شکلات یک فیلم کمدی و عاشقانه است که به سال 2000 اکران شده است. این فیلم محصول مشترک انگلیس و آمریکا است و جانی دپ به همراه ژولیت بینوش، جودی دنچ و آلفرد مولینا در آن بازی کرده اند. مدت زمان فیلم 121 دقیقه است و در روز پانزدهم دسامبر سال 2000 اکران شده است.

شکلات به کارگردانی لاسه هالستروم، کارگردان سوئدی ساخته شده است. این اثر برگرفته از رمانی به همین نام اثر خانم ژوئن هریس می باشد. تبدیل رمان به فیلم نامه توسط رابرت نلسون جیکوبز اتفاق افتاده است. پیرنگ کلی داستان فیلم شکلات از این قرار است که زنی به همراه دخترش در یک روستای کوچک در فرانسه، مغازه ی شکلات فروشی باز می کنند. این اتفاق، سرآغاز این است که اخلاقیات خشکه مقدسانه و فضای بیش از حد بسته ی این روستا دستخوش تغییراتی شود.

این مغازه ی شکلات فروشی

حتی روزهای یکشنبه هم باز است و در روبروی کلیسای روستا قرار دارد. همین باعث می شود از همان ابتدا، افراد نگاه منفی و بدبینانه ای به ژولیت بینوش و دختر شش ساله اش داشته باشند. اما به زودی ژولیت با خون گرمی فراوان می تواند افراد را تشویق کند تا از محصولات خوشمزه اش لذت ببرند. او با پوشیدن لباس های رنگی، خیلی زود دشمنی مسئول دهکده (آلفرد مولینا) را به خود برمی انگیزد.

شکلات محصول 2000

شکلات محصول 2000

گوئی ژولیت مردمان دهکده را با شکلات هایی که مخصوص هر فرد به آنها ارائه می شود، جادو می کند. در ادامه روابط عاشقانه ای بین ژولیت بینوش و جانی دپ صورت می گیرد و در انتهای فیلم با روسوائی آلفرد مولینا رو به رو می شویم.

63 درصد از منتقدان راتن تومیتوز

نظر مثبتی روی این فیلم داشته اند. فیلم بیش تر از 152 میلیون دلار به فروش رفت در حالی که هزینه ای معادل با 25 میلیون دلار در بر داشته است. این فیلم نامزد دریافت پنج جایزه ی اسکار شد که از آن میان می توان به جایزه ی بهترین بازیگر نقش اول زن (ژولیت بینوش)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (جودی دنچ) و بهترین فیلم (دیوید براون) اشاره کرد. همچنین این فیلم همه ی نامزدی های فوق را در گولدن گلوبز هم به دست آورد. خانم جودی دنچ که هنگام بازی در این فیلم شصت و شش ساله بود، با بازی خیره کننده ی همیشگی اش و با استیل چهره ی خاص اش توانست برنده ی جایزه ی SAG برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن بشود.