در این شرایط سخت اقتصادی یافتن آموزشگاهی مقرون به صرفه بسیار مهم است. آموزشگاهی که در عین شهریه‌ای متعادل کیفیت آموزشی خوبی نیز داشته باشد. نمی‌توان کتمان کرد که در دوران ما، بسیاری از آموزشگاه‌نماهای سینمایی با دریافت شهریه‌ای کلان و کمرشکن عملاً کوچکترین نکته‌ای برای ارائه دادن ندارند. البته نمی‌توان حکمی کلی صادی کرد. در مجموع باید دانست که انتخاب کلاس بازیگری مناسب باید هم‌چون پرنده‌ای باشد با دو بال؛ یکی قیمت مقرون به صرفه و دیگری هزینه‌ای معقول. پسندیده نیست اگر یکی فدای دیگری شود. قیمت کلاس های بازیگری به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه به شرح هر یک از این موارد خواهیم پرداخت. در انتها نیز یکی از مقرون به صرفه‌ترین آموزشگاه‌های سینمایی ایران را معرفی خواهیم کرد.

 

عوامل تعیین کننده قیمت کلاس های بازیگری

همان‌طور که ذکر شد عوامل بسیاری در تعیین قیمت کلاس های بازیگری تأثیر دارد. از این عوامل می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد.

طول دوره

شاید یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین قیمت کلاس‌های بازیگری طول دوره و تعداد جلسات آن باشد. بدیهی است که هر چه تعداد ساعات و جلسات کلاس بازیگری افزایش یابد، به شهریه دوره نیز افزوده خواهد شد. باید توجه کرد که عموماً زمانِ برگزاری کلاس در طول شبانه‌روز تأثیری در شهریه ندارد؛ برای مثال کلاسی که ساعت دو بعد از ظهر برگزار می‌شود تفاوتی از لحاظ هزینه با کلاسی که با همان استاد و مبحث در عصر برگزار می‌شد ندارد.  به طور خلاصه باید گفت که طول ساعاتی که هنرجو در کلاس حضور دارد و مشغول آموختن است از عوامل تعیین کننده قیمت است.

طول دوره

طول دوره سینمایی بر روی شهریه تأثیر دارد

اساتید

نیاز به توضیح ندارد که اساتید بر اساس تجربه، سواد، توانایی کلاس‌گردانی، مدرک تحصیلی، شهرت و… دسته‌بندی می‌شوند. بدیهی است که هر چه استاد دارای شرایط بالاتری باشد، دست‌مزدش نیز افزایش خواهد یافت. یکی از معضلاتی که امروزه آموزشگاه‎‌های سینمایی با آن مواجه‌اند فریب شهرت را خوردن است. تأکید دارم که لزوماً شهرت نباید معیار انتخاب استاد شود. امکان دارد فردی در بازیگری یا کارگردانی از مشهورترین افراد باشد اما کوچک‌ترین توانایی‌ای برای معلمی نداشته باشد.

 

سطح کلاس‌ها

از دیگر عواملی که بر روی قیمت کلاس های بازیگری تأثیر دارد سطح کلاس‌هاست. صدالبته هر میزان که سطح کلاس بالاتر رود، به دلیل پیچیده‌تر شدن آموزش و نیاز به متریال‌های بیشتر، هزینه شهریه افزایش یابد.

تعداد هنرجویان

بدیهی است که کلاس هرچه هنرجویان کم‌تری داشته باشد، شهری بیشتری نیز خواهد داشت. البته کلاس‌ها براساس آئین‌نامه آموزشگاه دارای حداقل و حداکثر تعداد هنرجو است. توجه به این نکته هم مهم است که هر چه هنرجویان کم‌تر باشد، استاد می‌تواند زمان بیشتری را برای هدایت هر یک بگذارد.

امکانات مورد نیاز

از دیگر مسائل اساسی تعیین شهریه دوره‌های بازیگری میزان ابزاریست که قرار است در دوره مصرف شود. بعضی از دوره‌ها نیاز به ابزار خاصی ندارند امّا برخی دیگر نیاز به متریال‌هایی نظیر تجهیزات نورپردازی، لوازم گریم و… دارند. به هر حال تیم فاکتور را نباید از نظر مخفی کرد.

پانیذ، آموزشکاهی مقرون به صرفه

یکی از برترین آموزشگاه‌های سینمایی شهر تهران، آموزشگاه سینمایی پانیذ است. این آموزشگاه واقع در شرق تهران آماده پذیرش تمامی هنرجویان تهران و شهرهای حومه است. از ویژگی‌های مثبت این آموزشگاه می‌توان به مقرون به صرفه بودن شهریه آن اشاره کرد. کم‌بودن قیمت کلاس های بازیگری پانیذ در عین کیفیت بالای آموزش و اساتید این آموزشگاه است. هنرجویانی که مایل به شرکت در دوره‌های آموزشگاه پانیذَند می‌توانند برای اطلاع از دوره و شهریه‌های این آموزشگاه با بخش ثبت‌نام تماس بگیرند.

آموزشگاه بازیگری پانیذ

آموزشگاه بازیگری پانیذ

جمع‌بندی

‌‌در این مقاله به بررسی عواملی که بر قیمت کلاس های بازیگری اثر دارد پرداختیم. از این عوامل می‌توان به طول دوره، اساتید، سطح کلاس‌ها، تعداد هنرجویان و امکانات مورد نیاز اشاره کرد. در ادامه به معرفی یکی از مقرون به صرفه‌ترین آموزشگاه‌های شهر تهران پرداختیم. امیدوارم که این مقاله برای‌تان مفید بوده باشد.