متیو پری متولد نوزدهم آگوست 1969 بازیگر، کمدین و نمایشنامه نویس کانادایی-آمریکایی است که برای بازی در نقش چندلر بینگ در سریال دوستان به شهرت و محبوبیت جهانی رسید. سریال فرندز از سال 1994 تا سال 2004 و برای ده فصل ساخته شده بود. متیو پری در ویلیامزتون ماساچوست به دنیا آمد. پدر و مادرش به ترتیب جان بنت پری و سوزان لنگفورد نام داشتند.

پدر متیو پری بازیگر بود

و زمانی که او فقط یک نوزاد بود، از مادرش جدا شد. برای همین نوزاد کوچک به همراه مادرش به اوتاوا کانادا رفت تا با او زندگی کند. همین طور که سال ها سپری می شدند و متیو بزرگ می شد، متوجه ایجاد دو علاقه در خودش شد. یکی بازی تنیس و دیگری بازیگری. پری زمانی که حدودا پانزده سال داشت به لس آنجلس رفت تا با پدرش زندگی کند. متیو پری سال ها درگیر معضل اعتیاد بود اما با این حال پس از اتمام سری دوستان توانست راه خود را پیدا کند و در فیلم های زیادی بازی کند.

متیو پری

متیو پری

از آثار او در سینما می توان به موارد رو به رو اشاره کرد:

شبی در زندگی جیمی رردان محصول 1988 که همچنین با عنوان آیا امشب مرا برای خداحافظی نمی بوسی معروف شده است. این فیلم با محوریت یک دبیرستانی که فارغ التحصیل شده است، ساخته شده است. این نوجوان باید تصمیم بگیرد که به درخواست پدرش به دانشکده ی تجارت برود یا نه. اگر این درخواست را قبول نکند، باید به خواسته خود عمل کند که پیدا کردن شغلی تمام وقت است.

در سال 1989 متیو پری در اثر او یک دیوانه است بازی کرد و در نقش تیموتی ظاهر شد. در همان سال در فیلم سینمایی مرد چاق و پسربچه بازی کرد. احمق ها هجوم می آورند محصول 1997، تقریبا قهرمان محصول 1998، امیلی خیالی محصول 1999، نه یارد کامل محصول 2000، بچه محصول 2000، خدمت به سارا محصول 2002، ده یارد کامل محصول 2004، بی حس محصول 2007، پرندگان آمریکا محصول 2008 و باز هم 17 محصول 2009. پرندگان آمریکا یک درام کمدی است که به کارگردانی کریگ لوکاس ساخته شده است.

متیو پری در کالج اشبری که یک دانشکده ی خصوصی در اوتاوا کانادا بود درس خوانده است. پری در مصاحبه های خود اعلام کرده است که همیشه دوست داشته در تیم ایالتی تنیس بازی کند اما به قدر کافی خوب نبوده است.