08
مه

فواید تماشای تئاتر

باربارا ذین کریگر، بنیان گذار تئاتر کودکان نیویورک سیتی درباره ی فواید تماشای تئاتر می گوید: همه از دیدن یک تئاتر خوب، بهره می برند. در دنیایی که والدین و متخصصان به شکل فزاینده ای نگران روحیه ی سرد و بی تفاوتی نوجوانان هستند، تئاتر همدردی و همرازی را القا می کند. چگونه تئاتر این ویژگی را به دست می آورد؟ تئاتر باعث می شود مخاطبان درگیر زندگی دیگران شوند. در دنیایی مملو از جلوه های ویژه، تئاتر تخیل خلاق را آموزش می دهد. تئاتر همچنین انزوای عصر دیجیتال را در هم می شکند. به این معنی که مجموعه ای از افراد به صورت هم زمان گرد هم می آیند و مردم واقعی را در زمان واقعی تجربه می کنند.

فواید تماشای تئاتر

در سنین پایین تر، تئاتر فعالیتی فوق العاده برای به اشتراک گذاشتن احساسات بین اعضای خانواده است.

زیرا در این سنین است که کودکان اغلب با والدین شان به دیدن تئاتر می روند. برای انتخاب تئاتر خوب برای تماشا کردن، والدین بهتر است که داستانی را انتخاب کنند که هم برای کودکان و هم برای خودشان جالب و جذاب باشد. شما فرزند خود را می شناسید و از خودتان نیز شناخت دارید. اگر  قرار باشد یکی از شما از تئاتر لذت نبرد، تاثیر مثبتی بر جای نخواهد گذاشت. اما وقتی که هم کودکان و هم والدین از نمایش لذت ببرند، همین جاست که مکالمه بین آن ها شکل می گیرد. این گفتگو می تواند شامل هر چیزی باشد، لباس ها و طراحی ها تا ابعاد عمیق تر داستان.

در مورد بچه های دبستانی،

باید بگویم ممکن است آنها دیوانه وار نخواهند که با پدر و مادر به دیدن تئاتر بروند. اما والدین می توانند آن ها را تشویق کنند که با گروهی از دوستان خود این کار را بکنند. بعد می توانند داستان تئاتر را در خانه تعریف کنند. از فواید تئاتر در این سن می توان به ایجاد رویکرد حل مسئله در کودکان اشاره کرد. اگر شخصیت اصلی از پس این مشکل برآمد، پس من هم می توانم!

و اما دبیرستانی ها!

آن ها به اندازه ی کافی بزرگ شده اند که تنها به دیدن یک نمایش بسنده نکنند. اگر به دیدن نمایشنامه ی معروفی می روند، می توانند پیش از آغاز نمایش، اندکی آمادگی در خود ایجاد کنند. مثلا می توانند نمایشنامه را قبلا روخوانی کنند. آن ها حتی می توانند درباره ی کارگردان و بازیگران نمایش هم اطلاعات جمع آوری کنند. دبیرستانی همچنین به اندازه ای بزرگ شده اند که منحصر به فرد بودن هر نمایش را درک کنند و بدانند آنها شانس دیدن آن را داشته اند، زیرا نمایشی دقیقا مانند آن، هرگز تکرار نخواهد شد.