سوفیا لیلیس بازیگر نوجوان آمریکایی است و اکنون شانزده سال دارد. سوفیا روز دوازدهم فوریه 2002 به دنیا آمد. این بازیگر نوجوان از نژاد سفیدپوست و از تبار ترکیبی ایرلندی، لهستانی و سوئیس-آلمان می باشد.

سوفیا لیلیس را بیش تر برای نقشی که در فیلم رویای نیمه شب تابستاندر سال 2014 بازی کرد، می شناسند. همچنین نقشی که در فیلم It به سال 2017 بازی کرد، شهرت بیش تری برای او به ارمغان آورد. It یک فیلم ماورائی در ژانر وحشت است و بر اساس رمانی به همین نام اثر استیفن کینگ (1986) ساخته شده است. در این فیلم سینمایی، لیلیس نقش بِوِرلی مارش را بازی کرده است.

پیش از رسیدن به شهرت،

سوفیا در سال 2013 در فیلم کوتاه لکه ی رژ لب بازی کرده بود. او از هنرجویان موسسه ی تئاتر و فیلم لی استرازبرگ در منهتن بوده است و کار بازیگری را از هفت سالگی آغاز کرده است. در زمان حضور سوفیا در موسسه، یکی از معلم ها به او پیشنهاد کرد در یک فیلم دانش آموزی همکاری کند که در پی آن لیلیس شروع کرد به شرکت در تست های مختلف بازیگری. در ابتدا فقط فیلم های کوتاه نصیبش می شد اما اکنون پیشرفت خوبی کرده است.

سوفیا لیلیس

سوفیا در سال 2016 در فیلم 37 به ایفای نقش پرداخت.

در سال 2018، این بازیگر نوجوان و خوش ذوق در سری تلویزیونی اشیای نوک تیز و در نقش کامیل پریکر جوان بازی کرد. این مینی سری روان شناختی بر اساس رمانی هم نام اثر گیلیِن فلین ساخته شده است و داستان آن درباره ی یک گزارشگر زن به نام کامیل پریکر است که دارای مشکلات روحی است و برای پوشش خبری قتل دو دختر جوان، وارد شهر زادگاه خود می شود. نقش کامیل پریکر را در این سریال اِیمی آدامز بازی می کند که هم بازی بودن با او، افتخاری برای سوفیا لیلیس می باشد. سال آینده یعنی 2019، دو فیلم از سوفیا لیلیس اکران خواهد شد. اول، فیلم سینمایی نانسی درو و پلکان مخفی از کمپانی برادران وارنر و دیگری فصل دوم فیلم It.

سوفیا دارای یک برادر دوقلو به نام جِیک و یک نابرادری به نام فیلیپ است.

پدر و مادر سوفیا هنگامی که او خیلی کوچک بود از هم جدا شدند و او در کنار مادرش جولیانا و ناپدری اش کریستوفر زندگی می کند و کریستوفر کسی است که جرقه های اولیه ی علاقه به بازیگری را در سوفیای کوچک ایجاد کرد. رنگ موهای سوفیا بلوند و چشمان او آبی هستند. قد او 152 سانتی متر است.