مارتین اسکورسیزی یکی از برجسته ترین کارگردانان هالیوود است. او تعدادی از به یاد ماندنی ترین آثار تاریخ سینما را کارگردانی کرده است. مارتین، در روز هفدهم نوامبر 1942 در نیویورک به دنیا آمد. به طور گسترده او را یکی از بهترین کارگردان های تاریخ می دانند.

علاقه ی او به ساختن فیلم

از اولین سال های زندگی اش و در هشت سالگی شروع شد. مارتین اسکورسیزی در بیست و پنج سالگی و در سال 1967 اولین فیلم خود با عنوان چه کسی در می زند را ساخت. پدر و مادر مارتین ایتالیایی-آمریکایی بودند و در محله ی ایتالیایی نشین در منهتن زندگی می کردند. چارلز و کاترین، والدین او، به عنوان بازیگران پاره وقت کار می کردند و به همین دلیل بود که علاقه به سینما در فرزندشان جرقه خورد.

به دلیل اینکه اسکورسیزی به آسم شدید مبتلا بود، فعالیت های دوران کودکی او بسیار محدود بودند. مثلا، او به جای ورزش کردن بیش تر وقت خود را در برابر تلویزیون یا در تئاتر سپری می کرد. در همین دوران بود که به ویژه به داستان های ایتالیایی و فیلم های کارگردان مایکل پاول علاقه مند شد. بعد از اینکه مارتین اسکورسیزی در سال 1966 مدرک فیلم سازی اش را از دانشگاه نیویورک دریافت کرد، در همان دانشگاه مشغول تدریس شد. شاگردان او در آن دوران، شامل الیور استون و جاناتان کاپلان بودند.

مارتین اسکورسیزی

در تمام این سال ها فیلم های فراوانی توسط اسکورسیزی ساخته شده اند که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند: صحنه های خیابانی (1970)، ایتالیایی آمریکایی (1974)، آلیس دیگر اینجا زندگی نمی کند (1974)، راننده تاکسی (1976)، نیویورک، نیویورک (1977)، پادشاه کُمدی (1982)، بعد از ساعت ها (1985)، رنگ پول (1986)، عصر معصومیت (1993)، قمارخانه (1995)، سفرم به ایتالیا (1999)، دار و دسته ی نیویورکی (2002)، چراغی بیفروز (2008)، نامه ای به الیا (2010)، هوگو (2011)، گرگ والستریت (2013) و سکوت (2016).

مارتین اسکورسیزی تا کنون پنج بار ازدواج کرده است

و سه فرزند دارد. او تا کنون دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم، هشت بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی و دوبار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم نامه نویسی شده است. همچنین افتخارات فراوانی در جایزه فیلم آکادمی انگلیسی و گلدن گلوب به دست آورده است. قطعا نام او همواره در میان برترین کارگردانان هالیوود خواهد درخشید.