متدهای بازیگری برای کودکان در تهران

یکی از بخش‌های مهم بازیگری، آشنایی با متدهای این رشته است. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی متدهای معروف بازیگری با آموزشگاه مناسب متدهای بازیگری برای کودکان در تهران آشنا شویم.

آشنایی با متدهای بازیگری جز بخش‌های جذاب این هنر است. هنرجو دوست دارد متدهای بازیگری را بهتر بشناسد. متدهایی که هرکدام سوغات یکی از اساتید و هنرمندان برجستۀ جهان است. در این مقاله ابتدا به متدهای بازیگری می‌پردازیم. سپس آموزشگاه مناسب برای آموزش متدهای بازیگری برای کودکان در تهران را معرفی می‌کنیم.

متد استانیسلافسکی

کنستانتین استانیسلافسکی با سبک جدید خود در اواسط قرن بیستم، فصلی تازه در تئاتر و سینما گشود. متدهای او نه تنها در آن زمان مورد توجه بازیگران بود بلکه اکنون هم می‌تواند الهام‌بخش بسیاری از هنرجویان رشتۀ بازیگری باشد. در این متد بازیگر باید علاوه بر درک ظرفیت‌های خود، نقش را به‌خوبی درک و لمس نماید. بازیگر باید به‌خوبی حتی از زوایای پنهان نقش که در فیلم‌نامه مشخص نیست هم باخبر باشد. اما این بدان معنا نیست که بازیگر در نقشش غلو کند. استانیسلافسکی عقیده داشت که بازیگری زندگی روی صحنه است. آل‌پاچینو، مرلین مونرو، داستین هافمن و… از جمله دانش‌آموختگان این متد هستند.

متد میخاییل چخوف

چخوف خودش شاگرد استانیسلافسکی بود. چخوف فکر می‌کرد استفاده مداوم از احساس بازیگر باعث آسیب روحی به او می‌شود. پس بهتر است تخیل جایگزین حافظۀ احساسی بازیگر شود. کلین ایستوود و جک نیکلسون بازیگران برجستۀ متد چخوف هستند.

متد اکتینگ

این متد تحت تأثیر متد استانیسلافسکی بود. این متد به بازی در لحظه عقیده داشت. در این متد بازیگر در نقشش غرق می‌شود. به‌نحوی‌که بین اجرای در صحنه و زندگی در منزلش هیچ تفاوتی نیست. البته این متد بدان معنا نیست که بازیگر در شرایط منفی نقشش غرق شود، بلکه به آن معنا است که این متد به شما کمک می‌کند اگر روزی شرایط اجرای نقش را نداشتید بتوانید از پس دیالوگ‌ها و اجرای نقش برآیید.

به‌عنوان نمونه تصور کنید که نقشی به شما سپرده است که باید صحنه‌ای پر از احساس و غمگین را بازی کنید. سعی کنید ابتدا به زندگی خود فکر کنید حوادث غم‌انگیز زندگی خود را به یادآورید. فکر کردن به این اتفاقات به شما کمک می‌کند بتوانید احساسات نقش را به‌خوبی بروز دهید. رابرت دنیرو، مریل استریپ، آنتونی هاپکینز، مارلون براندو و… از جمله شاگردان این مکتب هستند.

متد استلا آدلر

متدهای بازیگری برای کودکان

متدهای بازیگری برای کودکان

استلا آدلر خودش شخصا در کلاس‌های استانیسلافسکی شرکت کرده بود. این متد به تأکید بر قوۀ تخیل و خیال‌پردازی در مقایسه با مراجعه به احساسات درونی می‌پردازد. فن های آدلر توانست سینمای هالیوود را مرحلۀ جدید کند. رابرت دنیرو و مارک روفالو از جمله پیروان این متد هستند.

متد سنفور مایزنر

استلا آدلر معتقد بود که بازیگر باید از ذخیره خاطرات خود برای احساسی شدن در نقشش استفاده کند. اما مایزنر عقیده داشت انسان همیشه تجربیات مشابه با نقش را ندارد. بنابراین باید راه دیگری در پیش گرفت. به‌علاوه برخی فیلم‌نامه‌ها در فضایی غیرقابل تجربه هستند. مثلاً جنگ با موجودات عجیب‌وغریب در حافظۀ احساسی ما قرار ندارد. مایزنر معتقد بود در این شرایط بازیگر باید بر پایۀ مقتضیات متن فیلم‌نامه شرایط داستان را درک کند و احساساتی نو بسازد. در این روش لازم است که بازیگر نقش را مدام تکرار و تمرین کند تا بتواند این احساسات نو را از نو بسازد. بازیگرانی چون رابرت دوال، گریس کلی و دایان کیتون از جمله شاگردان این متد هستند.

متد یوتا هیگن

این بازیگر آلمانی از جمله شاگردان استانیسلافسکی بود. او به‌واقع گرایی در بازی بیش از هر چیز دیگر عقیده داشت. او فکر می‌کرد بازیگر باید به‌قدری در نقشش فرو رود که بتواند در لحظه به چیزی فکر نکند و تنها در نقشش آزاد و رها باشد. سیگورنی ویور و جک لمون از جمله شاگردان متد یوتا هیگن هستند.

متد وایولا اسپولین

این متد، از بازی‌های تئاتری، برای تمرین بازیگران استفاده می‌کند. این سبک هم به شعار زندگی در لحظه توسط بازیگر، معتقد است. در این متد بر این عقیده‌اند که تکرار و تمرین می‌تواند احساسات صادقانۀ بازیگر را از بین ببرد. استفاده از بازی‌های تئاتری روشی برای اجرای فیلم است. آلن رکین و دان ایکرود از بازیگران مهم دانش‌آموخته با این متد هستند.

آموزش این متدها به کودکان کار ساده‌ای نیست. تصمیم برای اینکه کدام متد می‌تواند به کودک کمک بیشتری کند را باید بر عهدۀ اساتید این رشته گذاشت.

در آموزشگاه بازیگری کودک و نوجوان پانیذ اساتید مجرب با خلاقیت و مهارت تمام این مهارت‌ها و متدها را به زبان ساده به فرزندان کوچک و نوجوان شما می‌آموزند. برای اطلاع از کلاس‌های بازیگری و زمان و تحول برگزاری کلاس‌ها هم‌اکنون با ما تماس بگیرید.