند تنهایی، غم و افسرگی است و از دیگر سو تلاش و کوشش بی پایان برای زنده ماندن را به خوبی توصیف می کند. در این اثر تاب خوردن انسان بین دو سوی اوج امیدواری و قعر ناامیدی به زیباترین شکل ممکن توصیف شده است. مریخی بین کمیک و تراژیک بودن نوسان دارد.

فیلم نامه ی خوب به همراه بازی فوق العاده ی مت دیمن،

اثر را به یادگاری ماندگار تبدیل کرده است. بسیاری از منتقدان این فیلم را دوست داشتند و آن را از نظر کارگردانی، جلوه های ویژه، موسیقی، فیلم نامه، صحت علمی و جذابیت آن به دلیل بازی خوب دیمن، ستوده اند. مریخی توانست هفت نامزدی دریافت جایزه ی اسکار در گروه هایی مانند جلوه های ویژه ، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین طراحی تولید و بهترین فیلم شود اما نتوانست برنده ی هیچ یک از این نامزدی ها باشد.

اما برنده ی جوایزی در گلدن گلوب و سایر جشنواره ها و فستیوال ها شد. در کل، مریخی فیلمی است که با هوشمندی تمام، به توصیف یک درام علمی تخیلی می پردازد و از نمایش هیچ جزئیاتی دریغ نمی کند. تماشای آن به کلیه ی علاقه مندان به ژانر علمی تخیلی توصیه می شود.