برادران کوئن، شامل ایتن و جوئل، در کنار برادرانی نظیرِ تاویانی، داردن، کوریسماکی و فارلو از معروف‌ترین برادران تاریخ سینما هستند. آن ها از سال 1984 وارد عرصه سینما شدند و آثارشان گستره زیادی از ژانرها را شامل می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های بارز آن ها طعنه زدن به مضامین و ژانرهاست. امکانات سبکی برایشان بستری فراهم می‌کند تا شوخی کنند و جهان را به تمسخر بگیرند. آن ها تا به حال 13 بار کاندید دریافت جایزه اسکار شده‌اند. از فیلم‌های معروف این گروه می‌توان به فارگو «Fargo»، جایی برای پیرمردها نیست «No Country for Old Men» بارتون فینک «Barton Fink» و درون لوین دیویس «Inside Llewyn Davis» اشاره کرد. ما در این مقاله قصد داریم به چند نمونه از آثار ایشان اشاره کنیم.

 

بیگ لبوفسکی «The Big Lebowski»

 

تصویر بیگ لبوفسکی

 

اولین فیلمی که به آن اشاره می‌کنیم،  The Big Lebowski است. این فیلم را در فارسی لبوفسکی بزرگ یا بیگ لبوفسکی خوانده‌اند. این اولین اثر برادران کوئن نیست، اما یکی از پر سر و صداترین آن‌هاست. در این فیلم بازیگرانی چون جف بریجز،  جان گودمن، استیو بوشمی، جولین مور و جان تورتورو حضور دارند. در این فیلم صحنه‌های خنده‌دار بسیاری وجود دارد که بازیگران به خوبی از عهده اجرای آن برآمده‌اند.

داستان مردی تنبل را روایت می‌کند که گرچه نامش لبوفسکی است، اما خود را با اسم The Dude معرفی می‌کند. از قضا به خاطر شباهت نام او به فردی ثروتمند، چند خلاف‌کار به خانه او آمده قالیچه‌اش را می‌دزدند. او برای دادخواهی نزد دیگر لبوفسکی می‌رود و همین ملاقات، او را وارد پیشامدهای ناگواری می‌شود.

کاراکتر اصلی این فیلم، نقطه‌ای است میان بوکوفسکی و براتیگان. اگر به آثار این دو نویسنده شهیر علاقه دارد، این فیلم برای شما لذت مضاعفی خواهد داشت. این فیلم در ابتدا با واکنش‌هایی منفی روبه‌رو شد؛ اما هرچه گذشت، طرف‌داران بیشتری جذب فیلم شدند. امروز این فیلم را در زمره آثار کالت می‌شمارند.

 

فارگو  «Fargo»

 

تصویری از فیلم فارگو

فارگو را می‌توان یکی از مهم‌ترین آثار کوئن دانست.

دیگر فیلمی که به آن خواهیم پرداخت فارگو نام دارد. در این فیلم بازیگرانی نظیرِ Frances McDormand, William H. Macy, Steve Buscemi حضور دارند. این فیلم را می‌توان یکی از مهم‌ترین آثار کوئن نام برد. این فیلم همچنین یکی از محبوب‌ترین آثار آن‌ ها است. از جوایزی که این فیلم به آن دست یافته می‌توان به دو جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول زن در شصت و نهمین جشنواره اسکار و جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن اشاره کرد.

این فیلم، در ژانر کمدی سیاه است. فارگو نام شهری است که در آن قتلی رخ داده. پلیس باید این پرونده را حل کند. پلیسی با نامِ مارج گاندرسون که باردار است. این قتل‌ها در جاده اتفاق افتاده و سرنخی در دست نیست. در این فیلم، برادران کوئن نمودهای عجیبی از بدبیاری، شکست، ترس، سرما و… را نشان می‌دهند.

 

جایی برای پیرمردها نیست No Country for Old Men

 

جایی برای پیرمردها نیست

برخی از منتقدین معتقدند که این فیلم، بهترین فیلم برادران کوئن است.

این فیلم درامی جنایی است. در آن قاتلی بی‌رحم خون سردانه آدم می‌کشد و از این کار ابایی ندارد. او اجیر شده است برای بازگرفتن پول‌های دزدی و قتل دزدها. از طرفی دیگر ما کلانتر اد تام بل را داریم که برای دستگیری این جانی تلاش می‌کند.

این فیلم در سال 2007 عرضه شد و در همان سال توانست نامزد هشت جایزه اسکار و برنده چهار عدد از آن ها باشد؛ این جوایز شامل اسکارِ بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد می‌شود. برخی از منتقدین معتقدند که این فیلم، بهترین فیلم برادران کوئن است.

این فیلم از نسلی جدید صحبت می‌کند. مرثیه‌ای است برای هر آن چه در جهان قدیم وجود داشت. پیرمردها شکست می‌خورند و دنیای جدیدی شروع می‌شود. دنیایی که در آن همه چیز، حتی خشونت مفهوم جدیدی دارد.

 

جمع بندی

ما در این مقاله به بررسی محبوب‌ترین آثار برادران کوئن پرداختیم. این کارگردانانِ بزرگ، از جمله کارگردانان صاحب سبکی هستند که پیروان خاص خودشان را دارند. فیلم‌های کوئنی، صفتی‌ است که امروزه به بسیاری از فیلم‌های اکران شده تعلق می‌گیرد. این کارگردانان هرگز مسیر خود را گم نکرده و دائماً مشغول تجربه و ریسک‌اند. ما طرف‌داران سینما منتظر آثار جدیدِ نبوغ‌آمیز آن ها خواهیم ماند. برادران کوئن یکی از علل لذت‌بخش بودن سینمایند. مشاهده و بررسی آثار این گروه خوشنام برای خر سینما دوستی از واجبات است.