نمی‌شود کتاب تاریخ سینما را ورق بزنید و نامی از سیدنی لومت و دوازده مرد خشمگین را در آن نبینید. این فیلم از برترین آثار تاریخ سینما است. جایی که با کاراکتر و لوکیشنی محدود، داستانی اعجاب‌آور روایت می‌شود. اگر به سایت IMDb سر بزنید، خواهید دید که این فیلم با نمره‌ ۸٫۹ در جایگاه پنجم قرار دارد. جالب است بدانید که فیلم‌نامة این فیلم که به قلم رینالد رز نوشته شده است، در ابتدا به صورت تلویزیونی پخش شد. لومت آن فیلم را دید و به فکر کارگردانی آن افتاد. نکته جائز اهمیت دیگر درباره این فیلم این است که قهرمانش، یعنی شماره هشت، چنان در دل مخاطبان جای گرفته که نام او را می‌توان در لیست پنجاه قهرمان برتر تاریخ سینما در بنیاد فیلم آمریکا با رتبة ۲۸ دید. با ما در بررسی این فیلم همراه باشید.

 

سیدنی لومت که بود؟

او کارگردان پرکار آمریکایی بود که در سال 1924 زاده و در سال 2011 در هشتاد و شش سالگی از دنیا رفت. این کارگردان پرکار در طول زندگی هنری خود چیزی بیش از پنجاه فیلم را کارگردانی کرده است! میانگین تعداد آثار ساخته شده توسط او از سال 1357 شمسی مصادف با سال ساخت دوازده مرد خشمگین به بعد چیزی بیش از یک فیلم در سال! نکته قابل توجه این است که پرکاری او، لطمه‌ای به کیفیت آثارش نزده. وی چهار بار نیز نامزد جایزه اسکار شده است.

سیدنی لومت

این کارگردان پرکار بیش از پنجاه فیلم ساخت.

 

داستان فیلم دوازده مرد خشمگین

داستان این فیلم یک هیئت منصفه‌ی دوازده نفره را روایت می‌کند که قرار است برای آینده پسر جوان مجرمی تصمیم بگیرند. چالش آن‌ها اعدام کردن یا نکردن این فرد جوان است. جرم پسرک چیست؟ تمامی شواهد نشان از این دارد که او با چاقویی پدرش را به قتل رسانده است. البته پسرک منکر این جرم است.

نقطه آغاز پی‌رنگ این فیلم زمانی است که دوازده هیئت منصفه دور میزی گرد آمده و سعی در تصمیم‌گیری می‌کنند. در ابتدا رأی‌گیری‌ای می‌شود و یازده نفر جوان را گناهکار می‌دانند. حال به دلیل رأی منفی یک عضو، دادگاه حکم رسمی را ارائه نمی‌دهد زیرا در قوانین است که برای اجرای حکم به رأی متفق‌القول هر دوازده مرد نیاز است. حال باید این یازده مرد، رای فرد دوازدهم را عوض کنند.

این ماجرا، آغازگر موتور کشمکش پی‌رنگ است. اگر در فیلم قدری عمیق‌تر شویم، هر کدام از این افراد نماینده طبقه‌ای از اجتماع هستند و دیدگاه آن طبقه را منعکس می‌کنند. این کشمکش ادامه می‌یابد تا جایی که هیئت به رای واحدی می‌رسند.

دوازده مرد خشمگین

داستان این فیلم یک هیئت منصفه‌ دوازده نفره را روایت می‌کند

 

 

تحلیل فیلم دوازده مرد خشمگین

بسیاری از منتقدین معتقدند که این فیلم آینه‌ای است که جامعه آمریکا در دهه شصت میلادی خود. جامعه‌‌ای مدرن که اعضای آن با طبقات اجتماعی و فکری متفاوت دور هم تشکیل اجتماع داده‌اند و هر یک از دریچه ذهن خود مسائل را به طور متفاوتی درک و پردازش می‌کنند. زاویه متفاوت دید افراد، باعث شده که هر یک از این اعضا بر اساس انگیزه‌های درونی خود – و نه واقعیت بیرونی – ماجرا را تفسیر و حکم صادر کنند.

آن‌ها صدور این حکم مهم را که درباره مرگ یا زندگی فردی دیگر است را به مسائل درونی خود گره زده‌اند. پرسش فلسفی این فیلم درباره عدالت است. فیلم در هر پلانش فریاد می‌زند که عدالت را در چه می‌توان یافت. درباره افراد هیئت منصفه باید گفت که در ابتدا آن‌ها خودخواهانه، برای رهایی از این گرفتاری به‌سرعت حکم اعدام را صادر می‌کنند. بدون این که بخواهند در این باره تحقیقات بیشتری کنند.

جمع‌بندی

گفتیم که فیلم دوازده مرد خشمگین از برترین آثار تاریخ سینما است. به هنرجویان عزیز توصیه می‌شود که حتماً این فیلم را دیده و تحلیل کنند. در بین سینما دوستان اصطلاحی وجود دارد که می‌گوید: «دیدن بعضی فیلم‌ها از نون شب واجب‌تره!» حال مطمئن باشید دیدن این فیلم نیز بسیار واجب‌تر از شامی است که میل می‌کنید! ما در این مقاله به بررسی سیدنی لومت و دوازده مرد خشمگینش پرداختیم. امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد.