لیسا کودرو با نام کامل لیسا ولری کودرو بازیگر، کمدین، نویسنده، تهیه کننده و صداپیشه ی اهل آمریکا است که در روز سی ام جولای 1963 در لس آنجلس کالیفرنیا به دنیا آمد.  پدر او دکتر لی کودرو نام دارد که پزشک است و مادرش ندرا نام دارد و در آژانس مسافرتی کار می کند. کونن اوبراین دوست لیسا کودرو بوده است اما او از سال 1995 با یک آمریکایی زاده ی فرانسه ازدواج کرده است.

مردم در سرتاسر دنیا، لیسا کودرو را برای ایفای نقش فیبی بوفی در سریال دوستان می شناسند.

کودرو در این سریال نقش فیبی عجیب و غریب را بازی می کند. شخصیتی که در کمال غیرعادی بودن، مهارت های خاصی مانند مسلط بودن به زبان فرانسه را دارد. رفقای فیبی او را برای موذی بودن و خودخواه بودنش می شناسند اما با همه ی اینها، فیبی شخصیتی دوست داشتنی محسوب می شود که با داشتن کودکی دشوار و خانواده ی ناکارآمد و از هم گسیخته ای که داشته است، همچنان قلبی از طلا دارد. فیبی بوفی نمونه ی کاملی از افرادی است که در دوران کودکی به شدت آسیب دیده اند.

لیسا کودرو

لیسا کودرو

کودرو توسط مجله ی مردم در لیست پنجاه فرد زیبا در سال 1997 قرار گرفت.

از آثار او در سینما می توان به موارد رو به رو اشاره کرد: آمریکا 3000 محصول 1986، رقص با مرگ محصول 1992، در گرمای عاطفه محصول 1992، مادر محصول 1996، این را تحلیل کن محصول 1999، شماره های خوش شانس محصول 2000، واق واق محصول 2002، آن را تحلیل کن محصول 2002، پایان های خوش محصول 2005، هتلی برای سگ ها محصول 2009، زن دیگر محصول 2009، همسایه ها محصول 2014. لیسا کودرو در خلال بازی در سریال دوستان باردار شد تا پسرش را به دنیا بیاورد. نویسندگان این اثر محبوب متن داستان ها را به گونه ای تغییر دادند تا او بتواند در نقش یک زن باردار بازی کند و مشکلی برایش به وجود نیاید!

کودرو 173 سانتی متر قد دارد و چشمان او سبز روشن هستند. رنگ موهای او اگرچه قهوه ای است اما همواره آن ها را بلوند رنگ می کند. لیسا کودرو لیسانس زیست شناسی دارد. کودرو یهودی است. از سرگرمی های او می توان به تنیس، پیانو، مطالعه اشاره کرد. فیلم های مورد علاقه ی او مردم معمولی و آقای بلندینگ خانه ی رویایی اش را می سازد می باشند. لیسا کودرو از طریق بازیگری 60 میلیون دلار به دست آورده است.